Přírodní krásy Číny
Současná průmyslová exploze v Číně je nic proti monumentalitě jejích přírodních krás. Říše Středu má tisíce různých tváří. Hory, pouště, pralesy, jezera i skály, to vše je zde protkáno pevnou nití kultury a tradice. Extrémy se zde mísí s harmonií, všemu vládne pevný řád ruku v ruce s chaosem… Pohodlně se usaďte a nechte se unášet na vlnách přírodních památek, které neznají hranic…
.
Chua-šan je jednou z nejposvátnějších hor Taoismu i čínského Buddhismu.
Také se jedná o nejvyšší pohoří Číny. Je poseta mnoha taoistickými chrámy a prostoupena mnoha legendami.
Vášniví cestovatelé i příležitostní turisté většinou milují poznávat přírodní a kulturní krásy blízkých i dalekých zemí. Ale i v exotické Číně, která v mnoha z nás automaticky evokuje rýži, nádhernou nezkrocenou přírodu a nepoznané kultury, najdeme civilizaci, a to takovou, o které se nám ani nesnilo! Ocean Park patří mezi nejšpičkovější oceánská centra světa! Nevěříte?
V Číně se skutečně nacházejí pyramidy, které jsou dost podobné těm Egyptským. Proč je ale čínská vláda tak utajovala, proč existuje jen hrstka informací a proč se Číňané tolik snažili, aby tyto skvosty svět neviděl?
Pravdou je, že existence Čínských pyramid vláda přiznala teprve před pár lety.
Guilin neboli také Kuej-lin, je turisticky oblíbené čínské město se 400 tisíci obyvateli, které se nachází na severovýchodě jižní provincie Guangxi. Svou oblibu si toto město, čínsky psané 桂林, získalo nejen díky své historii, ale především přírodní kráse, kterou zde mohou spatřit oči turistů. Guilin obklopují zelené kopce, skály a jeskyně, které společně s řekou Li tvoří překrásnou přírodní scenérii.
Obvykle se řeka dělí na horní tok (882 km), kde řeka prochází oblastí sprašových kopců, střední tok (210 km) ke chrámu Kamenného Buddhy, a dolní tok (302 km), kde zakončuje svou pouť v Bohaiském moři. Liao He je spádovou řekou pro oblast téměř 201 600 km2. Řeka je především v létě velmi náchylná k povodním, zejména v její spodní části. Je to způsobeno, průtokem v horním toku skrze sprašové kopce. Liao He nese ve svém toku, každý rok téměř 21 milionů tun sedimentu. Je tak společně se Žlutou řekou a řekou Haihe jednou z „nejkalnějších“ v Číně.
Číst dál …Liao He, řeka, která zažila jedno z nejhorších znečištění
Jezero Kanas je pozoruhodné hned v několika ohledech. Jak z hlediska přírodních prvků, tak nomádského způsobu života, či pěstování mnoha zemědělských plodin. Mnoho místních lidí se snaží rozvíjet cestovní ruch, a to třeba tím, že jsou zde zřizovány nové a nové turistické trasy, místa určená pro vodní sporty (oblíbený je zde rafting), horolezectví, paragliding nebo kemping. Buďte ale obezřetní, čínská média stále zaplavují články o neidentifikovatelných tvorech, kteří zde žijí! Že by si místní dělali legraci s turistů? Anebo zde chce Čína nalákat ještě více dobrodruhů?
Číst dál …Kanas, hraniční jezero plné neidentifikovatelných tvorů?
Podnebí jezera Dongting je příznivé, vlhké a teplé. Na jaře je teplota proměnná, pozdní léta a podzimy jsou prosluněné a občas deštivé. Oblast okolo jezera je doslova pokladem pro zemědělce, kteří zde pěstují množství různých plodin. Ne nadarmo se jezeru a jeho okolí přezdívá „Země oplývající mlékem a medem“. Východní část jezera je rozdělena do pěti částí. Všechny z nich jsou bohaté na výskyt zvířat a rostlin, a jak to u čínských jezer už bývá, pravidelně zde přilétají tisíce různých druhů ptáků, kteří zde mají svá přirozená stanoviště.
V Indii po překonání Arunáčalpradéše získá jméno Dihang, v údolí Assam, pak opět jako Brahmaputra, aby po svém překonání hranic s Bangladéšem, dostala matoucí jméno Jamuna. Matoucí z důvodu, že v Indii je jiná řeka s názvem Yamuna.
V deltě řeky Gangy poté splyne s řekou Padma, jenž je hlavní přítok Gangy, a společně svou pouť zakončí v Bengálském zálivu. Samotná Brahmaputra má také některé významější přítoky a to Dibang, Lohit, Dhansiri, Kameng, Raidak, Jaldhaka a Teesta.
Číst dál …Někdy klidná, jindy nemilosrdná, to je řeka Brahmaputra
Podle některých teorií je pohoří Wudangshan pokračováním pohoří Daba. To je významým pohořím v západní Hubei, na hranicích s Shaanxi, S´-čchuanem a Chongqing. Hory Wudang jsou a byly vždy známy pro velké množství taoistických kláštěrů, akademií, center výzkumu a praxe meditace. Okolí je i domovem tradiční čínské medicíny, taostických praktik, či zěmedělství ve vztahu k umění. Již v období vlády dynastie Han, a poslezé za dynastie Tang, se hora stala centrem císařské pozornosti. V tomto období zde byl postaven chrám Pěti draků.
Přírodní krásy a historické památky se na Západním jezeře snoubí ruku v ruce. Desítky, možná stovky básníků, výtvarníků i architektů zde po celé věky hledají inspiraci. Jezero je ze tří stran obklopeno horami, jeho průměrná hloubka je necelý metr a rozloha přes čtrnáct milionů kubických metrů. Hráze rozdělují jezero do pěti oblastí, ale nedá se říci, která z nich je nejkrásnější. Je známé nejen pro svou malebnou krajinu, ale také historii. Je spojeno s mnoha vědci, národními hrdiny nebo revolučními mučedníky, kteří svým dílem k historii Číny nemálo přispěli.
Číst dál …Západní jezero, jeden z nejcennějších skvostů čínské přírody
- Jezero Qinghai v Xiningu: je modré, nebo zelené?
- Žlutá řeka. Krutá i vlídná, nemilosrdná i životadárná.
- Spory o výšce hory Amne Machin se vedly až do roku 1981
- Kawagebo pamatuje desítky neúspěšných horolezeckých pokusů
- Kailash, posvátná hora, jež skrývá desítky jmen a legend
- Na hoře Wutai vyrostlo přes padesát chrámů
- Hora Putuo byla prohlášena za první buddhistické království
Strana 1 z 4