zánět močového měchýřeCystitida je zánět močového měchýře. Příčinou zánětu močového měchýře jsou obvykle bakterie. Nejčastějšími příznaky jsou časté močení a bolest nebo pálení při močení. Je to nemoc, která často přechází do chronického stavu a stává se tak noční můrou. Čínská medicína má na to své nástroje.

zánět močového měchýřeLékaři určují diagnózu na základě symptomů, ale obvykle zkoumají i vzorek moči. K léčbě infekce ba dokonce už symptomů jsou pak předepisovány léky, které se stávají součástí života pacienta. Z tohoto důvodu se doporučují i alternativní cesty pro léčbu této nemoci, aby nedocházelo k opakovanému onemocnění, jež oslabuje organismus.

Jak se příznaky zánětu močového měchýře projevují? 

Zánět močového měchýře obvykle způsobuje častou, naléhavou potřebu močit a bolestivý nebo pálivý pocit při močení. Tyto příznaky se obvykle vyvinou v průběhu několika hodin nebo jednoho dne. Naléhavá potřeba močit může způsobit nekontrolovatelný únik moči (urgentní inkontinenci), a to zejména u starších lidí. Zřídka kdy nastane horečka. Bolest se obvykle projevuje jako pocit nad stydkou kostí a často v dolní části zad. Dalším příznakem může být časté močení v noci (nykturie). Moč je často zakalená a může obsahovat viditelnou krev. Málokdy, když infekce vznikne z abnormálního spojení mezi močovým měchýřem a střevem nebo vagínou (píštěle), se může do moči dostat vzduch (pneumaturia).

Někdy je zánět močového měchýře bez příznaků, zejména u starších lidí, a zjistí se až při vyšetření moči z jiných důvodů. U starších lidí se zánět močového měchýře nemusí ani projevit v příznacích jako je časté močení, apod., ale naopak mohou mít horečku,pocit zmatenosti. U člověka, jehož močový měchýř nefunguje správně z důvodu poškozených nervů (neurogenní měchýř) nebo člověk, který má katétr, mohou mít zánět močového měchýře bez příznaků, dokud se infekce nedostane do ledvin nebo se nespustí horečka.

Příčiny zánětu močového měchýře

Ženy

Zánět močového měchýře se běžně vyskytuje u žen, zvláště během reprodukčních let. Některé ženy mají zánět močového měchýře opakovaně. Existuje řada důvodů, proč jsou k této nemoci náchylné, jeden z nich je malá délka močové trubice a její blízkost k vagíně a konečníku, kde se bakterie běžně vyskytují. Přispět může i pohlavní styk, protože pohyb může způsobit, že bakterie se dostanou k močové trubici, ze které vstoupí do močového měchýře. Obzvláště náchylné k zánětu močového měchýře jsou těhotné ženy, protože samotné těhotenství může interferovat s vyprazdňování močového měchýře.

Pokles produkce estrogenu, ke kterému dochází po menopauze může ztenčit vaginální a vulvální tkáně kolem močové trubice (atrofické vaginitidy a atrofické uretritidy), které mohu predisponovat ženu do opakovaných zánětů močového měchýře. Kromě toho, povyslá (vyhřezlá) děloha nebo močový měchýř může způsobit špatné vyprazdňování močového měchýře a předurčit k zánětu. Vyhřezlá děloha nebo močový měchýř je častější u žen, které měly mnoho dětí.

Zřídka kdy se zánět močového měchýře vrací z důvodu abnormálního spojení mezi močovým měchýřem a pochvou (vezikovaginální píštěle).

Muži a zánět močového měchýře

U mužů je zánět močového měchýře méně častý. Častou příčinou je bakteriální infekce prostaty (viz.prostatitida), která způsobuje opakovaný zánět močového měchýře a močové trubice. I přesto, že antibiotika vymítí bakterie z moči v močovém měchýři poměrně rychle, většina z těchto léků nedokáže proniknout do prostaty dostatečně rychle k vyléčení infekce. Obvykle je třeba brát antibiotika několik týdnů. Je-li léčba farmaceutickými léky předčasně ukončena, bakterie, které zůstávají v prostatě mají tendenci znovu infikovat močový měchýř.

Obě pohlaví

V případě, že proud moči se částečně blokuje, kvůli kamenu v močovém měchýři nebo močové trubici, zvětšené prostatě (u mužů) nebo zúžené močové trubici, bakterie, které vstupují do močových cest se močí hůře vyplachují. Bakterie, které po močení zůstanou v močovém měchýři se mohou rychle rozmnožit. Lidé s dlouhotrvající nebo opakovanou obstrukcí průtoku moči mohou vyvinout výchlipku močového měchýře (divertikl). Zde se může shromažďovat moč, což dále zvyšuje riziko infekce.

Zánět močového měchýře může být zapříčiněn i katétrem či jiným nástrojem, který se vkládá do močových cest a může zavést bakterie do močového měchýře.

Někdy se močový měchýř může zanítit, aniž by tam byla přítomna infekce, onemocnění zvané intersticiální cystitida.

Léčba a prevence z hlediska západní a čínské medicíny

Zánět močového měchýře se v rámci západní medicíny obvykle léčí antibiotiky. Antibiotika mohou však postupně oslabovat obranyschopnost organismu, jehož primární funkce je tímto způsobem pomalu likvidována. Antibiotika proto mohou vyřešit zánět močových cest jednorázově a poměrně rychle, ovšem s rizikem, že se nemoc znovu vrátí. Důležité je tedy posilovat imunitní systém přípravky, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu.

Podle TČM by se měla posilovat funkční schopnost ledvin a močového měchýře, jež jsou jakýmsi filtrem, který z těla vylučuje odpadovou vodu. Posílené orgány pak mají schopnost vyloučit bakterie z těla ven a donutit je, aby se už znovu nevrátili. K posílení těchto orgánů byly vyvinuty bylinné přípravky, které jsou cílené k uzdravení a znovu nastolení rovnováhy těchto orgánů. Po několika dnech či týdnech ustoupí příznaky a postupně vymítí bakterie z těla ven.

Jak léčí zánět čínská medicína

Dlouhodobé používání antibiotik jen oslabuje imunitní systém člověka a dělá z něj lehkou oběť pro další napadení bakterií.  Ve starobylé Číně léčitelé nevěděli, co jsou to bakterie, ale dokázali pomocí bylinných směsí efektivně bojovat proti všem zánětům, včetně zánětů v močových cestách. Princip působení bylin spočívá v tom, že oni přímo nezabíjí bakterie, ale vytváří prostředí, ve kterém se bakterie cítí oslabeně. Další bylinky současně posilují imunitní systém a tak pomáhají organizmu vytvořit vlastní protilék pro nezvané hosty. Když jednou podpoříme tělo a odoláme nemoci, tak příště jsme o to silnější a dokážeme zastavit nemoc dřív, než znovu vypukne. Na to stačí jen málo – udržovat své zdraví v dobré kondici, což je zdravé stravování a životospráva. Příkladem bylinného preparátu na zánět močových cest může byt extrakt Shen Shi Tong a pro ženy unikátní hygienické vložky Zi Mei Shu. Avšak vždy je lepší dbát na prevenci a zajít si jen tak za dobrým praktikem čínské medicíny, jako je například v centru celostní medicíny ČÍNSKÝ LÉKAŘ.