Energie pohybu a mysli - čínské tradiční sporty, čchi kung, joga, ...
Pokud se jednou začnete zabývat čínskou filozofií, jednou provždy jí propadnete… Nad moudrostí starých Číňanů nezbývá, než smeknout. Životní styl, sport, bydlení, mezilidské vztahy a další důležité součásti života, které my, Evropané, mnohdy oddělujeme tučnou čarou, jdou v rámci čínské filozofie ruku v ruce… Jaké jsou tedy návody k dosažení životní harmonie?
.
Obecně víme v čem vlastně tkví krása čínského bojového umění, chcete-li čínského cvičení, tedy nejpřesněji tchaj-ťi. Nyní se zaměříme na jednotlivé sestavy a metody. Přestože je jich požehnaně, některé jistě stojí za zmínku. Kromě toho vás také seznámíme s duchovními otci tohoto čínského bojového umění a významnými zakladateli jednotlivých, rodinných stylů tchaj-ťi. Pohodlně se usaďte, dejte si doušek lahodného čínského čaje a začtěte se do zajímavostí o jednom z nejoblíbenějších čínských sportů-cvičení-umění...
Číst dál …Tchaj-ťi: tradiční i rodinné sestavy a významní mistři
Taoistická jóga láká stále nové zájemce, stává se výtečným cvičebním prostředkem pro laiky i osoby, které jdou cestou mystického poznání. Pomáhá lidem vyléčit tělo i duši a navrátit ztracenou harmonii.
Tento systém doporučují mnozí autoři jako nejlepší způsob, jak navrátit svému tělu správné proudění energií.
Číst dál …Taoistická jóga, cvičení, které navrací harmonii duši i tělu
Hledání vnitřní harmonie, zdraví a obecné spokojenosti, je pro dnešního člověka stále komplikovanější, ale o to aktuálnější téma.
Řešení však nemusí být zdaleka nedosažitelné a staré čínské praktiky Čchi-kung k němu otevírají cestu.
Číst dál …Čchi-kung aneb jak se stát svým vlastním energetickým lékařem?
Když se řekne kung fu, na mysli nám vyvstanou příběhy z knih a filmů, kde kladný hrdina, ovládající bojové umění, patřičně ztrestá představitele, a tak říkajíc bez mrknutí oka. A přitom podle staré legendy značí kung-fu (také „gongfu”), dovednost získanou namáhavou a dlouhou prací. Do Číny toto bojové umění přinesl jihoindický princ Bódhidharma, a to v 6. století. Ovládal původní bojové techniky své země – „karapaito”, když se ale stal mnichem, bojové umění přestal používat. Při svém putování šířil učení budhismus („čchanový, později zenový), svoji cestu ukončil až v čínském klášteře Šao-lin.
Číst dál …Kung Fu aneb trocha z historie tradičního čínského bojového umění
Kdyby člověk měl vzít doslova, že čínské bojovné umění tchaj-ťi (tai-či, taiji) je cvičení kombinující znalosti svého vnitřního těla s předepsaným dýcháním, tak by se do cvičení, na první pohled složitého, snad ani nepouštěl. Poznat totiž svoje vnitřní tělo, to je někdy práce na celý život. Navíc, když mnozí ani netuší, co to tchaj-ťi je. A přitom je to prý jednoduché! Jde o to skloubit koncentraci životní energie „čchi” s plynulými pohyby. Pokud se do tchaj-ťi pustíte, již za krátkou dobu můžete očekávat příznivé výsledky... Je vhodné pro všechny, mladé, starší, muže i ženy. A co vám vlastně tchaj-ťi může přinést?
Číst dál …Úvod do umění tchaj-ťi: najděte energii a duševní pohodu
Jóga je starodávným druhem cvičení, které zázračně dopomáhá k tělesné i duševní pohodě. V praxi jóga kombinuje jógové pozice (tzv. asány), různé metody relaxace a dechové cvičení. Existuje mnoho forem jógy, mezi nejvýznamnější patří Hatjajóga, Bhaktijóga, Džňánajóga, Rádžajóga, Karmajóga, Kundalini jóga a Guru jóga. Jóga je vhodná pro všechny věkové kategorie, pohlaví i stupně fyzické zdatnosti. Od uvedených, základních druhů jógy, se s postupem času vyvinuly i modernější formy, kterými jsou Bikram jóga, Tantra jóga, Gravi jóga, Aštanga jóga, Power jóga a nebo Jogalates.
Číst dál …Jóga aneb „spojení s Bohem“, potěšení pro tělo i duši
Boj je pro většinu z nás prostředkem destrukce. Jenže Číňané, ti jsou panečku chytří. Dokázali dát konkrétní podobu myšlence, že umění boje vede k tělesné i duševní harmonii… Opět pro vzali věc za úplně opačný konec a dokázali to, co se může jevit zdánlivě nemožné. Pojďme se o čínském bojovém umění dozvědět trochu víc. Třeba i vy zatoužíte proniknout do hloubky „umění“, které hraje po tisíciletí tak významnou roli. Čína se může pochlubit nejstarší pohybovou technikou na světě. Již roku 2 689 před naším letopočtem čínský císař Chuang-ti vyvinul dodnes oblíbené kung-fu.