Čínské bojové umění taičiKdyby člověk měl vzít doslova, že čínské bojovné umění tchaj-ťi (tai-či, taiji) je cvičení kombinující znalosti svého vnitřního těla s předepsaným dýcháním, tak by se do cvičení, na první pohled složitého, snad ani nepouštěl. Poznat totiž svoje vnitřní tělo, to je někdy práce na celý život. Navíc, když mnozí ani netuší, co to tchaj-ťi je. A přitom je to prý jednoduché! Jde o to skloubit koncentraci životní energie „čchi” s plynulými pohyby. Pokud se do tchaj-ťi pustíte, již za krátkou dobu můžete očekávat příznivé výsledky... Je vhodné pro všechny, mladé, starší, muže i ženy. A co vám vlastně tchaj-ťi může přinést?

Za zakladatele taiči je považován Zhang San-feng z Wudangských hor. Podle legendy se narodil 9. dubna 1247, což je také den připadající na svátek všech cvičenců tohoto elegantního sportu. Legenda dále praví, že se tento mudrc dožil dvou set let, jelikož ještě v patnáctém století se o něm objevují zmínky.

Co vlastně ono „čchi” doopravdy znamená? Podle staré čínské medicíny je „čchi“ životní síla, která je nezbytná k životu. Tato síla vzniká kombinací energie obsažené v ledvinách s energií vdechovaného vzduchu a konzumované potravy. Pro nás, jako členy západního člověčenství, je i tohle vysvětlení tak trochu nesrozumitelné. Pomůžeme si tedy knihou Su-wena „O úloze přírody v dávných dobách”.

Co praví staří mudrci?

V té se dočteme, že staří mudrci učili lidi, aby se včas bránili škodlivým vlivům, protožezpůsobují nemoci. Že pro prevenci zdraví je nutné zachovávat si mysl klidnou a čistou, odstranit z ní všechny rušivé myšlenky, aby životní síla čchi mohla proudit. Mysli takových lidí bývají pak ztišené, srdce pokojná a bez chtivosti, jejich těla mají dostatek pohybu, aniž by byla přetěžována, čchi mají harmonickou. Nemoci proto nemají šanci vzniknout, a tak se lidé dožívají až sta let. Jinými slovy je cvičení tchaj-ťi součástí čínské medicíny, a je, na rozdíl od jiných cvičení, nenáročné na pohyb a přitom má nevšední léčivé účinky. Pohyby jsou při cvičení pomalé, přirozeně plynulé, žádné velké síly ani rychlosti není zapotřebí, jen spojit svou mysl a sílu.

A zase to byli mniši (taoističtí), kteří před mnoha lety tento zázrak odhalili. Dodnes lékaři cvičení tai-chi doporučují i pacientům, kteří trpí vážnějšími nemocemi jako angínou pektoris, či mají jiné problémy se srdcem. Starším lidem pomáhá odbourávat chronické choroby jako je vysoký krevní tlak, plicní nemoci, osteoporóza, artritida, vady páteře, úzkosti.

Další účinky Tai-chi

Také zlepšuje a prodlužuje spánek. A protože se jedná o cvičení nenáročné, s obrovskými léčivými účinky, dokáží ho praktikovat i ti, kteří se nemohou, nebo nemají možnost, dobře pohybovat. Protahovací cviky jim mohou být příjemné a navíc jim poslouží jako obranný prostředek před nebezpečím. Bezvadné je, že když to zvládneme a dokážeme se povznést nad své vlastní nedostatky a pocity, tohle cvičení nás pomůže zklidnit a oprostit od hektického životního stylu, ozdraví nám tělesnou i duševní schránku. Prý se tím budeme přibližovat k dokonalosti.

Kdopak by nechtěl mít tělo pořád tělo svěží a pružné jako za mlada? Kdo by nechtěl být vyrovnaný a udržet své emoce dokonale na uzdě? Ano, každý. Stačí jen chtít. Se cvičením thaj-ťi máme možnost s minimálními náklady (za kurs) ušetřit maximum finančních výdajů za léky a návštěvy u lékařů.

Tchai-ti je umění boje i duševní rovnováhySestavy tai-či harmonizují tělo i myslTradiční úbor pro tchai-ti - čínské kimono