Škatule zajímavostí: originální sbírka všeho, co má přívlastek „čínské“...
Vy, kteří prahnete po všech zajímavých informacích týkajících se Číny, jste tady správně. Otevřete naši chytrou škatuli a najděte v ní praktické rady i kuriózní fakta o všem, co souvisí s čínskou tématikou…
.
Dnes již nejde o žádnou novinku a s bonsají se snad setkal každý z nás, protože je nabízena v různých hypermarketech, zahradnictvích a podobně. Málokdo ovšem ví, že ještě před deseti či patnácti lety šlo o něco neznámého, u nás neexistovala skoro žádná literatura o těchto skvostných rostlinách. Bonsai je malý zakrslý stromeček, který pochází z Číny. Číňané byli první, kteří se pokusili o vytvoření miniaturních stromečků a naučili se pěstovat je v miskách.
Jistě jste si již všimli, že Čína má tolik vlastních starobylých tradic, že jen málokdy něco přebírá od jiných kultur. Tohle platí i pro Vánoce, v Číně je totiž štědrý den i boží hod jen obyčejný den. Čínská vláda vánoční svátky neuznává a jde o naprosto obyčejný den, což je celkem logické, protože v Číně není příliš křesťanů. Na druhou stranu Číňané jsou zvědavý národ a tak je postupně vidět, že některé rodiny si na štědrý den rozsvítí svíčky. Samozřejmě, i v Číně žijí lidé, kteří slaví skutečné Vánoce, jako jsou ty naše, to jsou ale většinou přistěhovalci z Evropy a Ameriky.
Většina světa zná Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, jako nejbohatšího muže planety, ten ale už není na své momentální pozici, kterou si vydobyl mexický miliardář Carlos Slim Helú. V Číně vládne z Hong Kongu Li Ka-shing, který se umístil dokonce do první desítky nebohatších lidí planety.
Jak ale nejbohatší lidé žijí? Jaké mají záliby a jak moc je jejich nezměrné bohatství změnilo? Jsou to lidé jako všichni ostatní, jen si mohou lépe měnit své sny ve skutečnost.
Čína je kupodivu zemí s největší koncentrací miliardářek, které jsou umístěné ve světovém top ten žebříčku. V Číně se podnikání daří a tak neustále stoupá milionářů a milionářek, které se sami vypracovaly k vrcholu.
Protože skoro každý by chtěl žít v luxusu, pořádají se i různé kurzy, jak si vzít milionáře a také vznikají nové školy pro ženské bodyguardky.
Číst dál …Jak si žijí čínské miliardářky? Najímají si ženské bodyguardky!
Narození potomka je důvodem k radosti, každá čínská rodina doufala, že jim potomci porodí dostatek synů a proto se v lidové tradici uchovalo mnoho roztodivných rituálů, které provází samotné početí, těhotenství, porod až k narození.
Tyto tradice sahají stejně, jako tomu je například u svateb a pohřbů, až do čínského starověku.
Číst dál …Fascinující čínské porodní rituály a oslavy narození potomka
Kdo je nejdéle žijícím člověkem na světě? Seznamte se s Li Čing-Juenem, mužem, který žil neuvěřitelných 256 let! Není to výmysl ani pohádka, vážně.
Číst dál …256LETÝ STAŘÍK odhalil světu tajemství DLOUHOVĚKOSTI
Svatba je velkým životním přelomem pro muže i ženy, dávají tím najevo svou lásku a věrnost. Jak se ale liší zvyklosti a tradice Číny, oproti těm českým?
Rozdílů je mnoho, tím hlavním je neuvěřitelná komplexnost celého procesu a velký důraz na respektování tradic a předků.
Tato událost bývá taky někdy zvána jako lunární nový rok, a slaví se jím příchod jara. Nejen, že jde o největší čínský svátek, ale jde o velkolepou událost pro celou Asii.
Pití čaje je zvyk, kterému se oddávají miliony lidí po celém světě. Prorazil do Francie i Anglie, kde se stal důležitým ceremoniálem, a byl i u velkých událostí v Americe. Jeho historie je však ještě delší.
Sahá až do starověké Číny. Zde se čaj pěstuje od nepaměti a stal se nedílnou součástí tamní kultury.
Čína je pro většinu Evropanů zemí exotickou, její krásná příroda a kultura silně ovlivňuje stravovací návyky, etiketu a stolování.
Číňané věří, že vyvážená strava nahradí každý lék a dokáže často i vyléčit nemoci.
Čínská kultura disponuje ve zvycích mnoha rozdíly. Téměř v každém aspektu života najdeme odlišnost od západní kultury a jejího smýšlení. Mezi takové rozdíly patří i oslavy narozenin. Oslavy narozenin patří mezi velké události, ale jen pokud se dožijete určitého věku.
Číňané si nejvíce váží nejstarších členů rodiny a proto i jejich oslavám narozenin se přikládá největší důraz.
Láska spadá v Číně pod Pětici požehnání, vedle bohatství, štěstí a dlouhověkosti je to nejžádanější věc. Avšak láska má v Číně velice hluboký význam a symboliku.
Láska v Číně má mnoho významů nejen z pohledu chápání, ale liší se i dle znaků.
Strana 1 z 3