Vy, kteří prahnete po všech zajímavých informacích týkajících se Číny, jste tady správně. Otevřete naši chytrou škatuli a najděte v ní praktické rady i kuriózní fakta o všem, co souvisí s čínskou tématikou…
. 

bonsajDnes již nejde o žádnou novinku a s bonsají se snad setkal každý z nás, protože je nabízena v různých hypermarketech, zahradnictvích a podobně. Málokdo ovšem ví, že ještě před deseti či patnácti lety šlo o něco neznámého, u nás neexistovala skoro žádná literatura o těchto skvostných rostlinách. Bonsai je malý zakrslý stromeček, který pochází z Číny. Číňané byli první, kteří se pokusili o vytvoření miniaturních stromečků a naučili se pěstovat je v miskách.

obalkaJistě jste si již všimli, že Čína má tolik vlastních starobylých tradic, že jen málokdy něco přebírá od jiných kultur. Tohle platí i pro Vánoce, v Číně je totiž štědrý den i boží hod jen obyčejný den. Čínská vláda vánoční svátky neuznává a jde o naprosto obyčejný den, což je celkem logické, protože v Číně není příliš křesťanů. Na druhou stranu Číňané jsou zvědavý národ a tak je postupně vidět, že některé rodiny si na štědrý den rozsvítí svíčky. Samozřejmě, i v Číně žijí lidé, kteří slaví skutečné Vánoce, jako jsou ty naše, to jsou ale většinou přistěhovalci z Evropy a Ameriky.

Sonda do života nejbohatších mužů ČínyVětšina světa zná Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, jako nejbohatšího muže planety, ten ale už není na své momentální pozici, kterou si vydobyl mexický miliardář Carlos Slim Helú. V Číně vládne z Hong Kongu Li Ka-shing, který se umístil dokonce do první desítky nebohatších lidí planety.

Jak ale nejbohatší lidé žijí? Jaké mají záliby a jak moc je jejich nezměrné bohatství změnilo? Jsou to lidé jako všichni ostatní, jen si mohou lépe měnit své sny ve skutečnost.

cinske milionarkyČína je kupodivu zemí s největší koncentrací miliardářek, které jsou umístěné ve světovém top ten žebříčku. V Číně se podnikání daří a tak neustále stoupá milionářů a milionářek, které se sami vypracovaly k vrcholu.

Protože skoro každý by chtěl žít v luxusu, pořádají se i různé kurzy, jak si vzít milionáře a také vznikají nové školy pro ženské bodyguardky.

 čínské porodní rituályNarození potomka je důvodem k radosti, každá čínská rodina doufala, že jim potomci porodí dostatek synů a proto se v lidové tradici uchovalo mnoho roztodivných rituálů, které provází samotné početí, těhotenství, porod až k narození.

Tyto tradice sahají stejně, jako tomu je například u svateb a pohřbů, až do čínského starověku.

STAREC ČínaKdo je nejdéle žijícím člověkem na světě? Seznamte se s Li Čing-Juenem, mužem, který žil neuvěřitelných 256 let! Není to výmysl ani pohádka, vážně.

Svatební obřady v Číně Svatba je velkým životním přelomem pro muže i ženy, dávají tím najevo svou lásku a věrnost. Jak se ale liší zvyklosti a tradice Číny, oproti těm českým?

Rozdílů je mnoho, tím hlavním je neuvěřitelná komplexnost celého procesu a velký důraz na respektování tradic a předků.

cinsky novy rok Tato událost bývá taky někdy zvána jako lunární nový rok, a slaví se jím příchod jara. Nejen, že jde o největší čínský svátek, ale jde o velkolepou událost pro celou Asii.

Čaj, dar ze srdce ČínyPití čaje je zvyk, kterému se oddávají miliony lidí po celém světě. Prorazil do Francie i Anglie, kde se stal důležitým ceremoniálem, a byl i u velkých událostí v Americe. Jeho historie je však ještě delší.

Sahá až do starověké Číny. Zde se čaj pěstuje od nepaměti a stal se nedílnou součástí tamní kultury.

Zásady čínského stolováníČína je pro většinu Evropanů zemí exotickou, její krásná příroda a kultura silně ovlivňuje stravovací návyky, etiketu a stolování.

Číňané věří, že vyvážená strava nahradí každý lék a dokáže často i vyléčit nemoci.

Čínské narozeninyČínská kultura disponuje ve zvycích mnoha rozdíly. Téměř v každém aspektu života najdeme odlišnost od západní kultury a jejího smýšlení. Mezi takové rozdíly patří i oslavy narozenin. Oslavy narozenin patří mezi velké události, ale jen pokud se dožijete určitého věku.

Číňané si nejvíce váží nejstarších členů rodiny a proto i jejich oslavám narozenin se přikládá největší důraz.

 

Symboly láskyLáska spadá v Číně pod Pětici požehnání, vedle bohatství, štěstí a dlouhověkosti je to nejžádanější věc. Avšak láska má v Číně velice hluboký význam a symboliku.

Láska v Číně má mnoho významů nejen z pohledu chápání, ale liší se i dle znaků.

Strana 1 z 3