Sonda do života nejbohatších mužů ČínyVětšina světa zná Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, jako nejbohatšího muže planety, ten ale už není na své momentální pozici, kterou si vydobyl mexický miliardář Carlos Slim Helú. V Číně vládne z Hong Kongu Li Ka-shing, který se umístil dokonce do první desítky nebohatších lidí planety.

Jak ale nejbohatší lidé žijí? Jaké mají záliby a jak moc je jejich nezměrné bohatství změnilo? Jsou to lidé jako všichni ostatní, jen si mohou lépe měnit své sny ve skutečnost.

Sonda do života nejbohatších mužů ČínyNa světě není mnoho lidí, kteří by nechtěli být nesmírně bohatí, všichni se někdy zasníme a ve svých představách si vymýšlíme, co bychom koupili, kdybychom byli miliardáři. Někdo sní o vlastním ostrově osamoceném v širém oceánu, někteří si ostrov nechají přímo postavit,Jiní mají skromnější sny a touží po luxusní jachtě, se kterou by obepluli celý svět, nebo soukromý tryskáč, kterým by se v okamžiku přemísťovali z kontinentu na kontinent. Vlastnit tak velké jmění sebou ale nese velkou tíhu odpovědnosti a také nebezpečí. Miliardáři nemají tak snadný život jak se může na první pohled zdát. Většina i přes své obrovské finanční zázemí stále pracuje a zvelebuje firmu, kterou často pomáhala budovat od samého začátku. To, že jsou miliardáři oddaní své práci, ale neznamená, že by si neuměli užívat.

Čínští dolorové milionáře

V Číně je mnoho takzvaných dolarových milionářů, což jsou lidé, kteří dosáhli majetkem nad milion dolarů. Díky neustálému ekonomickému růstu v Číně se toto číslo vyšplhalo na neuvěřitelných milion dolarových milionářů. Díky tomu se Čína stala pro rok 2012 třetí zemí s největším počtem milionářů na světě. Podle výzkumů má nyní přes pět set miliardářů. I velké společnosti ze západu si uvědomují, že se do Číny vyplatí investovat, její trh není zcela stabilizován a tak do ní mohou pronikat nové firmy a dobývat si svůj díl na trhu. Toto si uvědomil i český miliardář Petr Kellner, který se již několik let umísťuje v nejbohatší stovce planety. Jeho majetek činí přes 180 miliard korun. Kellner je zakladatelem a majoritním vlastníkem finanční skupiny PPF, což je společnost zaměřená na poskytování úvěrů v Evropě. Nyní chce se svou společností dobýt i Čínu, kde vidí velký potenciál. PPF pronikla do Ruska, kde získala zhruba 140 milionů potenciálních zákazníků. V Číně je toto číslo nejméně dvojnásobné. V Číně se nyní velice daří realitním agenturám, prodejcům nemovitostí, poskytovatelům úvěrů i výrobcům elektroniky, není tedy divu, že zdejší bohatí bohatnou ještě více.

Nejbohatší číňan Li Ka-shing

Nejbohatším člověkem žijícím v Číně je Li Ka-shing, hongkongský magnát a podnikatel. Li Ka-shing je podle výzkumů nejbohatším mužem Asie a devátým ve světovém žebříčku. Li Ka-shing je zakladatelem a předsedou Hutchison Whampoa Limited a Cheung Kong Holdings. Tyto společnosti mu zajistili pozici největšího prodejce terminálů a přípravků pro zlepšení zdraví a zkrášlení. Jeho majetek se odhaduje na víc jak pět set miliard dolarů. Li Ka-shing byl označen nejmocnějším mužem celé Asie. Na rozdíl od většiny čínských milionářů a miliardářů Li Ka-shing jde ve stopách západních miliardářů a pravidelně daruje peníze na charitu. Na tu dal za své fungování v přepočtu už skoro třicet miliard korun. Proto je považován za velkého a štědrého lidumila a je celkově velice populární a oblíbený. Čínští boháči však zatím moc neholdují charitě a rozdávání svého majetku. Je to způsobeno životem, který musela většina čínských bohatých prožít. V Číně je čím dál tím větší propad mezi bohatými a chudými, ale díky prostoru na trhu se i z chudého občana může stát postupně miliardář. Číňané si ale jsou svých začátků dobře vědomi a potřebují si zatím svůj majetek do sytosti užít. To říkají i světoví analytici, kteří předpokládají, že až si čínští boháči své jmění dostatečně užijí, stane se i v Číně přispívání na charitu běžným trendem, který začal razit už Li Ka-shing.

Druhým nejbohatším mužem Číny je 43 letý Robin Li, zakladatel čínské variace na vyhledávač Google, Baidu. Robin Li vystudoval Informační management na Universitě v Pekingu a poté v Universitě v Buffalo v USA. Od roku 1994 pracoval jako programátor algoritmů pro vyhledávání, tyto znalosti a zkušenosti využil už v roce 2000, kdy založil se svým kolegou Erikem Xu Baidu. Ředitelem Baidu je od roku 2004. Robin Li před pár lety předhonil stálici Liang Wen Gena, který je se svou společností Sany Group čínskou jedničkou mezi výrobci stavebních zařízení, kterých vyrábí v dnešní době nad 120 typů a zaměstnává přes padesát tři tisíc zaměstnanců po celém světě.

Ne každý příběh miliardářů končí šťastně. Wong Kwong Yu je toho příkladem. Wong Kwong Yu byl příkladem mladíka, který se vypracoval na vrchol prakticky z ničeho. Wong Kwong Yu byl synem z chudé rodiny žijící na vesnici. V šestnácti letech prodával po ulicích zboží, když čerstvě dokončil střední školu, rozhodl se začít s podnikáním. Se svým bratrem Wong Kwong Yu založil v osmdesátých letech distribuční společnost, kterou řídil z domova. Ta nebyla příliš velký úspěch, a tak založil v 87 Gome Electrical Appliances Holding, síť maloobchodů zaměřených na spotřební elektroniku, kterých je nyní v Číně přes 1300. Na rozjezd firmy mu stačilo necelých sto tisíc korun. O dvacet let později se stal Wong Kwong Yu nejbohatším mužem Číny. Bohužel pro Wong Kwong Yu si tohoto postu neužil dlouho. Pár měsíců poté byl obviněn z hospodářské kriminality. Byl zadržen a dán do vazby. Obviněn byl z takových zločinů, jako úplatkářství, zneužití důvěrných informací či nekalé soutěže. Za tato obvinění byl uvězněn na 14 let odnětí svobody s pokutou 1,7 miliardy korun. Podle důkazů Wong Kwong Yu uplatil pětici státních úředníků, kteří mu poté poskytli obchodní výhody. I přes fakt, že je Wong Kwong Yu ve vězení, stále ve své podstatě řídí firmy, kde má většinový podíl. Před rokem zakoupil v aukci britskou letadlovou loď Ark Royal.

Huang Nubo, jeden z nejbohatších mužů Číny zase chtěl zakoupit velkou část Islandu. Chtěl zakoupit tři desetiny procenta území ostrova a vybudovat tam velký odpočinkový komplex s bazény, hotely a golfovými hřišti. Huang Nubo má majetek něco kolem sedmnácti miliard korun, z nich chtěl ukrojit celých 166 milionů a koupit tři sta kilometrů čtverečních pozemků na Islandu. V době, kdy Huang Nubo ostrovu nabídl tento kontrakt, se zrovna Island nacházel v ekonomické krizi. Z obchodu nakonec nic nebylo. Islandská vláda prohlásila po řadě diskuzí k názoru, že by takový prodej byl v rozporu s islandkým zákonodárstvím.

Typickým miliardářem v Číně je Zhang Yue, v hangáru má tři soukromé tryskáče a helikoptéru, mezi jeho auta patří Rolls-Royce, Ferrari a limuzíny. Nechal si na pozemku postavit repliku Francouzského paláce a zlatou pyramidu. Zhang Yue je předsedou a zakladatelem Broad Group. Společnosti, která se zaměřuje na chladící systémy a přípravu prefabrikovaných prvků pro stavbu domů. Jeho společnost je schopna postavit třicetipatrový hotel za neuvěřitelných čtrnáct dní. Není divu, že jeho společnost patří mezi špičku. Zhang Yue je aktivní i v otázkách ochrany životního prostředí a efektivnosti dopravy, zasadil se za zpřísnění zákonů na ochranu životního prostředí. Jeho společnost Broad Group využívá místo elektřiny přírodních plynů. Nyní se jmění Zhang Yuea a jeho rodiny odhaduje na 860 milionů dolarů. Zhang Yue však říká, že pro něj a jeho rodinu neznamená bohatství nic. Že jsou mnohem důležitější věci v životě.

Firma Zhang Yueho dokáže takový dům postavit za 14 dníPodle posledních výzkumů je typickému čínskému miliardáři 51 let, se svou rodinou žije v Pekingu a má dospívající dítě, které jde studovat na prestižní zahraniční universitu. Průměrný milionář má kolem 41 let, žije v Šanghaji a jeho děti studují základní školu. Bohatí lidé i jejich děti si umí náležitě užívat, chodí do exkluzivních podniků pro bohaté, jezdí v rychlých autech za miliony korun. Nejčastěji jsou to Ferrari nebo Porsche. Většina jich využívá té nejmodernější techniky a plnými doušky si užívá života. Mezi jejich záliby patří cestování, čtení beletrie a popíjení čaje, který patří mezi nejstarší kulturní zvyklosti v Číně. Čaj má tradici sahající až do starověku, kde byl čaj výsadou těch nejbohatších, většinou jen císařského dvora. Čaj byl tak drahý, že se jeho lístky používaly v některých dobách jako platidlo. I dnes existují čaje, které jsou tak drahé, že si je může dovolit pouze elita. Dalšími zálibami bohatých je nakupování, velká část bohatých aspoň třikrát do roka navštíví obchodní střediska v Hong Kongu, která velká většina považuje za ta nejlepší v celé zemi. Bohatí často sbírají drahé předměty, až 60% milionářů sbírá luxusní hodinky, které kupují ze zámoří, ženy naproti tomu jsou vášnivými sběratelkami různých drahých vůní, například od Chanelu. Za pro své bližní a přátele utratí bohatí lidé v Číně skoro půl milionu korun ročně. Zajímavé také je, že skoro 30% milionářů se hlásí k Buddhismu. Bohatí Číňané nezapomínají ani na zvířata, skoro třetina jich má nějakého domácího mazlíčka. Milionáři v Číně nevěří příliš internetu, skoro nikdo nekupuje produkty přes internet, používají jej spíš na analýzy prodejnosti vlastních výrobků a toho, co lidé obecně chtějí.{jcomments on}