Náboženství, filosofické modely a duchovní nauky v Číně
Buddhismus patří v Asii mezi nejrozšířenější filosofické a náboženské směry. Není tedy divu, že se jeho vliv znatelně podepsal na celkovém myšlení a náboženské tradici Číňanů, které začaly postupně buddhistické myšlenky integrovat do původního náboženství.
Jeho historie sahá hluboko do minulosti až do mýtických časů.
Duchovní tradice Východu je pozoruhodná a krásná. Chrámy sahající k obloze jsou po staletí místem setkávání věřících, nádherně zdobené rukopisy ukrývají moudrost starých učenců a malby na stěnách oslavuju vyšší já každého, kdo se zde skloní a pochopí prastará učení. Pojďme společně nahlédnout do tajů čínských náboženství - buddhismu, taoismu a konfucianismu.
Číst dál …Čínské náboženství – učení o moudrosti, lidskosti a rovnováze
Buddha je symbolem buddhismu, ale i Feng shui. Jako žijící osoba ztělesňoval Buddha vždy moudrost a vytrvalost na své cestě k osvícení, kterého zdárně dosáhl a stal se Probuzeným.
Ve Feng shui je symbolem štěstí, moudrosti, vědění a slávy.
V Asii nalezneme mnoho náboženských, či filosofických směrů, které nějakým způsobem ovlivňují moderní českou kulturu. Existují však i názory, že tyto filosofické modely jsou zakořeněny už v samotném křesťanství.
Když se řekne Čína nebo Asie, většina lidí se ji spojí s ...
Pokud patříte mezi zastánce hororů a strašidelných povídek, pak rozhodně neváhejte a skočte si do knihovny půjčit knížku s čínskými bájemi nebo mýty. Pro Evropana je čínská mytologie něčím záhadným, novým a nepředstavitelným, už jen proto, že obsahuje desítky zvláštních stvoření, míst a dějů. Jako malí jste byli jistě zvyklí na draky, čerty, ježibaby a možná nějaké ty skřítky. Čína to má ale úplně jinak…
Číst dál …Čínská mytologie je plná hrůzných tajemství a příšer
Náboženství v Číně představuje naprostý základ bytí, a i když jsou v této zemi obrovské sociální rozdíly, náboženství je pro všechny stejně důležité. Množství čínských božstev je neuvěřitelně rozsáhlé a zmínit všechny by trvalo věčnost, Čína si ne nadarmo vysloužila titul Země bohů. Základní a prvotní myšlenka náboženství pramení dávno ve starověku, kdy staří Číňané věřili, že každý z jejich předků se po smrti stal svatým, a byl tak přijat mezi božstvo. Tato myšlenka sice existovala i v Egyptě, ale tam se tohoto privilegia dostávalo jen faraonům.
Číňané, tak jako i v jiných částech světa, dbají na kult předků. Uctívají své předky jako osobní božstva a milují je. Není tedy divu, že i jejich pohřební rituály a zvyky mají bohatou historii a mnoho různých podob.
Číňané dbají na co nejhonosnější obřady, které mají jejich zesnulým zajistit bezproblémový přechod do posmrtného života.