TUI NA - tuina masážLéčebných disciplín zná tradiční čínská medicína velmi mnoho. Akupunktura, fytoterapie = bylinná léčba a dietetika jsou pojmy, které jsou již poměrně velmi dobře známé. Existuje však ještě jedna metoda, která si v našich zeměpisných šířkách teprve v posledních letech prodírá svou cestu společenským povědomým a získává nové příznivce. Co dalšího se ještě pod pojmem TČM skrývá?

Čínské masážní kuličky

K zimě patří sníh, ke sněhu Vánoce a k nim zase dárky. A tady je tip na pěkný a praktický dárek pro každou věkovou skupinu. Dárek, který nejen potěší, ale který i upevňuje zdraví: jedná se o barevné, čínské léčivé „koule”. V nich je vsazena menší kulička se spirálovou pružinou a obě při koulení v dlani rezonují a vydávají melodické zvuky. Každá z nich hraje na jiné frekvenci, jing (hlubší tón) a jan (vyšší tón). Léčebné vlastnosti masážních kuliček Čchi-kung byly objeveny už za vlády dynastie Ming (1368 – 1644). Podle staročínské medicíny „čchi” znamená dech, vzduch, životní sílu, „kung” cvičení.

Člověk je duše hnízdící v křehké skořápce, která se snadno rozbije. Přitom stačí jen tak málo, aby se v těle něco pokazilo.

Tradiční medicína léčí dodnesJsme obklopeni mnoha nepříznivými faktory, které přináší sám život – stres, špatná životospráva, přídavné chemické látky v potravinách… Možná, že právě tradiční čínská medicína je ta správná staronová záchrana pro každého z nás. Je těžké uvěřit, že v období před čtyřmi tisíci let začal vznikat tento ucelený, promyšlený a prakticky bezchybný systém informací a léčebných postupů, které se již před tím přenášely po desítky generací.

images-stories-medicina-piti_cajeTo, co je pro Francii víno, pro Německo pivo nebo pro Kubu doutníky, znamenají čaje pro Čínu. Lahodná chuť a ověřené léčivé účinky se snoubí s tradicí po mnoho tisíc let. Kdo již okusil čínský čaj, ví, o čem je řeč… Čaj je jedním ze tří nejčastěji konzumovaných nápojů na světě. Víte, čím se liší samotné rostliny, které se pro tyto tři čaje pěstují? Odpověď je krátká – ničím! Všechny jsou z rostliny Camellia, ale procházejí různou úpravou. Jen zelený čaj má třináct tisíc podskupin!

děti

   V knize "Su-wen" se říká: "Pokud chcete, aby vaše dítě bylo zdravé, nechte ho v zimě a o hladu". Dovedete si představit reakci našich maminek na toto slovní spojení?

V tomto prohlášení se ovšem není čeho bát. „Zima" se vztahuje k otužování dítěte, tady nemluvíme o speciálních technikách.

pet_prvku_zdravi

Již učenci a badatelé staré Číny zjistili, že vše, co se nachází na zemi, se skládá z několika prvotních elementů. Jakýkoliv úkaz lze totiž popsat jako vzájemné působení energií jin a jang v pěti prvcích. A lidské tělo není výjimkou.