Jak na čínské masážní kuličky?

Jde o koulení s dvěmi i více ocelovými kuličkami v dlani, třeba u televize. Jejich otáčením se docílí masážního efektu a napínáním šlach se stimuluje lokální nervový systém, který podporuje tvorbu kloubového maziva, krevní oběh, aktivizuje pohyb lymfy, urychluje metabolismus tkání a vylučování zplodin z těla. Pohyb zápěstí a prstů uvádí do pohybu ramenní svaly a předloktí. Svaly působí na žíly jako pumpa, proudění krve k srdci se zrychlí a celý krevní oběh se zlepší.

Zdá se neuvěřitelné, že tak jedoduchý pohyb prstů toho tolik dokáže. A to není všechno. Tato terapie posiluje u nemocí i běžnou léčbu. Například při obtížích dýchacího ústrojí, onemocnění trávicího traktu (žaludeční vředy), zánětu jater, gastritidě, žlučových kamenech, diabetu, chronických průjmech, pomáhá snižovat vysoký tlak, ulevuje revmatickým bolestem, chorobám močových a pohlavních orgánů, zánětu ledvin, bolestivé menstruaci, pomáhá zbavit se neplodnosti u žen i mužů, slabosti i nespavosti, zabraňuje úbyvání bílých krvinek. Zklidňuje nemoci nervové soustavy, bolesti hlavy, bolesti sedacího nervu, nervové nemoci kloubů, zánětů ramenních kloubů, bolesti kříže a páteře... Prý i maligní nádory v počátečním stádiu pomáha likvidovat, což však není lékařsky prokázáno.

Pro zručnější ještě připomínka, že působení kuliček se násobí, když je v dlani otáčíte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Vzniká další napětí, kuličky se snaží roztahovat prsty, když se je snažíte udržet od sebe, a přitom musíte dávat pozor, aby z dlaně nevypadly. Tím je vyvíjen na akupunkturní body větší tlak a ramena pracují vydatněji. I melodie, které kuličeky vydávají, je krásnější, když neruší zvuk z nárážení kuliček o sebe.

Účinek této terapie je založen na tak zvané střední cestě: „Malé podněty léčí, střední blokují a silné škodí”. Efekt léčení kuličkami čchi-kung pocítíte po delším praktikování. Důležité je vědomí, že medtoda má vliv jak na tělesnou, tak i duševní stránku člověka.

Čínské kuličky a zdraví: co ještě vyléčí?

Výsledky výzkumů v čínských nemocnicích prokazují osmdesáti procentní účinnost této léčby při neurastenii, angině pectoris, vysokém krevním tlaku, akutní gastritidě, zánětů kloubů...

Čínské kuličky koupíte dnes na každém tržišti. Říká se, že pět minut koulení kuliček v dlaních denně přidá člověku pět let života.

Na závěr se hodí připomenout, že předcházení nemocem je základem pro dobré stáří. Do vědomí je dobré vsadit zásadu, že východní styl léčby i života má historií prověřené kořeny. Onemocnění na Dálném východě se bere jako důsledek nesprávného jednání, je pokládáno za projev lehkomyslnosti a nedisciplinovanosti postiženého ve smyslu, že se nechoval správně a nerespektoval zásady zdravé životosprávy. Až se nám dostane do povědomí, že ze čtyř pětin je za své zdraví zodpovědný každý jedinec a pouze z pětiny zdravotnictví, budeme se těšit lepším časům. Číňané berou za samozřejmé ranní cvičení v parcích přeplněných cvičícími, je slyšet koulení a cinkaní kovových či kamenných kuliček. Uvědomují si, že správným dýcháním a potravou dodávají svému tělu „životní sílu čchi”. Cílem každého, nejen lékaře, by mělo být nejprve využít všech dostupných alternativních pomůcek k prevenci i k boji proti nastalým nemocem, teprve potom léky.

Zajímavým úkazem z minulosti, i k zamyšlení, je skutečnost, že čínský rodinný lékař byl v minulosti placen jen za to, když byl jeho pacient zdravý...

Čínské masážní kuličkyČínské masážní kuličkyČínské masážní kuličky