Základem čínské medicíny je působení energie Qi (čchi), která naplňuje lidské tělo životem. Čchi prochází tělem prostřednictvím energetických drah (meridián) a má bipolární vlastnosti - jin a jang. Jestliže nejsou jin a jang v rovnováze, může dojít k onemocnění.
Ostatně princip bipolárnosti a rovnováhy protikladů, jako ideálního stavu pozorujeme ve všem existujícím duchovním a materiálním světě kolem nás.
V lidském těle se nachází 12 meridián, které jsou spojeny s dvanácti životně důležitými orgány. Z toho 10 jich je dobře známých i v západní medicíně. Jsou jimi játra, srdce, slezina, plíce, ledviny, žlučník, tlusté střevo, tenké střevo, močový měchýř, žaludek a dva méně známé mechanismy: řídící a tři záříčů ( nebo meridián tří částí těla). Každý orgán má také specifickou energii jednoho z pěti elementů (oheň, země, kov, voda a dřevo).
Před více než dvěma tisíci lety byly v Číně napsány rukopisy, kde jsou popsány praktické zkušeností mnoha předchozích generací léčitelů. Tyto texty jsou podstatou teorie tradičního čínského léčebného systému. Spojují v sobě základy terapie, moxování, kauterizace a akupunktury. Lidské tělo je považováno za organický celek, který je v souladu s přírodou. Tento názor vznikl díky taoistům pozorujícím přírodu a chápajícím vzájemné propojení s vesmírem.
V čínské medicíně existují různé metody pro stanovení diagnózy na základě příznaků, které se projeví dříve, než propukne samotná nemoc. Umně provedená terapie pak odstraní prapříčinu choroby. A to je hlavní rozdíl mezi východní a západní medicínou. Západní medicína pracuje se symptomy nemoci, která již v těle probíhá.
Číňané vždy nabízeli komplexní přístup k řešení problémů. Kromě vnějšího vlivu na tělo prostřednictvím akupunktury, moxování a baňkování ( metody přímého dopadu na energetické body a meridiány, a tím tedy také na vnitřní orgány, je pacient vyzván, aby se aktivně podílel na procesu léčení: dýchacími technikami, cvičením tai-chi, qigong (čchi-kung) meditací ).
Za prvé – tyto praktiky podporují vitalitu a za druhé – vyrovnávají naše schopnosti, myšlení a pomáhají nám změnit zkostnatělé názory na život, evokují v nás touhu po harmonickém soužití s prostředím, které nás obklopuje. K léčebným metodám se používá mj. i aromaterapie, inhalace, fumigace, lázně, a bahenní koupele. V neposlední řadě je pak silnou zbraní čínských doktorů léčba pomocí bylinek, úpravy stravy ( dietetiky ) a systém přípravy pokrmů, pokud jde o 5 prvků. Tento princip stravování je více známý jako kuchyň podle Feng Shui.
Člověk získává nezbytnou energii různými způsoby. Jídla a pití si žádá naše tělo každý den. Kvalita potravin a jejich energetická hodnota pochopitelně souvisí přímo s tím, jak vitálně se budeme cítit, a jak dlouho si udržíme pevné zdraví. U energetické hodnoty nemáme na mysli kilokalorie, ale kolik životní energie čchi dané jídlo obsahuje.
Mezi nejvhodnější patří ovoce a zelenina rostoucí ve vašem rodišti. Nejlépe potom produkty, které jste si sami vypěstovali na vlastní zahrádce – bez chemických přísad, pesticidů a dalších stimulačních prostředků. Země a slunce dává plodům potřebnou sílu a energii. Nákupujete-li potraviny v supermarketech, dávejte si pozor na to, aby rajčata či okurky nebyly zkažené. Ovoce a zelenina je nezřídka potažena speciálním voskem, který jim dodává reprezentativní vzhled. Produkty vyhlížejí skvěle, ale pokud jde o chuť a užitek pro organismus, žádná sláva. Ponecháte-li si takové rajče pár týdnů, zjistíte, že je zkažené pouze v jednom bodě, zatímco zbytek plodu je šťavnatý a pevný. Plody ovoce a zeleniny vypěstované a uchovávané přirozeným způsobem, nejprve dozrávají, poté měknou a nakonec ztrácí tvar. Zkuste si koupit ekologicky kvalitní potraviny - třeba na farmářských trzích, kde prodávají pěstitelé produkty z vlastní zahrádky. Plody sice nebudou vypadat tak atraktivně jako v supermarketech, avšak jejich chuť bude opravdová, vůně přirozená a budou plné zemité a sluneční energie.
Je také velmi důležité vědět, jak potraviny uchovávat a zpracovávat - zvláště pak v dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství polotovarů. V čínské medicíně je naprosto nepřijatelné uchovávat potraviny zmražením, nebo k jejich přípravě použit mikrovlnnou troubu.
U procesu zmrazování kapalina v buňkách produktu zamrzne (např.u masa) - podobný proces probíhá v uzavřené skleněné láhvi, která je vystavena mrazu. Při zamrazování dochází ke zvýšení objemu tekutiny, která následně tlačí na obal ( sklo láhve popraská ). Buňka v tomto případě ztrácí životní energii a produkt se tím stává neužitečným. Faktem je, že ještě může posloužit jako zdroj vitamínů nebo energie, ale organismus potřebuje pro život v první řadě energii cchi, avšak tu ze zmražených potravin nezíská.
K podobnému procesu zničení buněk dochází taktéž během vaření a ohřívání jídel v mikrovlnné troubě. Položíte-li sem vejce ( sloužící jako model celistvé buňky ) během ohřevu se celé roztrhne, neboť k zahřátí dochází přímo zevnitř – kapalina začne vřít a opět dochází k porušení jednoty buňky a životní energie je nenávratně pryč.
Skutečně tristním příkladem naprosto bezcenného jídla (polotovaru) je zmrazená pizza se salámem (z geneticky upravené sóji) a konzervované zeleniny, která je následně připravena v mikrovlnce. Nic strašného se nestane, dáme-li si podobný pokrm jednou za čas. Ovšem, budeme-li se stravovat takovýmto způsobem denně celé roky, dozajista si zničíme zdraví. Proto lékaři čínské medicíny pečlivě zjišťují, co každý den jíte, jaká jídla nemáte vůbec rádi, případně je vůbec nejíte. Zpravidla poté, co lékař doporučí dietu, se ukáže, že právě potraviny, které odmítáme konzumovat, jsou pro naše zdraví velmi prospěšné.
Je to způsobeno skutečností, že celá léta učíme tělo jíst zaběhlé moderní produkty, které nejsou pro organismus často příliš užitečné. Naše intuice pak špatně pracuje - místo vyváženosti nás nutí k ještě větší disbalanci. Máme třeba chuť na slané a dáme si slanečka nebo točený salám, ale abychom vybalancovali skutečnost přesycení slaným, tělo si vyžádá sladké, a tak si dáme dort či zmrzlinu. Po čase však máme opět chuť na slané (zřejmě pro klid duše) a poté zase na sladké. Tak jdeme z extrému do extrému. Nejjednodušším řešením by bylo dát si k jídlu něco neutrálního a vyváženého. Po takovém jídle nastane toužená spokojenost a pocity typu ,,nevím, co chci a nedám pokoj, dokud to nedostanu'' se rychle rozplynou.
Princip vzájemného působení pěti elementů anebo energií
Co vlastně znamená vyvážená strava? Jistě už víte, že základem čínského učení je princip vzájemného působení pěti elementů anebo energií. Každý druh ovoce nebo zeleniny, masa či ryby, nápoje anebo krupice se vztahuje k jednomu z 5 prvků a má určitou vlastnost (jsou horké, teplé, neutrální, osvěžující nebo studené).
Tajemství správné výživy (teď není řeč o léčivých účincích) spočívá v tom, aby jídlo, které konzumujeme obsahovalo všech oněch 5 prvků. Technologie přípravy pokrmů dle pěti prvků (Feng Shui kuchyň) je naprosto jednoduchá a dostupná pro každého. Tímto způsobem lze připravit naprosto libovolné jídlo nebo i polévku – stačí, budete-li vkládat potraviny do hrnce podle pravidel. Všechny recepty se opírají o návaznost na 5 prvků: voda vyživuje dřevo, ze dřeva se vytváří oheň, z ohně se rodí země, země dává kov a kov při tavení zkapalní a stane se vodou. Toto se nazývá kruh znovuzrození. Zjistíte, že ve všech receptech existuje systém stejné posloupnosti přidání ingrediencí v návaznosti na 5 elementů.
V následujících bodech zjistíte, jak jednoduchý je postup přípravy jídla podle pěti prvků. Můžete dát prostor fantazii a jednoduše si uvařit pokrm, který vám chutná. Pro příklad si uvedeme kaši z ovesných vloček, která nezabere příliš času, přičemž každý zná její blahodárné účinky na organismus.
Chcete-li třeba uvařit k snídani kaši z ovesných vloček s ovocem, je zapotřebí dodržovat následující postup:
- nalijte vodu do hrnce ( prvek voda );
- přidejte malé kousky kyselého jablka ( prvek dřevo );
- přiveďte k varu, přidejte kurkumu v množství na špičku nože ( prvek oheň );
- přidejte rozinky, sušené švestky, meruňky, plátky hrušek, med, trochu skořice ( prvek země );
- přidejte ovesné vločky ( prvek kov );
- a vařte několik minut do měkka.
Jak vidíte, začali jsme s vodou a skončili kovem - tím je kruh znovuzrození základních pěti prvků kompletní. Pokud chcete připravit jídlo podle pěti prvků, které je složitější a zabere větší množství času, můžete rozdělit činnost na několik etap. Hotový pokrm bude obsahovat zjevně více jednoho prvku než ostatních, jmenovitě toho, který přidáme jako poslední. Ovesné vločky ve výše uvedeném příkladu se vztahují na prvek kovu, ale obsahuje také všechny ostatní prvky. Takto připravená kaše bude prospěšná v případě problémů se zažíváním ( střev ), dýchacích potíží ( plic ), stejně jako u kožních problémů (udržuje pokožku v dobré kondici), poněvadž jsou to orgány spojené s prvkem kovu.
Přejeme hodně zdraví a buďte vyvážení!