tibetská masážVíte, že není masáž jako masáž a jsou mezi tím veliké rozdíly! Možná vás to kolikrát až překvapí, když si uvědomíte, že jste chodili nebo chodíte na masáže, které nemají takový efekt jaký by mohly mít. Tak například, jaký je podle vás správný směr lymfatické masáže? Od shora dolů či od zdola nahoru? Nebo proč by vás masáž měla bolet a měli jste z ní odcházet znechuceni? O to tady nejde přeci...

tibetská masážŘekněme si tedy jaké jsou rozdíly mezi klasickou sportovní masáží a komplexní celotělovou tibetskou masáží, která je podložena silnou tradicí.

Tibetská masáž vs. klasické masáže

Tibetská masáž je propracovaná terapeutická procedura, která se opírá o tisícileté zkušenosti a prokazatelné blahodárné účinky na naše tělo. Je to opravdový poklad pro harmonizaci celého těla a obnovení energie v něm. Pomáhá nejen s fyzickým uvolněním, ale rovněž s duševními problémy spojené se stresem, smutkem nebo nervozitou.

Díky této proceduře se můžeme zbavit mnoha problémů.

Například:

  • ulevuje od bolesti zad a šíje
  • zmírňuje svalové a nervové napětí
  • povzbuzuje krevní oběh
  • vyrovnává energii v těle
  • pomáhá při nespavosti
  • stimuluje energetické dráhy v těle
  • pozitivně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů!
  • dostává se do hlubších vrstev lymfatického systému
  • startuje se očistný proces v těle
  • vhodná při chronickém únavovém syndromu
  • při celulitidě
  • při bolestech hlavy
  • při cukrovce
  • při otocích
  • pracuje rovněž s pročištěním čaker v těle
  • posiluje se aura člověka!

Naproti tomu stojí klasické masáže, které mají za úkol spíše dopřát tělu relax, uvolnit ztuhlé svalstvo, prokřupat klouby, srovnat páteř. Některé jsou vyloženě pouze relaxační, například čokoládové, medové či peelingové masáže. Nebo jiné, které jsou doprovázeny různými měšci, vůněmi bylin a svíčkami. Určitě to na naše tělo i mysl určitý pozitivní vliv má, ale hlubokou detoxikaci nebo terapeutický účinek čekat nemůžeme. To je možná ten hlavní ukazatel dle kterého se máme rozhodnout, jestli je pro nás vhodná ta či ona masáž.

Tibetská masáž v praxi

Hlavním účelem této procedury je tedy harmonizace a ozdravení těla a mysli. Jde o propracovanou empirickou nauku, která je předávána k naučení pouze zvoleným jedincům. Nemá nic společného s masáží které je nabízena kosmetickými salony nebo relaxačními centry. Tomu je dobré věnovat pozornost a rozhodnout se jestli chci na masáž jen kvůli relaxaci a uvolnění nebo od masáže očekávám něco více a beru to spíše jako doplněk či součást péče o zdraví nebo léčby.

Tibetská masáž se provádí od palců na nohou až po temeno hlavy. Je tedy celotělová a velice diskrétně provedená, tudíž se nemusíte strachovat pokud jste stydlivější typ. Je prováděna formou doteků a stimulace, také bodovou masáží, bankováním a moxováním, akupresurou páteře, rovněž zahrnuje léčebnou techniku SU-JOK, Champi masáž a jiné tibetské praktiky. Masáž je doprovázena příjemnou hudbou a používají se speciální aromatické oleje nebo vonné tyčinky.

Už jste někdy byli na lymfatické masáži? Ano! Tak si vzpomentě jakým směrem byla prováděna… Pokud od shora dolu, musím vás zklamat, ale bylo to špatně!

Co je to lymfa a lymfatický systém?

Lymfatický systém je systém lymfatických cév a uzlin, tak shomažduje lymfu z celého organismu a odvádí jí zpět do krevního oběhu. Lymfa se dá popsat jako bílá, mléčně zabarvená tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky. Lymfa omývá veškeré tkáně v našem organismu. Na určitých místech lymfatických cév jsou umístěny lymfatické uzliny, které mají za úkol vychytávat nečistoty zachycené v lymfě. Uzliny obsahuj lymfocyty, které hrají významnou roli v ochraně organismu před infekcí. Kromě toho také obsahují makrofágy, které mají schopnost pohlcovat bakterie a jiné cizí částice. Do lymfatického systému také řadíme slezinu, mandle, brzlík, slepé střevo a kostní dřen. Další důležitou roli hraje lymfatický systém rovněž v absorpci tuků z potravy v našem střevním traktu. Špatný tok lymfy má na náš organismus neblahý vliv a může se projevit například otoky dolních i horních končetin, pocity únavy, celulitidou, nadváhou nebo poruchou imunitního systému.

Uvědomujeme si tedy důležitost lymfatického systému a pokud dochází ke špatnému toku má to negativní dopad na celý náš organismus. Proto je také důležité zvolit správnou proceduru k rozproudění lymfy. 

Klasická lymfatická masáž je prováděna od shora dolu, což je dle přesvědčení Tibeťanů nesprávný postup, jelikož lymfa nemá problém dostal se dolu, už jen kvůli gravitaci, ale naopak dostat se nahoru. Proto se tradiční tibetská masáž provádí směrem od plosek nohou až po temeno hlavy. Tím pádem se lymfě pomáhá ke správnému toku!

Komplexní tradiční tibetská masáž je tedy procedura, která má významný vliv na naše tělo. Není to obyčejná masáž, kterou by uměl jen tak někdo. Jak už jsme zmiňovali, toto učení může předat pouze tibetský Láma, který si sám zvolí kdo může jeho učení čerpat a následně praktikovat. Je to tradiční metoda, kterou se nenaučíte ve škole nebo nějakých kurzech, jelikož morálka a tradice nedovoluje zacházet s touto technikou jako s komerčním zbožím. U nás v Čechách je skutečně jen pár lidí, co tuto techniku ovládají. A proto, když máme tuto skvělou možnost je škoda to nevyzkoušet a nezažít.

Přejeme vám krásný a ozdravný zážitek, který ve vás zanechá příjemné pocity a vaše tělo vám budou náležitě vděčné!

Objednat se na komplexní celotělovou tibetskou masáž můžete v Centru celostní medicíny v Praze: http://www.cinsky-lekar.cz/kontakty