Můžeme Čínu označit za jednu z nejbohatších pokladnic světového umění? Rozhodně ano. Nad krásou a výjimečností uměleckých děl, která zde vznikají po tisíciletí, se tají dech. Ještě víc snad láká fakt, že v Zemi středu světa je vše tolik odlišné. Moc a síla čínského umění dodnes neztratila ani špetku ze své původní hodnoty. Ponořte se do tradice a dejte si ochutnávku extra porce exotického umění…

Čínská poezie„Tak čtenáři pozdních veršů mých, až k nim se nakloníš, po staletích a staletích, možná že ucítíš, jak smolnou vůni borovic starého smutku dech: saj tiše jej a pokorně a dětem svým jej trochu nech” - čínská lidová báseň. Vztah k básníkům a poezii se začal v Číně vytvářet za dynastie Tchang (618 – 906). V té době došlo, po čtyřech staletích rozdrobenosti (územních a mocenských), k rozmachu čínského hospodářství, které je řazeno hned za úspěchem císařské dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n.). Éra dynastie Tchang je právem považována za období zlatého věku čínské poezie.

Věštění v ČíněOdpradávna chtěli lidé vědět, co je čeká a co je nemine, v čem spočívá tajemství jednoho malého lidského života... A tak vymýšleli různé způsoby, jak se to dozvědět.

Ve stare Číně k tomu používali mimo jiné čajové lístky, kosti, řebíček, mince a další zajímavé předměty, které měly za úkol poodhalit střípky z budoucnosti... A protože Číňané jsou moudrý národ ovládající harmonii přírody, možná také skutečně dokážou odhalit budoucnost. Tak si o tom dnes něco povíme...

Kaligrafie pamatuje tisíce let...Kaligrafie je jedním z druhů tradičního čínského umění. U kaligrafie záleží na stylu písma, způsobu jeho zachycení a kráse určené působností celku i jednotlivých tahů. Říká se, že v jednotlivých znacích se odráží podoba kaligrafa, protože každé dílo vzniká hluboko v jeho srdci.

Kaligrafie je druhem výtvarného umění, které je rozšířeno téměř ve všech zemích Dálného východu, a to zejména v Číně, odkud také pochází. První kaligrafické znaky na stěnách vznikly přibližně v 6. až 7. tisíciletí před naším letopočtem. Nejstarší dochovaný klasický kaligrafický skript pochází z 2. století našeho letopočtu.

Pokud jste již měli tu možnost ochutnat čaj z tohoto ušlechtilého porcelánu, dáte mi jistě za pravdu, že takto podávaný nápoj chutná úplně jinak, než z „obyčejného pucláku“. V každém hrnečku je zvýrazněna nejen jeho chuť, ale při pití z čínského porcelánu se z obyčejné záležitosti stává obřad. Pro své přednosti se velmi dobře hodí pro popíjení hodně aromatických i ovoněných čajů – neporézní povrch nevstřebá chuť ani nepohltí vůni čaje, naopak ji krásně rozvoní… Pokud při každém doušku zavřete oči, přenesete se do daleké Číny a můžete se nechat unášet vlastní fantazií. V tu chvíli můžete sedět v paláci, na vrcholku monumentálního pohoří, či ve stínu chrámu, kde znějí zpěvy mnichů.

Nefritová soška čínského drakaČínský drak, to není jen prostý obrázek nebo soška, jak jej nejčastěji známe. Značí hlavně kultovní symbol plný tradice… Protkán tisíci mystických příběhů vnáší do čínské historie nezaměnitelný význam. Pokud jednou objevíte tajemné kouzlo, které se v těchto dracích ukrývá, neodoláte pokušení pořídit si jednoho domů. Jsou totiž nejen jedním z výčtu faktů, které dělají čínskou historii natolik zajímavou...V čem tedy spočívá jejich tajemství?

Evropská kultura ze svého pohledu vnímá draka spíše jako saň, pohádkovou bytost, někdy zápornou, jindy zase kladnou, dokonce až roztomilou. Jenže, asijští draci, to je něco docela jiného...

Strana 1 z 2