Odpradávna chtěli lidé vědět, co je čeká a co je nemine, v čem spočívá tajemství jednoho malého lidského života... A tak vymýšleli různé způsoby, jak se to dozvědět.
Ve stare Číně k tomu používali mimo jiné čajové lístky, kosti, řebíček, mince a další zajímavé předměty, které měly za úkol poodhalit střípky z budoucnosti... A protože Číňané jsou moudrý národ ovládající harmonii přírody, možná také skutečně dokážou odhalit budoucnost. Tak si o tom dnes něco povíme...
Číňané věštili odjakživa… Dinastie Šang, která vládla v Číně od 16. do 12. století př. n.l. (oblasti města An-jang, 500 kilometrů od Pekingu), byla dlouho považována za mytický národ.
V těchto místech byla při vykopávkách spousta (snad tisíce) zvířecích krunýřů a kostí s napsanými otázkami, s nimiž se lidé obraceli na dávné bohy. Nápisy na nich byly nejstarší známou formou čínského písma. Vlastnímu věštění předcházely pracné přípravy.
Zvířecí lopatky a břišní části želvích krunýřů byly oškrabávány, sušeny a leštěny, než se do jejich spodní strany vyhloubily jamky. Když dotyčný vyslovil otázku, byla kost pomoci rozpálených kamenů či otevřéného ohně vystavena vysokému žáru, pod jehož vlivem se na povrchu objevily různé praskliny. Věštec pak vzniklý vzor vykládal ve snaze dobrat se duchovní odpovědi. Poté byla jeho věštba na použitou kost zaznamenána.
Bylinky sloužily nejen medicíně, ale také pro věštění
V 1. století n. l. byly kosti vystřídány věštěním z lodyh řebříčku (který byl po staletí považován za posvátný) a z mincí, které se vyhazovaly do vzduchu. Číňané upřednostňují takzvanou TAO cestu, kdy funguje přirozený řád lidí a věcí, s nímž vše probíhá v souladu. Kdo nevěří, ať nahlédne do Knihy proměn nebo také I-ťing. Jedná se o soubor čínských textů, vzniklých kolem 2. tisíciletí př.n.l, dodnes používaných jako orákulum, ale také jako filozofický a kosmologický systém, jímž se řídí taoismus, jeden z pramenů čínské kultury. Potom je na zvážení, zda je, či není možné komunikovat s vesmírem a získávat z něj informace. A kdo to zkusí, bude se možná divit.
Jestli je házení mincemi náhoda, či ne, nám žádná exaktní věda neřekne. Na druhou stranu je ale fakt, že I-ťing rožšířil škálu metod klinické psychologie. Něco jako Rorschachův test, kdy se pacienti snaží vidět v rozmazaných ingoustových skvrnách uchopitelné obrazy, jež psycholog použije jako podklad pro určení diagnózy.
Budoucnost ukrytá v čajových lístcích
Hádání z čajových lístů je podobné našemu hádání z kávové sedliny. Z neidentifikovatelných shluků čajových lístků se určují základní údaje. Není to ale jen tak nakouknout do hrníčku a hádat. Šálek se musí správně držet, správně se dívat na předem určená místa a teprve potom lze určovat, co číslice (mohou značit roky, měsíce, týdny, dny a hodiny) a tvary (trojúhelník – štěstí, čtverec – ochrana, kruh – stresy, rovná čára nebo čáry – budoucí plány, vlnité čáry – nejistotu) znamenají.
Význam věštby je především v tom, že oslovuje naše nevědomí, v němž jsou ukryty cenné informace. Ty je potřeba přesunout do vědomí, a tak je využít ke správnému rozhodnutí. Každému je proto jasné, že věštění je intuitivní způsob vidění jevů a znamení, které je nutno zodpovědně vyhodnotit.