Pokud jste již měli tu možnost ochutnat čaj z tohoto ušlechtilého porcelánu, dáte mi jistě za pravdu, že takto podávaný nápoj chutná úplně jinak, než z „obyčejného pucláku“. V každém hrnečku je zvýrazněna nejen jeho chuť, ale při pití z čínského porcelánu se z obyčejné záležitosti stává obřad. Pro své přednosti se velmi dobře hodí pro popíjení hodně aromatických i ovoněných čajů – neporézní povrch nevstřebá chuť ani nepohltí vůni čaje, naopak ji krásně rozvoní… Pokud při každém doušku zavřete oči, přenesete se do daleké Číny a můžete se nechat unášet vlastní fantazií. V tu chvíli můžete sedět v paláci, na vrcholku monumentálního pohoří, či ve stínu chrámu, kde znějí zpěvy mnichů.

Opojná vůně vás zanese daleko za obzory, ale pokud jste tímto zážitkem fascinováni, není nemožné jej realizovat. Vydejme se do daleké země, kde tato křehká krása má svůj původ a hlavně nepřekonatelnou originalitu. Zde se poučíme, že tento obřad přípravy a pití čaje má svá pravidla, která dodají vaší chvilce odpočinku nezaměnitelný zážitek.

Něco málo z historie…

Hrnčířské umění dosáhlo svého vrcholu při objevení porcelánu. První zmínka o tzv. šedivém porcelánu s olivově zelenou glazurou je datovaná kolem roku 1300 př.Kr. Technicky vyspělá bílá keramika byla známa již za vlády dynastie Šang. Vznikla postupným zdokonalováním výrobního procesu z tvrdé keramiky. K dokonalosti a kráse přivedlo porcelán až 11. st. za vlády dynastie Tchang, kdy vzniklo mnoho dílen na jeho výrobu. V tuto dobu se i začaly výrobky od sebe lišit. Například dílna Žu-Kuan nabízela keramiku modrou, dílna Šing smetanovou a dílna Fu-tien keramiku temně glazovanou s kovovým leskem.

Nejznámější manufaktura byla u Ťing- te-čenu v provincii Ťiang-si, kde se porcelán vyráběl již od poloviny 9. st. za pomoci až 20 dělníků. Jedna z nejstarší keramiky, která se dochovala ve větším množství je z období Sung, ale jsou to hlavně zelené kameninové seladony. Malba porcelánu kobaltovou modří se objevuje v době mongolské a vícebarevná malba je z období doby Ming. Do Evropy přinesl první čínský porcelán pravděpodobně až Marco Polo. Protože jsou čínští hrnčíři mistři ve zdobení porcelánu glazurami a barevnou malbou na polevě, jsou tyto originály nenahraditelné a velmi těžko napodobitelné.

Sběratelství…

Pokud chcete opravdu starý, historií protkaný porcelán, budete muset nejspíše vyhledat nějakou aukční síň po celém světě. Původních kousků této vzácnosti již mnoho k mání není. To ale musíme i mluvit o dosti vysokých vyvolávacích cenách. Většinou narazíte na jednotlivé kusy z různých období.

Ale takovou příležitost, jakou měli účastnící jedné aukce v roce 1999 asi těžko budete mít.Dražilo se tři sta padesát tisíc kusů čínského porcelánu z 18. a 19. století z nákladu lodi, která ztroskotala roku 1822 nedaleko Sumatry. Jednalo se hlavně o misky a talíře s malbami pod glazurou.

Na královské svatbě se jedlo z čínského porcelánu…

Na nedávné královské svatbě prince Williama s Kate Meddletonovou se jedlo a pilo z čínského porcelánu, který na zakázku vyrobila v Číně soukromá keramická firma Kuang-su San-Chuan , která sídlí ve městě Pej-liou, v jihočínské provincii Kuang-su.Pro tuto příležitost se vyrobilo 16 000 kusů talířků, šálků s podšálky, džbánů či talířů s podobiznou královského páru.

Tato firma má nejen dobrou pověst, ale je i známa svou zvláštní úpravou porcelánu, která mu zaručuje dlouhověkost.

Firma má kolem 8 000 zaměstnanců a vyrábí luxusní porcelán pro americký, evropský a jihoasijský trh.

Kde můžeme obdivovat tuto krásu?

Čína přivedla na svět porcelán a tento objev představuje muzeum v Tchien-ťinu. Nepředstavujte si, však muzejní budovu jakou znáte. Tato stavba je totiž postavená z tisíců váz a talířů. Může se i stát, že na vás bude působit trošku bláznivě. Stavba ale velmi láká turisty, neboť zde naleznou něco jedinečného, co se váže ke kultuře Říše středu, kde se porcelán vyráběl už od 7. století.

Jeho pestrobarevné zdi se kroutí různými směry a stěny, římsy, okna i střechu tvoří pouze porcelánové střepy a různé druhy nádob, talíři počínaje a čajovými šálky konče. Všechno jsou originální historické kousky a nikdo vám nebude zakazovat, abyste se jich dotýkali a pocítili tak jejich historii. Vázy zastupují různá období Říše středu – modrobílé reprezentují dynastii Ming, barevné zase Čching. Ve stejném duchu se nese i zařízeníostatníchčástí domu.Zábradlí na schodišti, strop, římsy a dokonce i toalety, to vše je „Made from China“, tedy vyrobeno z porcelánu, který je vkusně a bohatě doplněn dalšími 4 tisíci kusy staré keramiky, bílým mramorem, křišťály a dvaceti tunami achátů. Stavba nemá na světě obdoby a tak, pokud muzeum nenavštívíte, je to, jako byste v tomto městě nikdy nebyli.

A teď vyrazíme na nákupy

Každý správný milovník čaje, ale i sběratelé na celém světě si velmi cení, pokud mají ve svých sbírkách čínský porcelán. Nejen kvůli  jeho sběratelské hodnotě, ale hlavně kvůli kráse a vznešenosti. V současné době se v Číně na tradiční výrobu porcelánu zaměřuje převážně šest provincií: Ťiang-si (provincie na jihovýchodě Číny), Chu-nan (provincie v jihovýchodní Číně), Kuang-su (provincie u Jihočínského moře), Ťiang-su (provincie ve východní Číně u Žlutého moře ) , Che-pej (provincie v severovýchodní Číně) a Šan-tung(provincie v Číně při dolním toku Huang He u Žlutého moře).

Každá z těchto manufaktur se může pochlubit velmi osobitým stylem. Vybírat můžete od malinkých šálků až po jídelní servisy. Okouzlí vás křehká krása rýžového porcelánu, která mívá tradiční modrobílý dekor, ale jsou k mání i kousky čistě bílé. Od tohoto druh můžete mít konvičky, šálky misky, talířky, ale samozřejmě i celé jídelní soupravy. Pro milovníky čaje je pravým místem pro zastavení kolébka čajových konviček, městoI – sing. I přesto, že vypadajívelmi jednoduše, jsou to opravdové skvosty. Jsou dokonalé ve všech detailech, s čistou vnitřní energií a harmonií. Konvičky jsou pouze ručně dělané, vypalované v tzv. dračí peci.

Ať už zvolíte jakýkoliv druh tohoto prastarého a jedinečného umění, v každém případě byste měli volit nákup přímo v zemi, kde tato krása vzniká. Zde máte záruku původu a originality, sami můžete na vlastní oči sledovat proces zrodu jednotlivých předmětů. Pod rukama mistrů vznikají jedinečné kousky, které obohatí vaši sbírku a dají vám nezapomenutelný zážitek a vzpomínku na zemi, kde tato krása vznikla.


 

Něco málo z nabídky našeho e-shopu:

čínský porcelán čínský porcelán