Nefritová soška čínského drakaČínský drak, to není jen prostý obrázek nebo soška, jak jej nejčastěji známe. Značí hlavně kultovní symbol plný tradice… Protkán tisíci mystických příběhů vnáší do čínské historie nezaměnitelný význam. Pokud jednou objevíte tajemné kouzlo, které se v těchto dracích ukrývá, neodoláte pokušení pořídit si jednoho domů. Jsou totiž nejen jedním z výčtu faktů, které dělají čínskou historii natolik zajímavou...V čem tedy spočívá jejich tajemství?

Evropská kultura ze svého pohledu vnímá draka spíše jako saň, pohádkovou bytost, někdy zápornou, jindy zase kladnou, dokonce až roztomilou. Jenže, asijští draci, to je něco docela jiného...

Mnohdy hrůzostrašná stvoření posetá zákeřnými šupinami, zobrazovaná, jak si svižně brázdí cestu temnými mračny, chrlící vodu nebo plameny – nejinak je tomu u prvních podob čínských draků, kteří se objevují na prastarých malbách a v písemných záznamech, jež jsou starší více než šest tisíc let…

Kniha Proměn ví své…

Skvostná ruční práceAno, kniha Proměn, jeden z nejstarších písemných pramenů historie, se zmiňuje o tomto živelném stvoření. Drak je zde spojen s významem deště. Existuje mnoho desítek podob draka, který má však stále stejný význam – nebo, lépe řečeno, poslání – nasává totiž drahocennou vodu ze země a vynáší ji do oblak, kde pak lidem životadárnou tekutinu vrací zpět v podobě deště.

Ale jak to již v čínské kultuře bývá, nic na světě není jen dobré a jen zlé. Takže i drak je postava rozdílných charakterů, a to je důvod, proč lidé draka uctívali a nosili mu mnohé oběti do chrámů, dračích svatyní, které nalezneme po celé, širé Číně.

Drak má mnoho tváří

Kromě toho je drak také symbolem moudrosti a síly, což možná vedlo prvního císaře dynastie Han (poč. 206 p.n.l.) k hlásání myšlenky, že jeho otec musel být drak. Díky jeho bláznovství, anebo snad snaze povznést svou osobu na boha, se symbol draka na dlouhé generace dostal na císařská roucha. Dalšími důležitými významy jsou jedinečnost a dlouhý život, drak má podle starých Číňanů schopnost rovněž uzdravovat nemoci.

Sběratelské figurky, pastva pro oko

Originální tvar sošky čínského drakaČínský drak je dnes stále oblíbenější, a proto není divu, že se rozšiřují řady sběratelských figurek. Pokud chcete mít také jednu nebo i více doma, nebudete mít problém vybrat si dráčka, který vám na první pohled učaruje. Drak je vhodný nejen jako vkusná dekorace, ale také symbol, který do vašeho příbytku přinese mnoho pozitivní energie, originální talisman, který můžete vyměnit za kýčovitého slona s chobotem nahoru. Kromě toho mají čínští draci pověst také jako ochránci pokladů.

Multifunkční, vkusná dekorace může být nyní i součástí vašeho domova. Anebo existuje spousta miniaturních draků – klíčenek, o kterých se říká, že přinášejí štěstí. Dají se pořídit sošky z umělého kamene nebo umělohmotné, ale za pravé skvosty jsou považováni draci vyrobení z pravého kamene nebo dřeva. Nezřídka se také setkáte s draky nejrůznějších velikostí a bizarních tvarů, kteří jsou ozdobeni drahokamy, ruční malbou, či pokovením. Stačí si jen vybrat.