Když se řekne čínský šperk, velká část z vás si jistě vybaví temně zelený kámen. Nefrit. Nefrit je drahokam, většinou tmavozelené barvy, ve vzácných případech i bílý. Velice často je zaměňován s jiným drahokamem, Jadeitem. Také Číňané pro tyto kameny používají jeden název.

Nefrit je v čínské mytologii spojen s tzv. Nefritovým císařem Jü-chuang, nejvyšším vládcem nebes. Ten určuje osud všech jak na nebesích, tak i na zemi. Pro nás je ale důležité, že to není drahokam jen pro bohy, ale i pro nás!

O nefritu se tvrdí, že má na člověka léčivé účinky. Starověcí Číňané z nefritu vyráběli číše a pili z nich. Což také možná vysvětluje, že si pak pletli nefrit s jadeitem. Asi záleželo na množství švestkového vína či jiné lihoviny v číši. Nefrit je jakoby stvořen pro různé šperky, amulety a talismany. Věří se, že má vliv na detoxikaci organismu, léčbu zánětů ledvin a nemocí s nimi spojených. Jak je u kamenů zvykem, očekává se od nich, že budou působit ve všech oblastech lidských neduhů. U nefritu tomu není jinak. Má nositeli navodit duševní klid a vyrovnanost, také se postará o nerušený a poklidný spánek. To ale není vše! Zažene bolesti hlavy, utlumí agresivitu a pomůže majiteli amuletu utišit žal. Možná proto se z něj dělaly již zmiňované číše. Překvapivě se nefritu používalo i ve zbrojařství, kdy se z něj vyráběly zbroje, chrániče, či doplňky ke zbraním. Jednalo se ale spíše o vyjádření moci nositele, než o nějaký zásadní „vojenský“ význam.

Moc jadeitu

Jadeit je také tmavozelený drahokam. Vyskytuje se však i v růžové, sivomodré, bílé, černé, žluté a oranžovohnědé barvě. Nejlepší jadeit se používá pro řezbářské práce. Nazývá se Císařský jadeit, který sice nepochází z Číny, ale z Barmy, to však nebránilo obrovskému rozmachu v jeho využívání v 18. století na území Číny. Jadeit je převážně využíván ve šperkařství a doplňcích. Také jadeit má spoustu pozitivních vlivů na duši i tělo. Na Dálném Východě je považován za symbol klidu, míru a lásky. Směřuje nás k lásce k lidem. Je také velmi ceněn jako meditační kámen, jenž nám pomáhá zachovat chladnou hlavu v každé situaci. V těle posiluje nervový, imunitní a kardiovaskulární systém. Ať už se tedy jedná o nefrit nebo jadeit, jeho pořízením rozhodně neprohloupíte! Tisíciletá víra v jeho pozitivní vlivy nemůže být jen náhodou! A i kdyby na tom nebylo ani zbla pravdy, budete alespoň vlastnit absolutně elegantní šperk.

Slonová kost

Slonovina neboli slonová kost, kdysi hojně používaný materiál, který bohužel vedl téměř až k vyhubení slonů v Africe i Asii. Po období, kdy byl téměř zastaven legální obchod se slonovinou, nastala v roce 2008 změna. Čína jako největší a nejzručnější zpracovatel slonoviny, dostala výjimku na nákup africké slonoviny. To pro nás ale není tím zajímavým. Neřešme tedy „etické“ dilemata minulosti a podívejme se zblízka na slonovou kost. Kost se využívala v lidstvu už od pravěku, kdy se sice nejednalo o slony, ale o mamuty. První výrobky byly píšťaly a různé náboženské předměty. Ve starověké Číně se slonovina hojně používala na tvorbu sošek, dekorativních předmětů, jehlic do vlasů či hřebenů. V technice zpracování a specializaci na nejjemnější detaily je čínská škola téměř nepřekonatelná. Dále se slonoviny velice často využívalo na výrobu kulečníkových koulí, což sice není zrovna typicky čínský sport, ale i ty umí v Číně vyrábět.

Vzhledem k tomu, že však společnost do jisté míry vyzrála, vytlačují originální slonovinu různé její náhrady. Nejvěrnějšími napodobeninami jsou tzv. celluloid a galalit. Takže pokud si chcete pořídit nějaký šperk či doplněk ze slonoviny, je potěšující, že už proto nebylo potřeba zabít slona.

Bronzový svět

Tato slitina měla pro lidstvo tak zásadní význam, že je po ní pojmenovaná celá jedna epocha. Samozřejmě, že se také nevyhnula Číně. Bronz jako slitina mědi a cínu, a nejen proto obrovský prostor pro různé druhy využití. Vzhledem k snadnosti opracování se bronz uplatnil ve šperkařství a to snad ve všech formách, počínaje náramky, konče náušnicemi.Také se používal na výrobky denní potřeby, misky, hrnce, kotlíky. Dnes už se tyto používají spíše jen na dekorativní účely. Což jim ale rozhodně neubírá na atraktivnosti!

Také svícny a různá ozdobně tvarovaná držadla uhlí z bronzu jsou ideální pro oheň. Také v sochařství si bronzové plastiky vydobyly svou pozici a úspěch. Bronz si také prošel svou válečnickou minulostí, kdy se z něj vyráběly meče, zbroje ve formě spojených bronzových destiček, přilbice a hlavně hroty šípů, šipek, kopí a oštěpů. V moderní době se také bronz používá v elektronice, což by mohlo být pro některé i překvapením. Pokud nejste vyznavači studených, ocelových, moderních trendů, jsou tyto čtyři zmíněné materiály pro vás jednoznačně tou správnou volbou!