Čínská hra MahjongČínský Mahjong neboli „vrabci“, ptáci mystické inteligence, je zábavná hra, kterou najdete také pod dalšími různými názvy jako Ma Jong, Mah Jong, Mah Jongg. Říká se (s nadsázkou), že se Mah Jong hrál už na Noemově arše (kolem roku 2350 před Kristem), kdy čtyřicet dnů a nocí pršelo, a posádka se nudila. A protože foukal východní vítr a archu zavál někam do oblasti Asie, vznik této hry se tedy přisuzuje východním kulturám.

Čínská hra MahjongZnámá a oblíbená hra všech generací, Mah Jong, má dlouholetou tradici a získává stále více svých nadšenců. Mnoho autorů se ve svých knihách o hře Mahjong snažilo o standard pravidel. Ale až v roce 1924 vydala utvořená komise „Standardizační Komise Amerických Oficiálních Práv pro Mah Jong” kompletní a platná pravidla pro tuto hru. 

Během dvou dalších desetiletí prošla hra různými úpravami. Instruktoři Mah Jong si ke hře přidělávali různé druhy strategie i pravidel, které se ovšem musely shodovat se standardizovanými pravidly.

Pravidla hry Mah Jong

V klasické hře Mah Jong se hraje se 136 či 144 obdélníkovými kameny ze dřeva, kamene, kostí či jiných materiálů, které se dělí na řadové, těch je 108, a zvláštní, těch je 28. Na hrací ploše jsou v různých řadách a vrstvách umístěny malé hrací kostičky, na kterých jsou znázorněny různé symboly, značky, písmena a čísla. Kostiček je sudý počet. Každá má svého identického dvojníka a cílem hry je stejné kostičky najít a vyndat.

Mahjong a čínské symboly

Zvláštní kameny mají obrázky květin, draků a větrů. Na dvaceti jsou vyobrazeny květiny a draci. Přesněji dvanáct draků, ve třech barvách, červený, zelený a modrý. Na zbylých osmi jsou květiny. Ty reprezentují jak čtyři roční období (jaro, léto, podzim a zimu), a jednak čtyři rostliny – švestku, orchidej, chryzantému a bambus. Posledních šestnáct kamenů vyobrazuje čtyři druhy větrů (západní, východní, severní a jižní).

Drakům, květinám, větrům, jedničkám a devítkám se říká velké (Major kameny), zbytku malé (Minor kameny). Hráči jsou čtyři, každý hraje sám za sebe (dohoda, či spolupráce je zakázána). Každý dostane jméno podle světových stran tak, jak sedí vedle sebe (sever, jih, východ, západ). Poté rozloží před sebe své kameny do dvou řad lícem dolů, po 18 kamenech tak, aby dohromady tvořily čtverec. Ten zobrazuje hradby čínského města.

Jak hrát čínskou hru Mah Jong?

Hra začíná rozdáváním kostek. Hází se kostkami, aby se zjistilo na které zdi, a který hráč bude začínat (to určí hráč východ prvním hodem). Poté se musí kameny poskládat podle pravidel na sebe. Hráči si je postupně berou opět zpět do ruky, každý si vezme 12 kamenů. Hráč „východ” si vezme ještě dva a ostatní po jednom kameni. Když po rozdání najdou někteří ve své ruce zvláštní kámen, před začátkem hry musí kámen ohlásit a vzít si za něj náhradu. U klasické hry Mah Jong se z pyramidy odebírají kameny se stejnými symboly tak, až zůstane prázdný stůl.

Většina, více než tradiční Mah Jong, zná spíše počítačovou verzi. Tam se vyskytuje ve velmi silném zastoupení různých podob. Windows Vista nabízí tuto hru v základní nabídce her. Dokonce si můžete na placeném serveru zahrát Mah Jong jako hazardní hru. Tady už nejde jen o zábavu, proto se nedoporučuje.

Obtížnost čínské hry Mahjong

Pro začátek je určitě dobré začít hrou, která je na první pohled nejjednodušší (obtížnost hry poznáte podle množství a označení kostiček). Když náhodou v začátcích otevřete složitější hru, není nic jednoduššího, než ji zase zavřít a vybrat si nějakou lehčí. V některé hře jsou kostičky označeny jen obrázky, v jiné navíc písmeny a číslicemi. Z toho vyplývá fakt, že jednu hru zvládáte bravurně, u jiné sedíte dlouhé minuty, než najdete tah (dvě kostky s naprosto stejným označením). Vyndat jdou ale jen kostičky, kterým ostatní nebrání.

Takže vyndávat můžete jen ty krajní, prostřední nejdou. Jak se vám postupně daří kostičky spárovat, hrací plocha se zmenšuje. Když se podaří smazat všechny kostičky, vyhráváte. Nenajdete-li tah, je možné použít pomocníka – tlačítko HINT (vybere hledané kostky). To ale hra ztrácí na soutěživosti a „statečnost v boji” bere za své. Není nad poctivý, i když někdy zdlouhavý boj. Může se také stát, že ani počítač žádnou vhodnou kombinaci nenajde. Nezbývá pak než hru restartovat a začít znovu. U některých her si v hracím okně můžete změnit pozadí či barvu kostiček.

Myslet si, že každý z nás se s touto hrou už setkal, je zcestné. Možná tak ještě mladí, kteří jsou na internetu jako doma. Starší generaci je třeba pravidla hry trpělivě vysvětlit (občas připomenout i základy práce na počítači). Pro začátečníky a děti se doporučuje hra Animal Mahjong, kde se místo složitých obrazců dávají dohromady obrázky zvířátek.

Cílem hráčů je zkombinovat Mah Jong dříve, než se to podaří spoluhráčům. Získat co nejvyšší skóre a přitom zabránit protivníkům, aby měli lepší skóre. Pravidla zde jsou popsané velmi stručné a poslouží jen k představě, jak může taková hra Mah Jongu probíhat.

Hra Mahjong má spoustu variant. Nejběžnější jsou tyto:

Great Mahjong
Je nejhranější variantou, která nabízí různé variace, z nichž si můžete si vybrat – z klasických her, tak z her na čas. K dispozici je i obrovské množství variant rozmístění hracích kamenů.

Artifact Mahjong
Jako dělaná pro začátečníky. Začíná a postupujete po jednotlivých kolech, od úplně nejjednodušších sestav a až po ty složité.

Animal Mahjong
Už zmíněná verze hry pro malé děti. Namísto složitých obrazců dáváte dohromady obrázky zvířátek.

Mahjong Animal Connect
V této hře je povoleno libovolné rozestavění kamenů...

Mahjong Chain
Najdi v časovém limitu všechny stejné dvojice a během dvanácti kol získej co nejvíce bodů v této velmi oblíbené hře! 

V Mahjong Fun – úkolem hráče je odstranit všechny kameny. Odebrat může vždy dvojici stejných kamenů, na kterých neleží žádný další kámen, a zároveň jsou volné alespoň ze dvou bočních stran. 

Čínský Mahjong je rozmanitá hra pro mladé i staré, založená na logickém myšlení. Posiluje paměť a bystří mozek. A mozek je, jak známo, řídícím centrem člověka. Jak řekl moudrý Konfucius: „Ti, kdo pracují hlavou, budou vládnout, ti kdo pracují rukama, budou sloužit.” Tak není proč váhat a mozek si denně neprocvičit. Ale pozor! Hra Mah Jong, může být návyková. Není ale nic jednoduššího než si stanovit limit hraní…

Varianta čínské hry MahjongVarianta čínské hry MahjongVarianta čínské hry Mahjong