Shar Pei (沙皮犬), česky zvaný Šarpej, je psím plemenem pocházejícím z Číny. Je pro něj typická nejen vrásčitá kůže, díky které plemeno připomíná malého hrocha, ale také vyrovnaná a důstojná povaha. Je-li Šarpej správně socializován a vycvičen, může se z něj stát výborný hlídač i kamarád pro děti a dospělé. Jeho srst může být zbarvena do mnoha různých barev, přičemž nejcennější je modročerné a lila zbarvení.
Šarpej (Shar Pei), je plemenem společenských a služebních psů, jenž má svůj původ v Číně. Předpokládá se, že konkrétně pochází z města Dialak, ležícího v čínské provincii Kwun Tung.
Prokazatelná historie plemene sahá až do roku 206 n.l., kdy byli předci tohoto plemene zobrazeni v dílech dynastie Chan. Původně se Šarpejové využívali k ochraně obydlí a stád čínských vesničanů. V průběhu staletí byli Šarpejové převezeni do Tibetu, kde byli využíváni jako bojoví psi.
V Číně byli oblíbeni až do roku 1947, ovšem po vyhlášení komunistické vlády, jež zavedla vysokou daň za jejich držení, hrozilo plemenu vyhynutí. To, že se tak nestalo, je dílem chovatele jménem Mango Lo, který několik psů vyvezl do Hongkongu a obnovil zde jejich chov. Do Evropy byli Šarpejové dovezeni v 80. letech 20. století. Charakteristický vzhled plemene je výsledkem křížení severských čínských a dogovitých plemen psů. Plemeno uznávají následující organizace: FCI, AKC, UKC, KCGB a ANKC.
Charakteristický vzhled plemene šarpej
Šarpej je harmonicky stavěný pes, čtvercovitého tvaru. Dorůstá do kohoutkové výšky 44 až 51 centimetrů a dosahuje hmotnosti v rozmezí od 18 do 30 kilogramů. Přední končetiny jsou rovné a pevné, zadní svalnaté a silné. Na středně velkém krku má posazenou velkou hlavu, jejíž velikost je přiměřená velikosti těla. Hlavě dominuje výrazné, široké tělo a nevelký čumák s těžkými, svěšenými pysky a značným počtem vrásek. Oči jsou tmavé, mandlovitého tvaru a mají živý výraz. Uši má Šarpej malé, visící, ohnuté dopředu, přiléhající k hlavě, ve tvaru pravoúhlého trojúhelníku. Ocas je u základu kulatý a široký, směrem ke konci se zužuje. Je nesen velmi vysoko.
Srst šarpeje a péče o ni
Pro plemeno je charakteristická krátká a k tělu přiléhající srst s výraznými kožními záhyby (tzv. vráskami). Zbarvena může být plavě, krémově, červeně, čokoládově hnědě, zlatě, lila, modročerně nebo černě. Důležité je, aby srst byla vždy jednobarevná.
Co se týče péče o srst, je poměrně nenáročná. Plemeno vyžaduje pravidelné rozčesávání srsti, které slouží k odstranění odumřelých chlupů i podpoře růstu nových chloupků. Pravidelně pečujeme také o záhyby v kůži, ve kterých se může tvořit infekce a o nos, uši a oči, které vyžadují pravidelné čistění.
Povaha šarpeje je hrdá a nezávislá
Šarpej je velmi inteligentním, hrdým, nezávislým a samostatným psím plemenem. Nejlépe se cítí se svým pánem a jeho rodinou. K cizím lidem se chová nedůvěřivě, někdy až agresivně, ovšem pokud z nich necítí nebezpečí, chová se k nim relativně přátelsky. Někdy bývá tvrdohlavý, případně se snaží prosadit svou dominanci. Má-li dobrou výchovu a je-li dobře socializován, tak je vhodným domácím mazlíčkem pro děti i dospělé. Dokáže být výborným hlídačem i společníkem, se kterým si užijete mnoho legrace.
Zajímavosti o tomto psím plemeni
- Stejně jako plemeno Čau Čau, tak i Šarpejové mají modročerně zbarvený jazyk. Štěňata se rodí s částečně zabarveným jazykem, s postupem času se jejich jazyk zbarvuje z větší části do modročerné.
- Další zvláštností u tohoto plemene je to, že v mnohých případech převyšují lícní kosti jeho objem, což má za následek tvorbu pro plemeno typických vrásek. Vrásky jsou také vhodnou ochranou před úrazy.
- Na končetinách nemá toto Šarpej svraštělou kůži – ta je zejména na hlavě, hrudi, zádech a břichu.
- Existují dva typy srsti – tzv. horse – tedy krátká a jemná, nebo tzv. brush, která je o trochu delší.
- Svůj název plemeno získalo díky své srsti, jež na dotyk připomíná pískový papír. Shar Pei v překladu znamená „Písková srst“.
- První pes tohoto plemene se v České republice objevil v roce 1986, konkrétně v květnu a pocházel z Dánska.
- Největší zájem je o modré, případně lila zbarvení srsti u Šarpeje. Cena za štěňátko se pohybuje od 1.000 Euro výše. V České republice má takto zbarveného Šarpeje přibližně 10 chovatelů.
- Co se týče zdraví, Šarpejové nejčastěji trpí infekcemi v kožních záhybech nebo zarůstajícími očními víčky, které je nutné řešit chirurgickým zákrokem.
- Šarpej se dožívá průměrného věku 12 let, ale i déle.
Šarpej – víte, kolik stojí štěně?
Průměrná cena štěňat Shar Pei se pohybuje v rozmezí od 12.000 Kč výše. Čím lepší rodokmen pes bude mít, tím vyšší bude jeho pořizovací cena. Níže uvádíme průměrnou cenu štěňat dle zbarvení jejich srsti.
- Šarpej s černou srstí – od 12.000 Kč výše
- Šarpej s krémovou barvou srsti (tzv. Apricot) – od 15.000 Kč výše
- Šarpej s červenou barvou srsti - od 15.000 Kč výše
- Šarpej se zlatou barvou srsti – od 15.000 Kč výše
- Šarpej s hnědou nebo čokoládově hnědou barvou srsti – od 18.000 Kč výše
- Šarpej s lila barvou srsti – okolo 25.000 Kč a výše
- Šarpej s modrou barvou srsti – okolo 25.000 Kč a výše
Staré čínské přísloví praví: „Řekni mi a já zapomenu, ukaž mi a já si zapamatuji, nech mne to dělat a já pochopím.“