AlexPokud se vám někdy podaří procházet se po náhorních plošinách Tibetu, budete asi patřit mezi největší šťastlivce, že jste tak nádhernou přírodu pocítili na vlastní kůži. A možná se vám také poštěstí zahlédnout nad hlavou Alexandra čínského. Ne, nebojte, nejedná se o žádného ducha zemřelého panovníka, ale o papouška, který je skvostem mezi chovateli.

AlexAlexandr čínský (Psittacula derbiana) se vyskytuje v oblasti Indie a jeho teritorium sahá až do tibetské náhorní plošiny a západní Číny. Spatříte ho nejčastěji v borových lesech vysoko v horách, a proto o jeho chování ve volné přírodě zatím víme jen velmi málo.

Alexandra čínského ale přesto není problém si pořídit. Pokud se zrovna poohlížíte po domácím mazlíčkovi, tento papoušek bude ideální volba. Prozradíme vám, proč.

Alexander čínský vás okouzlí na první pohled

Alexandr čínský má překrásné zbarveníTenhle papoušek je velmi výjimečný vzhledem i povahou. Patří mezi větší ptáky, délka těla se pohybuje v rozpětí od 24,5 – 26 cm, délka ocasu je pak 20,5 – 26,5 centimetrů. Opeření má odstíny zelené barvy, které mu ve volné přírodě slouží jako perfektní maskovací manévr.

Břicho je pak v barvě modré, která přechází až do růžové. Růžový zobák mají samci, samičky se pyšní černým. Samičky mají na rozdíl od samců ještě jednu chloubu, a tím je růžový límec.

Pokud si budete chtít Alexandra čínského pořídit, nemusíte se obávat i více kusů. Ve volné přírodě se totiž pohybují v hejnech, která čítají i padesát jedinců. A co vás jistě také potěší, budete-li mít dostatek trpělivost, Alexandr čínský je schopen se naučit krásně imitovat lidský hlas. Nedivte se, pokud pak začne používat i některá slova, která okolo sebe hojně slyší. Zároveň je hodně hlučný a aktivní, má rád společnost, a tak je kombinace samec – samička naprosto ideální.

Jak pečovat o papouška?

Chtěli byste si takového papouška pořídit?

Alexandr čínský potřebuje neustále čerstvé krmení, ostatně, jako kterýkoliv jiný živočich. Má rád vodu, a to i přirozený déšť. Vhodnou potravou pro něj je ovoce, zelené krmení, bobule, semena, pupeny. Dá se dokrmovat také vitamínovými přípravky.

Rozhodli jste se pro chov Alexandra čínského?

Budete tedy potřebovat voliéru asi o velikosti 4 x 1,5 m. Pořídit do ní můžete také větev, protože velmi rád šplhá a pochutnává si okusováním větviček. Protože se jedná o aktivní druh, který rád posedává nejen na bidýlku, ale také na zemi, bývá náchylný k červům a jiným střevním parazitům.

Ale nebojte, jako prevence bohatě poslouží pravidelné odčervování.

A na kolik vás tenhle roztomilý papoušek vyjde? Připravte si asi pět až šest tisíc korun. Dají se sehnat i levněji, ale v těchto případech je vždy lepší si ptáka pořídit od zkušeného chovatele. Užijte si s Alexandrem čínským spoustu legrace!
Alexandr čínskýAlexandr čínskýAlexandr čínský