Jezero Qinghai se se svou rozlohou 4500 čtverečních km řadí mezi opravdové giganty. Je zcela obklopeno řadou hor, rozlehlými pastvinami a nedotčenou přírodou. V průběhu léta a podzimu je okolí nejkrásnější. Tráva je sytě zelená a kam oko dohlédne, tam ji spásají stáda. Výjimkou zde nejsou pole, které jsou důležitým zdrojem pro pěstování obilí a zvláště žluté řepky olejky, která je viníkem barevných kontrastů zdejší krajiny. Jezero v odlescích slunce ukazuje všechny své mistrovské odstíny. Scenérie tak krásná, že by ji věrně namaloval jen velmi zručný malíř.
Jezero se skládá ze tří ostrovů. Písečný, Haixinshan a takzvaný Ptačí. Ptačí ostrov si své jméno získal právě díky hojnosti ptactva, které zde s oblibou loví svou potravu. Kromě toho se zde nachází hned několik ptačích rezervací.
Protože turistika je v této oblasti na denním pořádku, můžete využít některého z penzionů, které byly v posledních letech postaveny poblíž jezera. Pro dobrodruhy je tu možnost přenocovat v táboře, ale pokud nejste zvyklí na chladné noci, pořádně se vybavte teplým oblečením, spacákem a nejlépe horkým nápojem. Od místních obyvatel si můžete zakoupit chutné, čerstvé ryby, kterých je v jezeře hojně. S trochou štěstí se vám také podaří spatřit tibetský ohňový obřad místních obyvatel, jelikož se jezero nachází v tradiční tibetské provincii Amdo.
Povodí jezera se v průběhu let stále mění. Některé toky vysychají, a tak je zde i příroda poměrně proměnlivá. Za posledních sto let se celková plocha jezera snížila o jedenáct procent. Bohužel, tento proces je pravděpodobně nezvratný, i když, člověk nikdy neví, jak si to Matka Příroda dokáže zařídit…
Na tento výlet se můžete vydat i na vlastní pěst, je zde totiž možnost dopravit se zde autobusem z Xining (asi 150 kilometrů). Odjíždí tu hned několik spojů. Další, příjemnou variantou, je využití vlakové dopravy. Přímo v Xining můžete vyhledat několik zprostředkovatelských agentur, které pořádají pravidelné výlety na jezero. Cena však většinou zahrnuje pouze dopravu, takže za stravu a vstupné na atrakce si budete muset připlatit.
Nejlepší doba pro návštěvu je v měsících červenci a srpnu, kdy tu spatříte nefalšované léto a přírodu v tom nejlepším rozpuku. Pokud mezi vaše koníčky patří spíše ptactvo a jiná zvířena, vyberte si pro návštěvu květen, nebo červen. Během zimy byste si přírody příliš neužili, jelikož Qinghai na celé tři měsíce zamrzá.
Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne