Západní jezeroPřírodní krásy a historické památky se na Západním jezeře snoubí ruku v ruce. Desítky, možná stovky básníků, výtvarníků i architektů zde po celé věky hledají inspiraci. Jezero je ze tří stran obklopeno horami, jeho průměrná hloubka je necelý metr a rozloha přes čtrnáct milionů kubických metrů. Hráze rozdělují jezero do pěti oblastí, ale nedá se říci, která z nich je nejkrásnější. Je známé nejen pro svou malebnou krajinu, ale také historii. Je spojeno s mnoha vědci, národními hrdiny nebo revolučními mučedníky, kteří svým dílem k historii Číny nemálo přispěli.

Západní jezeroBuddhismus je náboženství, které v této oblasti sehrává nejdůležitější roli. Pagoda Baochu patří mezi skvosty, které si jistě nenechte ujít, pakliže Západní jezero navštívíte. Významnými turistickými atrakcemi jsou také bambusové háje, rozsáhlé parky se vzácnými rostlinami, takzvané Mystické stromy u devíti proudů sloužící jako botanická zahrada, jeskyně Žlutého draka a další. Také proto byla krajina okolo Západního jezera v roce 1985 vyhlášena za jednu z nejkrásnějších čínských scenérií vůbec.

Protože turistika je zde skutečně hojná, Čína zde z nabytých finančních prostředků neustále rekonstruuje, zkrášluje, dostavuje – ale jen v tom nejlepším slova smyslu. Pro komfort turistů, ale především pro podtržení místní krásy přírody.

O vzniku Západního jezera existuje jen několik písemných zkazků. Jak říká úzký sloupeček v knize z dynastie Ming, „jezero je obklopeno horami ze tří stran. Proudy putují z kopce do rybníka“. Západní jezero, nebo chcete-li jezero West, hostí bohaté přírodní zdroje flóry i fauny. Zajímavostí je, že břehy nejsou často lemovány exotickými stromy, ale naopak, vrbami a broskvoněmi, což tomuto místu rovněž dodává výjimečný ráz, stejně jako všudypřítomné lotosové květy. Místní si cení také hojnosti rostlinky Osmanthus a tulipánů.

Pokud budete mít dostatek sil, můžete si udělat dlouhou procházku. Ale jezero obejdete jen těžko. Aby vám nic neušlo, místo toho si můžete zaplatit okružní jízdu autem nebo dvoupatrovým autobusem, ze kterého budete mít výhled jedna báseň. K dispozici je také autobus kyvadlové dopravy, a to zdarma. V oblasti západního jezera se rozhodně vyplatí domluvit si zájezd s naplánovanými výlety – sice toho bude hodně, ale na všechny atrakce budete mít dostatek času. Rozhodně tak o nic nepřijdete, což se pravděpodobně přihodí, pokud budete průvodci sami sobě a o zdejších památkách nemáte perfektní přehled.

Západní jezero, panoramaZápadní jezero, pagodaPověstný bambusový lesStromy okolo Západního jezeraPříroda Západního jezeraTradiční čínské lodě na Západním jezeřeLoďky doslova lákají k projížďceVrby lemují Západní jezeroZápadní jezero, hlavní pagodaJedno ze zákoutí Západního jezeraHlavní pagoda na Západním jezeřeKdyž si slunce pohrává s krajinou kolem Západního jezera...

Západní jezero z dálkyPanorama Západního jezeraZeleň na hladině jezera

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne