Podle některých teorií je pohoří Wudangshan pokračováním pohoří Daba. To je významým pohořím v západní Hubei, na hranicích s Shaanxi, S´-čchuanem a Chongqing. Hory Wudang jsou a byly vždy známy pro velké množství taoistických kláštěrů, akademií, center výzkumu a praxe meditace. Okolí je i domovem tradiční čínské medicíny, taostických praktik, či zěmedělství ve vztahu k umění. Již v období vlády dynastie Han, a poslezé za dynastie Tang, se hora stala centrem císařské pozornosti. V tomto období zde byl postaven chrám Pěti draků.
Některé chrámy a kláštery zde byly během takzvané Kulturní revoluce (1966-75) poškozeny, či zničeny. Dnes se však hora a okolí těší velké a stále rostoucí oblibě mezi turisty, ať už domácími, či zahraničními. Hlavními lákadly jsou taoistické stavby od 7. století až po komplex postavený za vlády synastie Ming. Ten představuje standard čínského umění a architektury téměř po tisíc let. Nejznámější části komplexu jsou Zlatý sál, Chrám Nanyan a Purpurový chrám.
Mezi tak trochu tragikominckou záležitost patří ta z 19. 1. 2003, kdy se podařilo zaměstanci školy bojových umění spálit tři místnosti o výměře 200 m2 na popel. Tímto výrazně poničil 600 let starý palác Yuzhengong. Opravdu zapálený učedník! Naštěstí vzácná socha Zhang Sanfeng byla těsně před požárem převezena do jiné části objektu.
Oblast Wudang je také místem, kde se vyvinul nový bojový styl, který byl dle legendy inspirován bojem mezi bílým jeřábem a zmijí. Od počátku dvacátého století se za „Wudang“ styly považují Taijiquan, Xingyiquan a Baguazhang. V roce 1928 na prvním národním turnaji bojoivých sportů byly poprvé od sebe odděleny školy stylu Shaolin a Wudang.
Ve Wudangu a okolí je mnoho krásných míst, jež spojují víru a architekturu, člověka a přírodu. Proto by jistě nemělo chybět při vaší cestě za poznáním Číny.
Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne