Žlutá řekaŽlutá řeka, neboli Chuang-che, protéká severní Čínou. Její délka dosahuje 5464 kilometrů, průměrný průtok 2.110 m3 za sekundu, a to už jsou pěkná čísla. Pokud je vám název řeky povědomý, není divu. Učili jsme se o ní minimálně v dějepise na základní škole, jelikož střední a dolní povodí Chuang-che bylo kdysi kolébkou čínské civilizace.

Žlutá řeka se může pochlubit minimálně jedním prvenstvím, a to množstvím plavenin, které s sebou unáší, činí 36 kg/m³, což je jednoznačně nejvíce ze všech světových řek. 

Je až neuvěřitelné, že díky tomu řeka ročně přemístí přes miliardu a půl tun nejrůznějšího materiálu!

Řeka ústí v provincii v západní Číně, v provincii Qinghai. Odtud se line přes devět dalších provincií až do moře. Obvykle však vysychá, někdy až 800 kilometrů před svým mořským cílem. „Matka řek“, jak je také často nazývána, je čínským lidem odnepaměti považována za posvátnou, ale také prokletou. Mnoho olejomaleb čínského umění ukazuje její vlídnost i krutost. Za posledních 700 let řeka světu dokazuje, jak mocný je živel – již několikrát totiž změnila směr svého toku. Další veliké nebezpečí tkví v usazování plavenin, které pomalu, ale jistě, zvyšují dno toku. Pak už jen stačí období mírných dešťů a neštěstí je na světě, jelikož je pak velká část země po mnoho dní pokryta vodou. Jindy klidný a mírumilovný tok se tak občas mění v krvežíznivého zabijáka. Pokud přijdou povodně, lidem, jenž bydlí v blízkosti řeky, nezbývá, než se modlit. Pokud se hladina rapidně zvedne, Žlutá řeka s sebou ráda bere tisíce životů.

V průběhu války v roce 1938 bylo dokonce řeky zneužito. Vojáci rozbili hráze, aby živel vypustili na statisíce japonských nepřátel.

Chuang-che je zároveň důležitým zdrojem pitné vody pro obrovskou skupinu obyvatel. Její nedílnou součástí jsou pěkné soutěsky, které poskytují dobré zázemí pro vodní elektrárny. Mezi nejznámější soutěsky patří Longyang, Jishi, Liujia, Bapan a Qingtong. Mnohá krásná údolní jsou oblíbenými turistickými atrakcemi, mezi nimi například vodopád Hukou, různé mosty a malebná zákoutí. Prohlédněte si naši fotografii, která vás jistě inspiruje k návštěvě jedné z nejvýznamnějších čínských řek.


Skupina Tremeloes: Yellow River

Oblíbená píseň o Žluté řece navodí hned lepší náladu

Vodopád na Žluté řeceŽlutou řeku zdobí mnoho potřebných mostůŽlutá řeka je v mnoha místech velmi širokáMalebné zákoutí Žluté řekyKrása Žluté řekyNedílnou součástí života na Žluté řece je také průmyslZápad slunce v ústí Žluté řekyLesy v okolí Chuang-che stojí za viděníPohled na Žlutou řeku shoraSatelitní snímek - pohled na Chuang-cheŽlutá řeka má mnoho vodopádůChuang-che, vodopády

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne