Kawakarpo je vrcholem Meili Xie Shan (Meili sněhová hora). Je součástí horského komplexu ma hranicích Tibetu, Yunnanu, Sichuanu a Myanmaru. Meili Xue Shan je také přirozeným předělem mezi řekami Nujiang a Lancangjiang (Mekong). Jestliže si chcete užít nádherného výhledu, zasněžených vrcholků, čistého vzduchu a panenské přírody, pak si určitě výlet na tuto horu naplánujte do svého seznamu míst, která byste rádi poznali… Meili Xue Shan má více než dvacet vrcholů s celorořční sněhovou pokrývkou. Šest z jejich vrcholů přesahuje výšku 6000 m.
Severní část oblasti je průměrně vyšší, ale samotné Kawagebo se nachází spíše v centrální části. Hora se klene nad strmými údolími, a je tak náchylná na vlivy monzunů, což vede k obzvlášť nestabilní sněhové pokrývce hory.
Kawakarpo má své pevně zakořeněné místo v tibetském buddhismu. Přesto je halvně uctíván jako domov Boha Válečníka, v něhož lidé věřili ještě v dobách před příchodem buddhismu. Na dvacet tisíc poutníků absolvuje posvátnou cestu k vrcholu. Ta ke své velké terénní náročnosti přidává i délku 240 km.
Tibeťané věří, že pakliže by člověk vstoupil přímo na samotný vrchol, země se stane nesvatou a Bůh Válečník odejde a lídé tak přijdou o Jeho ochranu. Přesto se však někteří pokoušeli tuto horu slézt.
První pokus má na svědomí Joetsu Alpine Club z Japonska v roce 1987. Neúspěšný. V zimě roku 1990-1991 se Alpine Club of The Kyoto University pokusil o výstup společně s čínskou skupinou. Jejich činost vzbudila u místních velkou nelibost a protesty. Neúcta k tradicím, kultuře a víře místních se skupině stala osudnou. Třetího ledna 1991 v noci, zabila lavina všech sedmnáct členů expedice. Ať už to byla výstaha Boha Válečníka, či jen ukázka nesmírné síly Přírody, stala se tato tragédie jednou z největších v dějinách horolezectví. V roce 1996 se členové kjótského klubu pokusili naposledy zvítězit nad horou, leč opět neúspěšně.
V letech 1988,1989,1992 a 1993 se zde pokoušela americká expedice pokořit alespoň jiné vrcholy, leč stejně neúspěšně. V roce 2001 místí vláda schválila zákaz lezení a to z kulturně-náboženských důvodů. Od roku 2010 není evidován žádný pokus a slezení vrcholů v této oblasti.
Hora a její vrcholy tak stále zůstávají tajemné a místní mohou věřit, že Bůh Válečník bude vždy stát na jejich straně.
Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne