DongtingPodnebí jezera Dongting je příznivé, vlhké a teplé. Na jaře je teplota proměnná, pozdní léta a podzimy jsou prosluněné a občas deštivé. Oblast okolo jezera je doslova pokladem pro zemědělce, kteří zde pěstují množství různých plodin. Ne nadarmo se jezeru a jeho okolí přezdívá „Země oplývající mlékem a medem“. Východní část jezera je rozdělena do pěti částí. Všechny z nich jsou bohaté na výskyt zvířat a rostlin, a jak to u čínských jezer už bývá, pravidelně zde přilétají tisíce různých druhů ptáků, kteří zde mají svá přirozená stanoviště.

DongtingVědci nedávno prováděli výzkum, v němž se snažili zjistit, kolik druhů z fauny a flóry se zde nachází. Výsledky nebyly vzhledem k přírodnímu bohatství Číny nijak překvapivé, zato velmi úchvatné: 1.086 druhů rostlin, 114 druhů sladkovodních ryb a přes 200 druhů ptáků.

Ve východní části se rozprostírají široké vodní plochy, rozlehlé pláže a příroda plná bohatých zdrojů. Některá místa jsou chráněnou krajinnou oblastí, a to především z důvodu ohrožení některých zvířecích druhů, které nemají příliš daleko k vyhynutí – „Perla zoologie“, to je další přezdívka, kterou si jezero Dongting vysloužilo.

Až se nabažíte přírody, ochutnejte lahodný čaj Junshan, který je zde tradicí. Kromě toho se v místních restauracích vyplatí dát si čerstvou rybu. Ty jsou zde připravovány chutně a s velkým umem.

Jižní část jezera se pyšní mnoha malebnými rybářskými vesničkami v okolí města Yuanjiang. Mlha zde pozvolna stoupá z jezera, takže nebe a voda mají stejnou barvu. Tato jižní část je vřele doporučována turistům, kteří si chtějí užít pravou romantiku. Výborná je také pro pěší turistiku.

Junshan, osamělý, hornatý ostrov v jezeře Dongting, je asi nejznámější turistickou atrakcí této krajiny. Čítá dvaasedmdesát vrcholů, k nimž se lehce dostanete pomocí trajektu. Jízda trajektem trvá asi hodinu, ale ostrov můžete prozkoumávat klidně i celý den, jelikož lodní doprava je tam a zpět poměrně častá. Věděli jste, že existuje několik druhů bambusu? Pokud je chcete vidět na vlastní oči, tento ostrov vám to umožní.

Dongting přitahuje turisty z celého světa pro jeho rozsáhlé historické dědictví, zajímavá místa a výhodnou, velmi dostupnou polohou. Pozorujte ptáky, dejte si osvěžující čaj a plujte mezi lotosovými květy – jezero Dongting vám to všechno naráz umožní.

Dongting je plné různých druhů ptactvaZákoutí v Dongtingu stojí za to vidětDongting na mnoha místech vysycháJezero Dongting poskytuje prvotřídní úroduAzurová hladina jezera DongtingVečerní krajina v okolí Dongtingu

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne