Krásná a statečná MulanČínské pohádky se velice liší od našich evropských nebo snad českých. Evropské pohádky jsou plné nadpřirozených věcí, bytostí a kouzel, snad v každé z nich nalezete nějakou tu magii, u čínských tomu tak však není. Jde především o boj mezi dobrem a zlem, dvěma kontrasty či rozlišnými pohledy, ale tento boj se odehrává především uvnitř lidské mysli, hlavní hrdinové se musejí rozhodnout, co je správné pro ně, a co pro společnost. Jaké čínské pohádky byste si rozhodně neměli nechat ujít?

V čínských pohádkách jsou mnohdy ukryty veliké pravdy a moudra, není žádná ostuda, pokud nějaká čínská pohádka ohromí i dospělého člověka. Od našich pohádek se ty čínské liší ještě jednou důležitou věcí, pohádky nekončí vždy dobře a hrdina se musí vždy podřídit většině. I když se naše a čínské pohádky velice liší, jsou u nás docela populární. První kniha s čínskými pohádkami u nás vyšla již v době před první světovou válkou a byla velice oblíbená. Čína v Evropanech vždy budila údiv a pocit něčeho tajemného, a tak se pojďte nechvíli zasnít a nahlédnout do tajů a pohádek tohoto kraje.

O krásné Pchu-mej

Pohádka popisuje odvěký příběh lásky, akorát trochu jinak, než by se čekalo. Muž totiž nemusí nikoho porazit ani jinak dokazovat svoji oddanost dívce, stačí, když se dívce zalíbí jako prostý člověk se všemi svými chybami, takto podle Číňanů začíná opravdová láska.

Příběh popisuje osudy dvou lidí, mladíka, který je na cestě za svojí snoubenkou do vzdálené vesnice, a dívky, která je velice odvážná a mladíka doprovází. Během cesty spolu tito dva lidé zažívají všelijaká dobrodružství a pomohou mnoha lidem. Postupem času mladík zjistí, že je bez její pomoci úplně bezmocný a potřebuje ji k životu. Po příchodu do mladíkovy vesnice chlapec zjistí, že ona dívka, kterou si musí vzít je dívka, která ho doprovázela celou cestu.

Knížka má velice moderní závěr, protože když se chlapec zeptá, proč si ho dívka nevzala hned na začátku, dívka jednoduše odpoví, přece si nevezmu člověka, kterého neznám…

O Lu Panovi

Spousta lidí si přečte tuto pohádku a bude mít z konce spíš pocit marnosti, než dojem že hlavní hrdina je šťastný, protože na konci není ani bohatý ani nemá krásnou nevěstu, našel však něco důležitějšího, a to smysl života.

Pohádka, která má lidem ukázat, že není důležité, kolik majetku kdo má, ale jaký je člověk uvnitř. Příběh začíná podobně jako naše pohádky, tři bratři vyrazí do světa, ale ne za majetkem, ne hledat nevěstu, ale obohatit své vnitřní já. První dva bratří neuspějí, až ten nejmladší nalezne obrovskou horu. Po tom, co zdolá vrchol, nalezne boha tesaře a poprosí ho, aby jej naučil vše, co umí. Bůh svolí, ale mladíka učí velice svérázným způsobem a žádnou informaci mladík nedostane zadarmo. Po dlouhém čase učení je mladík připraven, a tak odchází a úspěšně se vrací domů. Mladík není bohatší ani se nevrací se snoubenkou, ale přesto je šťastný, protože dokonale zvládá své řemeslo a tak je úspěch v jeho životě zaručen.

Legenda o Mulan

Tento slavný příběh si našel cestu i do Evropských domovů a oblíbeným se stal i u nás. Legenda popisuje doby, kdy Čínu začali ohrožovat Hunové, a to tak, že moudrý císař byl nucen přistoupit k mobilizaci. Císař se rozhodl, že každá rodina musí do vojska vyslat jednoho muže. Takže mezitím co se Čína chystala do války, téměř dospělá Mulan se připravovala na vdavky. Mulan nebyla nikdy jako ostatní dívky, byla příliš divoká a ctění zásad a předpisů nebylo nikdy její oblibou. Mulan se dohazovačce předvede v celé své kráse a tak dohazovačka rovnou celé námluv vzdá, protože si je jistá, že Mulan si nikdo nikdy nevezme. Mulan si je jistá, že zostudila celou rodinu a musí nést trest, a aby toho ještě nebylo málo, do vesnice přijíždí verbíři, a v jejich rodině je jen jeden starý muž, otec Mulan, který už téměř neuzvedne meč. Když Mulan vidí svého otce, dochází jí, že by válku jistě nepřežil, a tak se rozhodne ke zbrklému činu. Ostříhá si vlasy, vezme si mužský šat a vydá se do války místo otce. Naštěstí na cestě není sama, má sebou totiž duchy svých předků, kteří ji podporují. Mulan zažívá všelijaká dobrodružství a postupně se zamilovává do velitele vojska. Nakonec se odvážná dívka dostane až do císařského paláce, ale bohužel zde je její lest prozrazena a Mulan musí bojovat o čest své rodiny, to se jí podaří a vše končí dobře. Legenda končí svatbou a znovuzískání důstojnosti pro Mulaninu rodinu. Tato pohádka ukazuje, že pro Číňany je čest rodiny vždy na prvním místě a je mnohem důležitější než láska.

Číňané mají i velikonoční pohádku

Po přečtení této pohádky je čtenáři spíše do pláče, protože hlavní hrdina se obětuje, takový čin je v Číně brán jako čest a měl by se oslavovat. Pohádka pojednává o hospodáři, který má velikou spoustu stromů, jeden strom má ale nejraději, protože mu přináší tu nekrásnější úrodu. Jednoho dne hospodář přijde k tomuto stromu a řekne mu, že je to nejlepší co ho kdy potkalo, ale že jej musí porazit, protože má rád i ostatní stromy. Nejúrodnější strom řekne, že je mu to líto, ale pokud je to nutné, tak ať jej tedy porazí. Po tom co hospodář setne strom, z jeho dřeva vyrobí prkna, a z nich trubku, kterou po té vede vodu i k ostatním stromům. Voda z trubky způsobí, že všechny stromy najednou začnou dávat mnoho úrody a hospodář je spokojený. Tímto příběhem bych výčet pohádek skončila, protože toto je klasický čínský příběh, strom byl sice pokácen a tím zanikl, ale díky němu vzniklo něco většího a důležitějšího.

Čínských příběhů je zkrátka spousta, a pokud se ponoříte do jejich čtení, možná nezískáte jen kus zábavy, ale také mnohá životní ponaučení, která vám již navěky zůstanou v paměti…

MulanK čínským pohádkám patří také tradiční ilustraceČínské pohádky jsou plné mouder a ponaučení nejen pro děti