Čínský naháčČínský naháč (Chinese Hairless Dog) je psím plemenem, které má své kořeny s největší pravděpodobností v Číně. Zde se také s velkou oblibou chová. Pro tohoto malého, energického a hravého psíka je typický téměř bezsrstý vzhled. Jeho tělo je pokryto z velké části jemnou pokožkou, srst se vyskytuje pouze na hlavě, uších, tlapkách a ocasu. Pro někoho překrásný, pro jiného ošklivý, až odpudivý, avšak stoprocentně ideální domácí mazlíček…

Čínský naháč – pochází opravdu z Číny?

Čínský naháčPůvod čínského naháče sahá až do starověku, kdy se předpokládá, že dávní předci naháče (afričtí bezsrstí teriéři) se vyskytovali v Africe. S postupem času se tito předci dostali do Číny, kde se dále křížili a díky tomu vznikla součastná, moderní podoba čínského naháče. Teorií původu čínského naháče je ovšem více.

Další z nich předpokládá, že čínský naháč pochází přímo z Číny, což by bylo vzhledem k jeho názvu logické. Zde se již 200 let před Kristem (tedy v období vlády čínské dynastie Han) objevují záznamy a umělecká díla o plemenech (konkrétně 2 typech), které jsou velmi podobné součastnému vzhledu plemene.

Prvním byl tzv. Svatyňový pes (předek čínského naháče), druhým pak Čínský královský naháč, označovaný také jako Čínský jedlý pes (pročpak asi???) nebo Čínský lodní pes. Obzvláště cenný byl Svatyňový pes, který se dával například jako svatební dar při královských svatbách (obdržela jej nevěsta od ženichova otce). Čínský královský naháč (předek čínského chocholatého psa) měl v té době osud bohužel jiný – obvykle sloužil jako potrava pro námořníky (proto název Čínský lodní pes). Ti jej měli na lodi, kde pomáhal lovit hlodavce a v případě potřeby jej námořníci použili jako zdroj čerstvého masa. Používal se také ve staročínské medicíně, kdy díky své teplé kůži pomáhal léčit revmatismus. S postupem času se plemeno dále šlechtilo a šířilo. Během druhé poloviny 18. století čínští naháči téměř vymizeli. O zachování plemene a další vývoj se pak zasloužili zejména chovatelé ve Velké Británii a Americe.

Chov čínského naháče v Číně a u nás

Čínský naháč je oblíbeným psím plemenem na celém světě. S oblibou se chová v Číně i v České republice. Vzhledem k neustále narůstajícímu počtu psů se v Číně uvažuje o tom, že se zde chov omezí pouze na jednoho psa na osobu – tzv. politika jednoho psa. Politici tak chtějí docílit toho, aby se ve velkých městech omezil počet exkrementů na chodnících, počet případů pokousání člověka psem a docílilo se tak snížení rizika nákazy vzteklinou.

Také se zvažuje, že do center velkých čínských měst nebudou moci psi větší než 90 centimetrů. Zakázán má být i chov plemen bojových psů. Tím ovšem čínský naháč rozhodně není. Jak to dopadne, se uvidí v průběhu několika následujících měsíců. V České republice není chov psů nijak omezen a mělo by to tak zůstat i v nejbližších letech.

Honosný vzhled čínského naháče

Čínský naháč dosahuje kohoutkové výšky v rozmezí od 23 do 33 centimetrů a hmotnosti pohybující se od 2 do 4,5 kilogramů. Lze je rozdělit na dva základní typy – tzv. Deer (ušlechtilejší varianta čínského naháče, pro kterou jsou typické jemné kosti) a Cobby (elegantní varianta s robustnějším tělem i těžšími kostmi).

Pro čínského naháče je typická jeho srst (pokožka). Setkat se můžeme se dvěma typy – bezsrstým (čínský naháč, Hairless) a osrstěným (čínský chocholatý pes, Powderpuff). Bezsrstá varianta má srst pouze na určitých částech těla – a to na hlavě, uších, tlapkách a ocasu. Zde je srst jemná a hedvábná, její zbarvení může být jakékoli, včetně kombinace několika barev. Ostatní části těla jsou bez srsti, je zde zřetelná světlá pokožka.

Osrstěné variantě, tedy čínskému chocholatému psovi, se přezdívá „pudřenka", případně „labutěnka". Pro něj je typická podsada a dlouhá, závojovitá krycí srst, která má hedvábnou strukturu. Taktéž může být jakkoliv zbarvená, včetně kombinace několika barev. Zajímavé je, že se v Číně často kříží bezsrstá s osrstěnou variantou. Výsledkem jsou vrhy, kde se vyskytují osrstění i bezsrstí jedinci.

Péče o citlivou pokožku a jemnou srst čínského naháče

Pořídíte-li si toto nádherné psí plemeno, počítejte s tím, že se o něj budete muset starat. Péče ovšem nekončí dostatkem pozornosti a pravidelným podáváním krmiva a vody, pokračuje péčí o citlivou pokožku a jemnou srst, které jsou pro čínské naháče charakteristické. K omývání pokožky, které se doporučuje jednou týdně, se smí používat výhradně mýdla s nízkým pH (nejlépe dětská mýdla), po koupání se doporučuje citlivou pokožku natřít ochrannou emulzí, během slunečného počasí navíc aplikovat na pokožku, která se může snadno spálit, opalovací krém.

Jednou za 14 dní se doporučuje aplikovat na pokožku naháče tělový peeling, který pomůže odstranit odumřelé šupinky staré kůže a vyčistit ucpané póry. Na osrstěné místa jsou vhodné kvalitní šampóny a kondicionéry. Součástí péče o srst je také pravidelné pročesávání. Nezřídka se stává, že během dospívání se na pokožce čínských naháčů objevuje akné. V takovém případě je nutné přizpůsobit používanou kosmetiku. Vhodné jsou přípravky určené pro problematickou pleť.

Povaha čínského naháče

Čínský naháč je veselým, velmi přátelským, zvídavým a hravým psím plemenem. Je energický, houževnatý a vytrvalý. Miluje procházky se svým pánem, kterému je také nadevše oddán. Stejný vztah má i k ostatním členům rodiny. K cizím lidem se chová nedůvěřivě. Vyžaduje poměrně dost pozornosti, v opačném případě strádá. Je také poměrně citlivý. Čínský naháč je vhodným domácím mazlíčkem pro děti i dospělé. I když se to nezdá, je také výborným hlídačem – na případné nebezpečí upozorňuje svým výrazným štěkotem.

Čínský naháč – zajímavosti o tomto plemeni

Vnitřní tělesná teplota čínského naháče je 38,5 až 39°C. To je obvyklá teplota všech psích plemen. Zajímavé ovšem je, že čínský naháč má vyšší povrchovou teplotu, pohybující se od 39 do 40°C. Ta vzniká následkem potřeby většího výdeje energie. Musí spotřebovat tolik energie, aby se vyrovnala vnitřní tělesná teplota a vnější okolní teplota. Při chladném počasí by měl proto mít větší dávky krmení.

Mnoho lidí se domnívá, že typický bezsrstý vzhled čínského naháče je cíleně vyšlechtěný. Není to ovšem pravda. Lysost plemene je zapříčiněna samovolnou genetickou mutací. I když se čínský naháč doporučuje jako vhodné psí plemeno pro alergiky, nemusí tomu vždy tak být. Je prokázáno, že alergii nezpůsobují chlupy, jak se předpokládalo, ale bílkovinné molekuly nacházející se ve slinách, moči, výměšcích mazových žláz a odumřelých buňkách kůže. Jste-li alergik a zvažujete pořízení tohoto plemene, poraďte se nejdříve se svým lékařem i chovatelem specializujícím se na chov čínského naháče.

Průměrná cena štěňátka se pohybuje v rozmezí od 2000,- do 5000,- Kč bez PP, cena čínského naháče s papíry se pohybuje od 4000,- do 15000,- korun i více. Čím lepší rodokmen pes má, tím úměrně stoupá jeho cena.

Čínský naháčČínský naháčČínský naháčČínský naháčČínský naháčČínský naháčČínský naháčČínský naháč