Přírodní krásy Číny stojí za to vidětJaké představy ve vás vyvolává slovo Čína? Snad si vybavíte lahodné čaje, vyspělou medicínu, chutná, exotická jídla… Jakmile však půjdete s myšlenkami do hloubky, před očima vám vyvstane dechberoucí příroda, pestrá historie, tisíce kontrastů, moudří a učenliví lidé a spousta dalších idejí, se kterými se pojí vzrůstající zvědavost a desítky otazníků. Možná, že když budete uvažovat stále dál a dál, jako já zjistíte, že není vůbec složité propadnout vášni… Vášni, která s sebou přináší nutkání poznat ještě mnohem víc!

Existují tisíce věcí okolo Číny, které vaše uvažování povznesou do jiných dimenzí. Dle mého však není nic úchvatnějšího a tak sladkobolně srdcervoucího, než čínské přírodní krásy... Kdo neviděl, nikdy neuvěří!

LONGMENSKÉ JESKYNĚ, 龙门 石窟

Longmenské jeskyněTyto jeskyně se nalézají blízko města Luoyang v provincii Henan. Jedná se obrovský komplex téměř 1400 jeskyní. Protože víra umí občas jít ruku v ruce s přírodou, začali budhističtí panovníci dynastií Wei, Sui a Tang dotovat tvorbu soch, které některé tyto jeskyně zaplňují, a to v úchvatném počtu téměř sta tisíc. Největší ze soch měří sedmnáct metrů, nejmenší v řádech centimetrů. Jestli prahnete spatřit jeskyně, které svou krásou doslova ochromí, vydejte se právě sem... čtěte dále
 

NANJING A PURPUROVÁ HORA, 南京

Purpurová horaPakliže někdy zavítáte do střední Číny a budete se držet proudu Dlouhé řeky, objevíte provincii Jiangsu se svým klenotem, městem Nanjing. Jméno, jež je pro většinu Evropanů spojeno s masakrem v roce 1937, při němž zemřelo téměř 400 000 občanů. Nás však zajímá příroda, a ta nám nabízí nádherná jezera v okolí města. Do děje vás vtáhne také fakt, že Nanjing bylo po mnohokrát hlavním městem významných čínských dynastií... Čtěte dále.

OSTROV HAINAN, 海南

HainanNejvětší čínský ostrov s metropolí Haikou leží u jejího jižního pobřeží. Je orámován nádhernými tropickými plážemi, ale přesto byl používán jen jako „vězení“ pro státní úředníky, toho času v nemilosti. Bohužel pro něj neměl za svého obyvatele žádného Borovského, a tak o něm nevznikla žádná fascinující literatura. Dnes však patří mezi nejkrásnější tropické ostrovy na světě. Nezřídka se o něm hovoří jako o „Čínské Hawai“ nebo „Perlových útesech“. Pláže v zálivu Yalongwan nabízejí tak překrásná panoramata, že vám v paměti uvíznou navždy… Čtěte dále.

JEZERO POYANG, 鄱阳湖

PoyangNejvětší čínské sladkovodní jezero se nachází v provincii Jiangxi. Snad jako každá větší vodní oblast je opředeno záhadami a legendami. Část jezera Poyang má i své vlastní pojmenování: „Vody chrámu Laoye“, a to podle chrámu Laoye v severní části jezera. Což sice není nijak zvlášť originální, zato dobře zapamatovatelné. Tato oblast je také nazývaná „Bermudský trojúhelník východu“. Čím si jezero získalo takovou přezdívku? Jaká skrývá tajemství? Čtěte dále.

HORA HUA-SHAN, 华山

HuashanChtěli byste někdy vidět draka? Nebojte se, nezbláznili jsme se, ani vám nenabízíme nějaké halucinogeny. Huashan je žulová hora s pěti vrcholy. Při troše fantazie jejich spojení (hlava, hřbet, tělo a křídla) máme mocného draka přímo před námi. Pouze s jeho barvou to není úplně jasné, neboť je někdy nazýván Zelený a někdy Černý. Taková podoba nadchla i taoistické mnichy, kteří na každém z vrcholů postavili chrám. Čtěte dále.

PÍSKY DUNHUANGU, 敦煌

DunguangHluboko v poušti Gobi leží ukrytá perla, ne tedy doslova a do písmene, což by k velikosti pouště stejně nedávalo moc šancí ji najít, ale my máme na mysli město Dunhuang. Kdysi tady vedla slavná Hedvábná stezka. Pokud se z města vydáte 30 km východně, můžete navštívit jeskyně Mogao. Jedná se o komplex jeskyní o délce 1,6 km, stejně jako například u Koněpruských jeskyní je přístupná pouze jejich část, a vzhledem k tomu, že skupiny návštěvníků chodí různými trasami, nevíme, co přesně vlastně uvidíte :) Čtěte dále.

MĚSTEČKO YANGSHUO A ŘEKA LI, 阳朔

YangshuoOkolí městečka Yangshuo a řeky Li patří mezi nejfotografovanější krajiny v Číně. Skalisté hory jakoby tvořily nedobytné hradby okolo vesnice, stejně jako čistá, klidná řeka, která kamenné obry kopíruje z vnější strany. Pokud je řeč o velikosti, skutečně, tyto vápencové hory jsou obrovské a ještě navíc bizarně tvarované, takže si uprostřed Yangshuo připadáte jako ve fantasy filmu… A líná řeka Li, jenž se klikatí divukrásnou krajinou plnou zeleně? Ta je snem snad každého „vodácky“ založeného romantika. Čtěte dále.

NEBESKÉ JEZERO NAMTSO, 納木錯

Nebeské jezeroToto nádherné místo na zemi leží na hranici mezi Čínou a Severní Koreou. Na vrcholu hory Baekdu nalezneme opravdu kus nebe. Neskutečná modř uprostřed sopečného kráteru. Tato oblast je přímo stvořená pro turistiku, jízdu na koni či jízdu na kole. Pokud se chcete opravdu dotknout pověstného „modrého z nebe“, tady máte jednu z nejlepších možností. A tím jejich výčet rozhodně nekončí... Na Nebeském jezeře jich máte opravdu spoustu... Čtěte dále.

NÁRODNÍ PARK LU-ŠAN, 庐

LushanKrásný národní park můžeme navštívit v provincii Ťiang-Si. Celá oblast je ve stínu hory Lushan, a taktéž zde nalezneme jezero Poyang. Oblast je protkána množstvím údolí, soutěsek, roklí, krásnými i netradičními skalními útvary, jeskyněmi a také nezkrotnými vodopády. Pokud se do této oblasti vydáte na dovolenou, rozhodně nebudete litovat, protože spatříte jeden z naprostých skvostů Říše Středu... Pro svou jedinečnost se stal součástí geoparků v rámci UNESCO. Čtěte dále.

OKOLÍ CHANGBAISHAN, 长白山自然保护区

ChangbaishanV českém překladu znamenající Věčně bílé hory se rozkládají ve velikosti téměř 2000 kilometrů čtverečních a jsou tak největší přírodní rezervací v Číně. Pro porovnání a zasmání, KRNAP (Krkonošský národní park) má výměru 549,69 kilometrů čtverečních. Svou nádhernou a čistou přírodou se staly dokonce biosférickou rezervací UNESCO. Pokud tuto oblast navštívíte, nenechte si ujít opravdový skvost, kterýmž je jezero Tianchi (Nebezké jezero). Čtěte dále.

SOCHA DAFO, 乐山大佛

Socha BuddhyNejedná se sice o typicky přírodní památku, ale její základ z přírody minimálně pochází. Dafo je 71 metrů vysoká socha Buddhy, vytesaná v pískovcovém kopci Lingyunshan u města Leshan. Práce na soše započaly v roce 713 a dokončeny byly v roce 803. Nejúchvatnější pohled na Dafo je z hladiny řeky, či ze člunu z města Leshan. Díky své umělecké hodnotě je Dafo zapsán v seznamu chráněných památek UNESCO. Čtěte dále.

VODOPÁDY DETIAN, 德天

DetianPokud patříte mezi milovníky burácející vody, rozhodně nesmíte minout soustavu vodopádů Detian, občas nazývané Ban Gioc. Jedny z nejkrásnějších a také nejhlučnějších vodopádů Asie nalezneme na čínsko-vietnamské hranici, na řece Quy Xuan. Svou malebností, ale zároveň i dravostí pádu z požehnané výšky třiceti metrů, vás jistě nenechají chladnými. Čtěte dále.

ÚDOLÍ JIUZHAIGOU, 九寨沟

JiuzhaigouHluboko v odlehlých horách severního Sechuánu, leží nádherná přírodní rezervace Juizhaigou. Je jako šňůra perel, tvořená nespočtem jezírek. Ty mají až snově neskutečnou modrou barvu, která je ještě podtržena starobylými stromy zakonzervovanými ve vápníku na jejich dně. Samotný park je dlouhý téměř 35 kilometrů. Říčka v něm pomocí peřejí a vodopádu překoná téměř tisíc výškových metrů. Čtěte dále.

POHOŘÍ WU-I, 武夷山

WuiJe pohoří, které odděluje provincii Fu-ťien a Ťiang-si. Plocha šedesáti kilometrů čtverečních je téměř celá pokrytá unikátními subtropickými lesy, díky nimž se stala oblast součástí UNESCO. Kromě toho jsou zde k vidění desítky typicky kopulovitých útesů a jeskynních systémů. Pohoří Wu-i je krásnou a podařenou hříčkou přírody… Čtěte dále.

JESKYNĚ YUNGANG, 云冈石窟

YungangPakliže jste milovníci jeskyní a jeskynního umění, či zda se zajímaté o buddhistické památky, měly by vaše kroky jistě směrovat do provincie Shanxi. Ve městě Datong na vás čeká koplex s 252 jeskyněmi a 51 000 sochami. Yungang Grottoes byly vytvořeny v 5. až 6. století. Pět z jeskyní, vytvořených mnichem Tan Yao, jenž velice dbal na jednotu vzhledu, jsou jedním z vrcholů čínského buddhistického umění. A taky se po něm jmenují. Čtěte dále.

HORA TAI, 泰山

TaiHora Tai. Jedna z nejznámějších a nejsposvátnějších čínských hor. Naléza se v provinci Shandong, severně pd města Tai´an. Hoře se také občas přezdívá Jižní brána do Nebe. Nejvyšším vrcholem je „Vrchol Jadeitového císaře“. K němu se váže výšková zajímavost. Zatím co se běžně uvádí výška 1545 m, pouze v Číně je uváděna výška 1532,7 m. Tai je jedna z „Pěti posvátných hor“, spojená s východem Slunce, zrozením a obnovou. Tato hora je již téměř 3000 let uctívána a vždy patřila a patří k nejdůležitějším obřadním centrům Číny. Čtěte dále.

HORA HENG 恒山

HengDalší z pěti posvátných hor Taoismu se nachází v provincii Shanxi. Heng Shan se nachází na hranici dvou provincií, a proto se obvykle dělí na Severní (v provincii Shanxi) a Jižní (v provincii Hunan). Oba názvy mají stejnou výslovnost, ale rozdílně se píší (恒山a衡山). Také Jižní Heng je jedním z pětice uctívaných hor. Heng Shan je uctívanou horou taoismu již od dynastie Zhou. Vzhledem ke své poloze a značně nepřístupnému terénu, jenž znemožňoval návštěvu velkého počtu poutníků, však zůstal Heng Shan v taoistické mytologii tím nejméně důležitým z velké pětky hor. Čtěte dále.

HORA SONG, 嵩山

SongSong Shan ležící v provincii Henan je další z pěti hor, jež jsou v taoismu uctívány. Pokud vaše cesta povede po březích Žluté řeky, jistě na jejím jižním břehu nepřehlídnete tuto 1500 metrů vysokou horu. Pakliže říkáme hora, máme na mysli několik vrcholů s průměrnou výškou kolem již zmiňovaných patnácti set metrů. Stejně jako je tomu u hory Heng, i zde se setkávají dvě různá náboženství, aniž by si vzájemně překážela. Čtěte dále.

HORA JIUHUA, 九华山

JiuhuaJiuhua Shan, hora natolik nádherná, že se to stalo i součástí jejího názvu, který zní „Děvet nádherných hor“. Tak jako taoismus, i buddhismus má své posvátné hory, které po staletí byly a dodnes jsou navštěvovany poutníky ze všech koutů světa. Jiuhua Shan je jednou ze čtyř posvátných hor čínského buddhismu. Hora samotná se nachází v kraji Qingyang, v provincii Anhui, a je známa pro svou krásnou krajinu a své starobylé chrámy. Čtěte dále.

PARK ZHANGJIAJIE, 张家界

ZhangjiajiePrvní čínský národní park ležící v provincii Hunan by také neměl chybět na plánované trase žádného návštěvníka Číny. Nejúchvatnější scenérie zde tvoří vysoké křemenopískovcové „věže“, které vznikly erozí. Největší z nich měřící neuvěřitelných 3544 metrů se jménem Sloup jižní oblohy, byl v roce 2010 přejmenován na Avatar Hallelujah Mountain, což jen potvrzuje globální ztrátu soudnosti. Čtěte dále.

HORA PUTUO, 普陀山

PutuoAbsolutní turistická bomba! Obklopena oceánem s nepřekonatelnými scenériemi… Mimo kontinentální ruch byla hora Putuo nazývána Čistou zemí. Lemována zlatými písečnými plážemi, skalami všech možných fascinujících tvarů, množstvím jeskyní a průzračným mořem, se Putou stala jednoznačnou perlou Lotosového moře. Se svou průměrnou roční teplotou 20 °C, mírným, až subtropickým podnebím, je vždy připraven na nové návštěvníky. Čtěte dále.

HORA WUTAI, 五台山

WutaiMezi jednu z největších dominant provincie Shanxi jednoznačně patří hora Wutai. Často se u ní můžeme setkat i s názvy Hora pěti plošin či Qingliang Shan. Se svou výškou 3058 m jako by byla předurčená stát se jednou z posvátných hor buddhismu. Každá posvátná hora je považována jako přibytek, či místo učení jednoho ze čtyř velkých bódhisattvů. Wutai je domovem budhisattvy moudrosti a svou krásou se pyšní do širého okolí. Čtěte dále.

HORA KAILASH, 冈仁波齐峰

KailashSkutečný skvost mezi horami se nachází v Tibetu. Jeho vrchol ční do úžasné výšky 6638 m. Jedna hora s mnoha jmény pro různé národy a náboženství. Kailash, Kailás, Kailasa Parvata, Gängrénböqí Feng, कैलास पर्वत. Jako by se každý národ snažil ve své rodné řeči vyjádřit vyjímečnost této hory. Kailash není jedinečný jen sám sebou, ale i tím, že v jeho okolí pramení postvátná řeka Indus a řeka Sutlej, Brahmaputra a Kamali, jenž je přítok uctívané řeky Gangy. Čtěte dále.

HORA KAWAGEBO, 卡瓦格博

KawageboKawagebo je hora s mnoha různými jmény. Čínsky Khawakarpo, tibetsky Moirigkawagarbo, Khawa Karp, Kha-Kar-Po). Název si tedy můžete zvolit sami podle libosti, místo je však pevně dané. Provincie Yunnan, autonomní oblast Weixi Lisu, prefektura Diqing, to vše na hranici s Tibetem, nedaleko hranic s Myanmarem. Kawagebo je se svou výškou 6740 m nejvyšším bodem Yunnanu. A pro mnohé také nejzajímavějším. Čtěte dále.

HORA AMNE MACHIN, 阿尼玛卿山

Amne MachinAmne Machin (Animaqin Shan) je nejvyšší horou pohoří Kunlun Shan v západo-centrální Číně. Amne Machin je východním rozšířenám pohoří Kunlun a vede skrze tibetskou autonomní oblasti Golog a Hainan. Pyšní se nezkrotnou přírodou a překrásnými panoramaty, které nenechají žádné srdce chladné. Není divu, že patří mezi oblíbená turistická místa v Číně. Nejlépe, když si tuto jedinečnou krajinu prozkoumáte na vlastní oči. Čtěte dále.

ŽLUTÁ ŘEKA, 黄河

Žlutá řekaŽlutá řeka, druhý nejdelší tok Číny, nezískala svůj název jen tak, pro nic za nic. Díky usazeným horninám je její barva skutečně nažloutlá a pyšní se tak výjimečností. Není divu, že o Žluté řece byla nazpívána známá píseň Yellow River britské skupiny Christie, kterou si pak oblíbila a přezpívala hudební skupina Tremeloes. Pokud zatoužíte Žlutou řeku vidět na vlastní oči, máte jedinečnou příležitost. Na mnoha místech toku je škála oblíbených, volně přístupných turistických míst. Čtěte dále.

JEZERO QINGHAI, 青海湖

QinghaiQinghai jezero, které se nachází v provincii Xining, je největší vnitrozemské slané jezero v Číně. Často se mu dostává mnohých honosných přezdívek, jako je „Smaragdově zelené“ nebo „Modré moře“. Jak je vidět, barva zřejmě záleží na úhlu pohledu. Co je však jisté, slavné jezero Qinghai je považováno za jedno z nejkrásnějších svého druhu v zemi… Ukrývá v sobě kus asijské historie, ostatně, to se dozvíte v pokračování článku. Čtěte dále.

ZÁPADNÍ JEZERO, 西湖

Západní jezeroZápadní jezero, jedna z mnoha přírodních čínských památek zapsaných na seznamu UNESCO, se nachází v historickém centru Hangzhou, hlavního města provincie Zhejiang. Četné chrámy, pagody, zahrady i umělé ostrůvky vám učarují již při prvním pohledu. Pokud Západní jezero navštívíte, budete se chtít stále vracet… Rádi byste se o této skvostné přírodní památce dozvěděli více? Čtěte dále.

POHOŘÍ WUDANG, 武当山

WudangWudang (Wu Tang Shan) je pohoří v severozápadní části provincie Hubei, jižně od města Shyian. Na čínských mapách a v dokumentech je jméno Wudang používáno jak pro samotnou horu, tak i pro pohoří. Pohoří vede od východu na západ podél jižního okraje říčního údolí řeky Hanshui. Moderní mapy znázorňují Wudang jako horu s výškou 1612, nicméně v celém pohoří je mnoho vyšších vrcholů. Čtěte dále.

ŘEKA BRAHMAPUTRA, 雅鲁藏布

BrahmapoutraBrahmaputra je jednou z nejznámějších a největších asijských řek. Není snad člověka zasaženého alespoň trochou vzdělání, který by její jméno v životě neslyšel. Občas se používá i delší název Tsango-Brahmaputra, a to podle svého pramene v Tibetu. Jak řeka protéká, mění se i její pojmenování. Dokáže se ve chvíli změnit v nemilostrdný živel, který přináší povodně. JIndy je zase líná, klidná a vstřícná. Vidět ji na vlastní oči rozhodně stojí za to! Čtěte dále.

JEZERO DONGTING, 洞庭湖

DongtingDongting, druhé největší sladkovodní jezero v Číně, se nachází v severovýchodní části Hunan. Jezero je rozlehlé, krásné, obklopené mohutnými horskými pásmy. Protože funguje jako povodí pro řeku Yangtze, v různých ročních obdobích jeho hladina s velkými rozdíly stoupá a klesá. Dongting je součástí mnohých prací tradiční čínské literatury a básní. Po staletí slouží jako veliká inspirace umělcům. Čtěte dále.

JEZERO KANAS, 喀纳斯湖

KanasPrůzračné jezero Kanas spojuje několik kultur, třeba už jen proto, že leží téměř na hranici s Kazachstánem, Mongolskem a Ruskem. Tento vodní gigant se utvořil už ve čtvrtohorách díky pohybu obrovského ledovce, který pozvolna roztával. Možná díky tomu je tolik hluboké, průměrně neuvěřitelných 120 metrů! I při své hloubce je však v určitých místech až zázračně modré. Jaké další zážitky vás čekají na jezeře Kanas? Čtěte dále.

ŘEKA LIAO HE, 辽河

Liao HeLiao He je jednou z největších řek v severní části Číny. Pro obyvatele této oblasti je natolik důležitá, že ji často nazývají řeka Matka. Také po ní pojmenovali celou svou provincii (Liao-ning). I v názvu poloostrova Liaodong je patrný vliv této řeky. Pramen řeky se nachází v provincii Habei v Qilaotských horách. Poté řeka celkově uráží přes 1 394 km zmíněnou provincií Hebei, vnitřním Mongolskem, provincií Jilin a Liaoning. Čtěte dále.