Tajemství zpracování žlutého čaje ještě stále nebylo úplně odhaleno. Na rozdíl od čaje zeleného, ten žlutý se suší mnohem delší dobu a ve větších vrstvách. Výhonky se sbírají velmi brzy z jara (sklizeň zvaná Qing Ming). Pozdější sklizeň, která neobsahuje pouze pupeny, ale také lístky, se prodává jako čaj Junshan Mao Jian. Dalším čajem, kterým se tradiční nahrazuje, je Junshan Qing Zhen, který se nezpracovává obvyklým způsobem, ale nově a výrazně méně pracně. Yinzhen mezi těmito druhy čajů tedy jasně vede!
Pravý Junshan Yinzhen se zpracovává původními, velice obtížnými postupy, které vyžadují rozsáhlé znalosti i značné úsilí. Používají se pouze silné a křehké ochmýřené výhonky bílé barvy, které se po usušení při nízkých teplotách balí do speciálního papíru a ukládají na dva dny do krabic. Po dvou dnech se při nízké teplotě praží, opětovně balí a ukládají ještě na jeden den. Po finální tepelné úpravě se balí do speciálních kovových krabic, díky kterým si čaj zachová na dlouhou dobu svou svěžest.
Ten, kdo má štěstí a ochutná Junshan Yinzhen, zajisté ocení pestré spektrum chuťových variací tohoto čaje, jejichž pořadí se nedá předem předvídat. Jeho nezaměnitelnou a čistou chuť nelze srovnávat s žádným jiným čajem na světě. Jen pouhý doušek čirého, lehce žlutozeleného nálevu Junshan Yinzhen zanechává v zadní části jazyka kouřově kořeněnou chuť, v hrdle pak jemnou chuť černého pepře. To vše doplňuje plná sladká chuť, která je specifická po celou dobu ochutnávání čaje.
Ze zdravotního hlediska je Junshan Yinzhen považován za jedinečný, protože prochází jen krátkou fermentací. Díky tomu v něm zůstane mnohem více zdraví prospěšných látek, než u jiných druhů čajů. Blahodárně působí na činnost srdce, trávící i nervovou soustavu. Je výborným prostředkem k odstranění napětí, vnitřního neklidu, únavy i pocitů svírání na hrudi. Vhodný je pro povzbuzení chuti k jídlu, také napomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu.
Příprava: 2 čajové lžičky čaje přelijte 150 ml převařené vody, zchladlé na teplotu pohybující se mezi 70 až 80 °C. Pro lepší chuť se před přípravou doporučuje vnitřek šálku přelít horkou vodou a také vodu, kterou použijete k zalití, nechat přes noc odstát. Pro první a druhý nálev louhujte Jun Shan Yin Zhen po dobu jedné minuty. S dalšími nálevy se čas pro louhování prodlužuje. Pro zajímavost: Výhonky čaje Junshan Yinzhen plavou v šálku špičkou směrem vzhůru. Chcete-li si užít tuto podívanou, podávejte čaj ve skleněnýchšálcích.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit