Jako Pu-Erh byly kdysi uváděny všechny čaje vyráběné v městě Pu Erh na jihu Číny. Dnes jsou takto označovány čaje, které byly vícenásobně fermentované, a to za přítomnosti působení mikroorganizmů (bakterií a plísní), které se přirozeně na čaji vyskytují.
Možná proto jsou tyto čaje dodnes svými konzumenty označovány za všelék. I přestože jsou fermentované, mají stejnou, ne-li větší léčebnou účinnost jako čaje zelené. Chystáte-li se tedy sáhnout po čaji černém, tento by neměl chybět ve vaší čajové výbavě.
Tyto čaje, zvané též „Čínský penicilin“ mají opravdu blahodárný vliv na lidské zdraví. Pití Pu-erhu snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomůže vám bojovat s nadbytečnými kily. Je výborný i při detoxikaci organizmu, tím, že aktivuje činnost jater a podporuje trávení. Posiluje imunitní systém a dokonce může působit i antidepresivně. Čaje typu Pu-erh mají téměř neomezenou trvanlivost, ba naopak pravidlo čím starší – tím lepší, platí pouze u čajů lisovaných z tmavého Pu-Erhu. Mají zvláštní, zemitou chuť i vůni.
Jak vypadá pravý, kvalitní Puer? Listy jsou hnědé až šedohnědé, někdy i s šedavým povlakem, u listovaných čajů jsou ve tvaru „mističek“ nebo „cihliček“. Vůně je nasládlá, medová a chuť velmi hladká, plná, lehce nahořklá, zemitá s nepatrnou svíravostí. Při delším louhování je čaj „drsnější“, což však někteří čajomilci vyhledávají. Pu-erh má několik druhů, možná vám něco řeknou názvy Yunnan Tuo Cha Xiao Wan, Tuo-Cha, nebo Pu Erh Imperiál.
Traduje se, že jedinečné nepopsatelné aroma i chuť tmavého Pu-Erhu mohly vzniknout vlastně náhodou, samovolně při přepravě čajů ve vacích na zádech zvířat, které čaj nesly. Žoky naplněné čajem společně se zvířaty čelily nepřízni počasí, zmokly a ještě byly napařovány hřbetem zvířete. Uvnitř vaku vzniklo specifické mikroklima, v jehož důsledku čaj samovolně začal fermentovat. Lidé si na chuť čaje tak zvykli, že v dnešní době, kdy se čaj expeduje poněkud modernějším způsobem, bylo třeba uměle vytvořit prostředí, které se v žocích na zádech zvířat vytvářelo samovolně. A tak se nejspíše zrodil originální způsob takzvané dvojí fermentace čajových lístků.
Příprava: 12,5 gramu čaje na 1 litr vroucí vody, louhovat 5 minut. Barva je temná od tmavooranžové, při delším louhování až po kávově hnědou, neprůhlednou.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit