Čajové výhonky An Ji Bai Cha jsou hustě pokryty bílým chmýřím, proto se mu také v Číně tak nazývá. Tipsy však vlivem teplé vody opět zezelenají. Tento čaj se řadí mezi velmi exkluzivní. Jeho domovinou je provincie Zheiang, město Hu Zhou. Protože potřebuje hodně sluníčka, pěstuje se v nadmořské výšce okolo 900 metrů. Aroma An Ji Bai Cha by byla škoda si nechat ujít: citrusová vůně se svěžestí rozlehlých pastvin… chuť i aftertaste, které vám utkví v paměti jako velice výjimečný zážitek. Pokud si navíc potrpíte na jemnost, ale ráznost čaje, vyzkoušejte jej.
Čaj má velice zvláštní a jedinečnou historii. Zatímco jiné čaje se tradují i tisíce let, An Ji Bai Cha se v dějinách ztratil na osm století. Teprve v roce 1980 došlo k jeho „znovuobjevení“. Nyní patří mezi čajovou elitu. Většinou se s tímto čajem setkáte u profesionálních dodavatelů, kteří nabízejí skutečně široký sortiment čínských čajů.
Sběr tohoto zeleného čaje probíhá vždy ručně. Po otrhání se umísťuje na čtyři hodiny na bambusové rohože, aby lístky zavadly. Následně se suší pomocí speciálního stroje, než se umístí do bambusových košů z důvodu dosušení a třídění. Tento postup se provádí dvakrát, než se čaj finálně zabalí. Poctivý způsob zpracování vytváří charakteristické lístky žlutozelené barvy, které jsou štíhlé téměř jako pírko.
An Ji Bai Cha má příznivé účinky na tělo i ducha. Hodí se pro vzácné chvíle klidu a pohody. Blahodárně působí na trávicí ústrojí, upravuje střevní mikroflóru a slouží v podstatě jako přírodní lék i na podrážděný žaludek. Kromě toho také posiluje a rozjasňuje mysl, je tedy vhodný pro lidi, kteří mají sedavé nebo vyčerpávající zaměstnání.
Příprava: Do vyhřáté konvice vsypejte 5 - 7 gramů čaje, přelijte 0,3 litry vody o teplotě 80 °C a nechte louhovat dvě minuty. Tento čaj umožňuje několikanásobné přelití, louhujte jej však déle, nejméně 3 minuty.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit