Sběr stříbřitě ochmýřených čajových lístků a tipsů se provádí brzy na jaře, nejčastěji počátkem dubna. Díky časnému sběru si lístky a tipsy zachovávají svou křehkost, svěžest a všechny cenné vitamíny a minerály, díky kterým jsou zelené čaje tak oblíbené. Po ručním sběru přichází na řadu zpracování dle tradičních postupů. Výsledkem je vždy tips a dva malé čajové lístky připomínající tvar meče. Díky svému vzhledu získal Cui Jian tento název.
Po zalití stříbřitě ochmýřených, zelenkavých lístků a tipsů, můžeme spatřit nálev světle zelené barvy, ze kterého se line příjemná, lehce bylinková a nasládlá vůně. Chuť Cui Jian je vyvážená, jemná, lehce bylinková a nasládlá. Dozvuk je dlouhotrvající, má jemně svíravou a středně sladkou chuť.
Cui Jian obsahuje vitamíny A, B, C a E, dále také mnoho cenných minerálů, stopových prvků, saponinů, tříslovin, éterických olejů, enzymů a kofein. Je vhodným prostředkem pro ochlazení organismu, snížení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu, spalování nadbytečného tuku, posílení cév, zmírnění žaludečních potíží, krvácení a průjmů, omezení nadměrného pocení nebo odstranění některých jedů, které denně naše tělo přijme.
Mimo jiné má pozitivní vliv na lidskou mysl – odstraňuje stres, navozuje pocit pohody a pomáhá zvýšit soustředěnost. Stejně jako ostatní zelené čaje pocházející z Číny, má i Cui Jian antioxidační a detoxikační účinky na lidský organismus. Cui Jian obsahuje také ve větší míře flouridy, které jsou známou prevencí před vznikem zubních kazů.
Příprava: Přibližně 4 gramy (jednu větší čajovou lžičku) Cui Jian zalijte 150 ml převařené vody, zchladlé na teplotu 70 °C. První nálev louhujte po dobu jedné až tří minut. S dalšími nálevy se čas louhování prodlužuje přibližně o dvě minuty a teplota vody zvyšuje o 15 °C. Celkově lze připravit až 5 nálevů plné a osvěžující chuti. K přípravě čaje je vhodné použít přes noc odstátou vodu, nejlépe zbavenou chlóru. Docílíte tak ještě lepší chuti nálevu.
Tip: Doporučenou dávku čajových lístků Cui Jian vložte do předem vyhřáté, čajové konvice ze skla a zalijte. Když tak učiníte, naskytne se Vám pohled na pozvolna ke dnu padající čajové lístky, které se budou pomalu rozvíjet.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit