Po ručním sběru se lístky zpracovávají dle tradičních postupů. Nechybí ani proces oxidace, který se ve finální fázi zakončuje opalováním nad žhavým dřevěným uhlím. Výsledkem jsou poměrně velké, lehce zakroucené a tmavě zeleně zbarvené čajové lístky, ze kterých po zalití vodou vznikne žluto-oranžový nálev vydávající jemně kořeněné, pečené, sladké a podmanivé aroma. Chuť Lao Cong Shui Xian je jemná, lehce kořenitá, příjemně nahořklá, pečená a sladká, dlouhotrvající dozvuk je ušlechtilý, příjemně nahořklý, postupně sládnoucí.
Ze zdravotního hlediska se Lao Cong Shui Xian řadí mezi vyjímečné čaje. Číňani totiž věří, že díky sběru lístků z takto starých čajových keřů, pomáhá tento čaj výrazným způsobem detoxikovat a antioxidovat lidský organismus, navíc také uklidnit duši.
Lao Cong Shui Xian obsahuje mnoho cenných vitamínů (například A, B, C a E), minerálů, stopových prvků, saponinů, tříslovin, éterických olejů a enzymů, díky kterým má ochlazující vliv na lidský organismus, příznivý vliv na štíhlou linii a povzbuzující účinek na lidskou mysl - odstraní stres, dopomůže k lepší soustředěnosti i bdělosti a navodí pocit pohody.
Má mimo jiné pozitivní vliv na snižování vysokého tlaku a hladiny cholesterolu, posiluje cévy a mírní žaludeční potíže. Třísloviny v čaji obsažené pomáhají proti krvácení, průjmům, nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů - tradiční čínská medicína. Vyšší množství fluoridů zase působí jako prevence před vznikem zubních kazů.
Příprava: Přibližně 5 až 6 gramů Lao Cong Shui Xian zalijte 150 mililitry převařené vody, zchladlé na teplotu 95°C. První nálev louhujte po dobu jedné minuty, s dalšími nálevy se čas louhování prodlužuje přibližně o 30 vteřin a teplota vody zvyšuje o 15 °C. Celkově lze připravit více než 5 nálevů lahodné chuti. Pro lepší chuť nálevu Lao Cong Shui Xian se doporučuje použít přes noc odstátou vodu, nejlépe zbavenou chlóru.
Tip: Doporučenou dávku Lao Cong Shui Xian vložte do předem vyhřáté, skleněné čajové konvice a zalijte vodou o teplotě 95°C. Naskytne se Vám pohled na pozvolna ke dnu padající čajové lístečky, které se začnou rozvíjet a dodávat nálevu plnou chuť.
Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi kvalitní čaj, je vhodné před jeho popíjením sníst kousek chleba, který neutralizuje chuti v ústech a dá vyniknout jeho netradiční chuti, kterou ocení nejeden milovník dobrých čajů pocházejících z Číny. Doporučuje se také nechat Lao Cong Shui Xian po dobu 1 až 2 let zrát. Dojde tak ke zlepšení jeho typické, jemně kořeněné chuti.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit