Drobné lístky čaje Huang Jin Gui se sbírají brzy na jaře, aby si zachovaly svou svěžest, křehkost a dostatek zdraví prospěšných vitamínů a minerálů. Po sběru, který se provádí ručně, se lístky dále zpracovávají manuálně dle staletími ověřených postupů. Oblíbené čaje typu oolong vznikají tak, že se při zpracování jen částečně oxidují. Díky tradičnímu způsobu zpracování má Huang Jin Gui výraznou, květinovou vůni a oku lahodící, zlatavě zbarvený nálev, díky kterému čaj získal své jméno. Jeho chuť je plná, květinová, s jemně ořechovým podtónem a dlouhotrvajícím, středně sladkým dozvukem.
Ze zdravotního hlediska je Huang Jin Gui ideálním prostředkem pro antioxidaci a detoxikaci organismu. Snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu, posiluje cévy, mírní žaludeční potíže, pomáhá v boji s nadbytečnými kilogramy a díky vysokému obsahu fluoridů působí jako prevence před vznikem zubních kazů. Cenný je Huang Jin Gui i díky obsahu tříslovin, které pomáhají proti průjmům, nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů. Skořice v něm obsažená je zase silným desinfekčním prostředkem, navíc odstraňuje nadýmání a pomáhá při regeneraci sil.
Zlatý skořicovník dále obsahuje vitamíny C, B a E, flavonidy, teobromin, saponity, flouridy, kofein, stopové prvky, éterické oleje, polyfenoly a enzymy. Díky výše uvedeným látkám se Huang Jin Gui řadí mezi čaje, které mají ochlazující vliv na lidský organismus, povzbuzující účinek na lidskou mysl, podporující kvalitu života i dlouhověkost. Již pouhý jeden šálek tohoto čaje vám dopomůže k lepší náladě, odstraní stres a zvýší soustředěnost a bdělost.
Příprava: Přibližně 1 čajovou lžičku (4 až 5 gramů) Huang Jin Gui zalijte 150 mililitry převařené vody, zchladlé na teplotu 70 až 80 °C. První nálev louhujte po dobu dvou minut. S dalšími nálevy se čas louhování prodlužuje přibližně o jednu minutu. Nedoporučuje se doporučenou dobu louhování překračovat, čaj má pak příliš silnou, travnatou chuť. Celkově lze připravit až 3 nálevy lahodné chuti.
Tip: Huang Jin Gui Vám připraví zážitek pro chuťové pohárky i oči. Stačí, když doporučenou dávku čajových lístku nasypete do předem vyhřáté skleněné konvice a zalijete vodou. Naskytne se Vám pohled na pozvolna padající a rozvíjející se lístky. Pro lepší chuť čaje se doporučuje použít přes noc odstátou vodu.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit