Svůj název dostal čaj podle barvy zpracovaných lístků a oblasti, kde se pěstuje. Pěstuje se v provincii Ťiang-su, konkrétně pak v těsné blízkosti slavného jezera Tai Hu (třetího největšího sladkovodního jezera v celé Číně). Smaragdově zelené a jemné, pučící lístky, se v této provincii sbírají brzy na jaře a jsou lehce podélně svinuty. Díky tomu, že se lístky deenzymují v páře, získává nálev čaje Tai Hu Lu jemnost charakteristickou pro japonské čaje. Deenzymace se provádí metodou zvanou Tamaryoku, která se používá například pro výrobu známého japonského čaje Tamaryokucha.
Tai Hu Lu je čajem, který má velmi silně povzbuzující účinek. Lze jej pít před sportovním výkonem, před učením, anebo v případech, kdy je potřeba zvýšené soustředěnosti. Pozitivně působí na trávící systém, zmírňuje žaludeční potíže a podporuje chuť k jídlu.
Stejně jako ostatní čínské zelené čaje má harmonizační, antioxidační i detoxikační účinky a podporuje dlouhověkost. Obsahuje velké množství fluoridů, je proto vhodnou prevencí před zubními kazy. Tai Hu Lu má ochlazující účinek na lidský organismus. Navozuje dobrou náladu a pocit duševní í fyzické pohody. Řadí se mezi čaje, které by byl hřích nevyzkoušet.
Příprava: Přibližně 3 gramy lístků čaje Tai Hu Lu zalijte 150 mililitry převařené vody, zchladlé na teplotu 60 až 70°C. První nálev louhujte po dobu jedné minuty. S dalšími nálevy se čas louhování prodlužuje přibližně o půl minuty. Nedoporučuje se doporučenou dobu louhování překračovat, protože by nálev mohl příliš zhořknout.
Celkově lze připravit až 5 nálevů lahodné chuti. Pro lepší chuť tohoto čaje se doporučuje použít přes noc odstátou vodu. Pít jej lze v jakékoliv roční období, vhodnou denní dobou je ráno a brzké odpoledne. Vzhledem k povzbuzujícímu účinku čaje Tai Hu Lu, není vhodné jej pít těsně před spánkem, aby se vám nestalo, že v noci nezahmouříte oko.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit