Lístky po sklizni Yu Lu se nepraží, enzymů jsou zbaveny v horké páře. Po napaření se suší proudícím vzduchem, ochlazené se tepelně zpracovávají na pánvi a při nízké teplotě se nakonec svinují. Ve stare Číně měl čaj svůj zvláštní význam. Lidé ho obětovali bohům, čajové lístky sloužily spíše jako zelenina a hojně se používaly v lékařství. Teprve až v průběhu dynastie Chan se čaj začal připravovat ve vodě jako nálev, respektive nápoj. Později, za dynastie Tchang, se čaj stal jedním ze sedmi nejdůležitějších prvků lidského života…
Tento lahodný zelený čaj, někdy nazývaný napařovaný, je příjemně sladký a osvěžující. Nefritová rosa se obvykle pije pomalu a podává se ve chvílích odpočinku. Navozuje příjemnou náladu, vede k uklidnění nervového systému a přispívá tak k celkové regeneraci organizmu.
Příprava: Asi 5g čajových lístků (3-4 čajové lžičky) pro každých 150 ml nálevu zalejte teplou vodou 55-65°C a louhujte 2-3 minuty. Platí to pro první a druhý nálev. S dalšími nálevy čas prodlužujte. Je na místě připomenout, že voda na čaj by se měla nechat odstátát, třeba i přes noc, aby se zbavila chlóru a čaj připravovat v konvičce přelité vroucí vodou. Doporučuje se propláchnout take čajové šálky. Pak bude mít Yu Lu skutečně neodolatelnou chuť i aroma…
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit