CakryTentokrát vás seznámím s čakrou, která má své místo v oblasti dutiny břišní. Třetí čakra se nazývá také podle prvních zmínek o ní, Manipura. V dnešní době se jí také říká čakra pupku, solar plexus nebo čakra sleziny, žaludku či jater. Jelikož se nachází právě v oblasti těchto zmíněných orgánů. Staroegyptští lékaři velmi často tuto čakru stimulovali masáží u obézních lidí, jelikož velmi často člověka ze stresu právě bolí oblast, pod kterou tato čakra spadá.

CakryA proto i obezita jako taková v dnešním jazyce léčitelů znamená strach člověka, potřebu ochrany a také odmítání sebe sama. Tohle má být forma naší obrany a izolace. Totiž v dnešním světě nás nikdo nepřesvědčuje o vlastní dokonalosti a bezchybnosti našich rozhodnutí.

Nýbrž jsme si zvykli, že naše okolí nás spíše sráží na kolena nadmírou stresu, nemístnými poznámkami nebo třeba posměšky a pomluvami. Ač to třeba přímo neslyšíme, naše duše o tom ví a trápí ji to.

Z tohoto důvodu bychom se měli naučit smývat negace, co na nás přes den naplivají ostatní. A to tak, že když večer vejdeme pod sprchu, uvědomíme si, jak z nás stéká pod proudem vody do výlevky černá špína, co se na nás nachytala a ulpěla nám všude, kde si jen můžeme představit. Tato čakra zpracovává jak živiny, tak i stres. A pokud není v rovnováze, nelze, abychom náš stres úspěšně „přežvýkali“. To je ten náš „sevřený žaludek“.

Čakra solar plexu může způsobit naše zkratové jednáníElementem Solar plexu je oheň. Který znamená světlo, teplo, energii a aktivitu. V duchovní rovině zajišťuje očištění. V podstatě se jedná o takový malý komplex několika čaker, který se běžně dává pod jeden název čakry pupku. Ta má však poněkud širší pole působnosti ošetřování a to třeba k orgánům trávícího systému, spodní části zad a vegetativního nervového systému. Můžeme si ji představit jako naše vnitřní slunce, naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která vyživuje také éterické vibrační pole a tím nám dodává sílu a právě potřebnou ochranu.

Třetí čakra – čakra solar plexu

Barva: žlutá a žlutozlatá
Element:oheň
Smyslová funkce: zrak
Základní funkce: utváření bytí

Elementem třetí čakry je oheň...Jak jsme si již výše sdělili, tato čakra pupku náleží svými funkcemi orgánům žaludku, jater, sleziny a žlučníku. Tato čakra nám otevírá cestu ke světským věcem a ostatním lidem. Zde se nám klube cit sympatie a antipatie, a odtud také pramení schopnost trvalých citových vazeb. S problematikou trvalých citových vazeb můžou třeba souviset i krkavčí matky, které nechovají lásku ke svému potomkovi. Těmto dámám byla v minulosti narušena funkce této čakry. Velmi často je tato funkce nebouraná tzv. kojných. Aby se díky rozbouřeným hormonům mateřství nezamilovaly do dětí bohatých dam. Tato čakra je také centrum osobnosti. Ukrývá se zde naše společenská identifikace a snahu přizpůsobení se společenským normám. Tím pádem si můžeme uvědomit, že dnešní „formy protestu“ proti společnosti, což jsou třeba squoteři, mají zakódovaný z minulosti zvyk životu v „tlupě“, který se dnes zachovává třeba v Africe nebo Papui, kde křováci či domorodci žijí v harmonii s přírodou v kmeni.

A novodobí lidé si díky poruše jejich čakry nedokážou uvědomit a přizpůsobit se životu s partnerem a dětmi v rodinném domu.

Amulet může pomoci cítit se dobře a aktivovat třetí čakru.Dalším důležitým úkolem je očistit tendence a přání níže položených čaker, řídit a využívat jejich tvořivé energie, spravovat duchovní kvalitu vyšších čaker v materiálním světě a dosahovat ve všech úrovních duchovního naplnění. Tato čakra je také v přímém napojení na astrální tělo (pole přání nebo žádosti), a tato energie nás vede k pevnému formování našeho života. Takže pokud máte pocit, že jeho otěže nedržíte pevně a v podstatě si s vámi pohrává, nemusí to být tak docela vaše vina. Ze znamení s touto čakrou mají ve většině potíže třeba lvi, kteří při nesprávné funkci mají přehnané požadavky moci a společenského uznání takže z milých kočiček se rázem stanou protivné a nafoukané karikatury. Dále například střelci neznají správnou míru mezi poměrem rodina a práce, mohou z nich být workoholici.

A potom panny příliš plánují, nenechají proud života plynout a jsou zkostnatělé.

Kladný postoj k životu a smysluplná integrace pocitů, přání i našich životních zkušeností vedou k tomu, že se třetí čakra uvolní a otevře. A tak světlo nabývá na síle a prosvětluje náš celý život. Celkové naladění je velmi závislé na tom, kolik je v nás světla. Když je vše v pořádku, cítíme se svěže a radostně. Pokud ne, přijde nám náš život temný. Pokud přibývá integrace, tak se světlo v nás proměňuje ve žluté světlo moudrosti a hloubky.

Meditace je pro aktivaci třetí čakry velmi důležitáČakrou solar plexu vnímáme také vibrace ostatních lidí a odpovídajícím způsobem na ně reagujeme. Setkáme-li se s negativní energií, cítíme v místě čakry pupku pocit ohrožení – naše čakra se stáhne, což je jakýsi obranný mechanismus. Nemusí to nastat za podmínky, že světlo v nás je silné natolik, aby dokázalo vytvořit ochranný obal. Uchováváme si zde vzpomínky z minulých životů, co se týče zkušeností s ostatními lidmi. Z toho pramení i pocit, že někoho nemůžeme ani cítit, ač nám nic neprovedl.

Pokud je naše čakra v harmonii, máme pocit míru, harmonie se sebou samotným, s životem a svým postavením v něm. Jste vyrovnaní sami se sebou a hlavně dokážete tolerovat pocity i osobitost ostatních. Máme přirozenou schopnost vše přijímat a poznat jejich zásadní význam pro život. Stres po nás sklouzne. Nezadržujeme jej v sobě. Positivní vibrace vyzařujeme do svého okolí. A proto se z nás stávají oblíbené „vrby“ pro kolektiv.

Slunečnicové pole bude tou pravou atrakcí pro vidění, jak je možné harmonizovat čakru solar plexu.Při disharmonické funkci chce člověk vše ovlivňovat podle svého názoru. Ovládat vnitřní i vnější svět, prosazovat přehnaně svoji moc a dobývat. Uvědomuje si, že je k tomu hnán nějakým vnitřním neklidem, ale nemůže si prostě pomoct. Velmi často se jedná o osoby, které byly v dětství málo uznávané a chválené. Tím pádem nezažil úctu od ostatních a nemohl si vyvinout vlastní sebeúctu a utvrdit se o sobě samotném. Člověk neumí odpočívat. Má pocit, jako by šlo o něco nedovoleného. Jsou relativně úspěšní, ale za cenu opuštěného domova. Trpí nekontrolovatelnými záchvaty hněvu, který si do sebe naskládají a neumí jej kontrolovat a ventilovat správným směrem. Až zjistí fakt, že život není pouze o práci, stávají se nešťastným. To už bývá ovšem pozdě.

Znak třetí čakry.Nedostatečná funkce se projevuje často pocity poraženosti. Všude jsou překážky a nedosáhneme na naše přání. Vývoj osobnosti byl pravděpodobně silně narušen již v dětství. Ze strachu ztráty uznání rodičů jste potlačoval zcela všechny pocity, a to souvisí se zadušením síly slunce solar plexu.

V obtížných situacích se v žaludku vyrojí houpavý pocit a jednání se stává těkavé a nesouvislé. Začnete rudnout a raději byste hlavu vrazil do písku, jen se rychle schovat.

 

 

Možnosti aktivace

 Příroda

Zářivé světlo slunce koresponduje se světlem, teplem a silou Manipury. Pokud se mu otevřeme, oživíme ji v sobě. Pozorováním slunce tančícím po poli s obilím nebo řepkou dá nám i naší čakře nevšední zážitek. Do domu si natrhejte slunečnice, které v nás vyvolávají dojem slunce. Tato květina v sobě obsahuje přírodní mandalu, kdy ve středu se vytváří spirálovitý vzor.

Třetí čakra má nejraději vážnou hudbu...Hudba
K její aktivaci se hodí ohnivé rytmy. A však k harmonizaci může být použita také orchestrální hudba s harmonickou souhrou mnoha zvuků. Při hyperaktivitě je vhodná každá uvolňující hudba.

Barvy
Její funkci posiluje jasná sluneční žlutá. Oživuje nervovou činnost a myšlení a podporuje kontakt s novými lidmi. Takže pokud půjdete na pohovor, vezměte si do saka žluté tričko. Bude naznačovat vaši otevřenost vůči okolí. Je také vhodná při skládání zkoušek. Stimuluje naše myšlenky tak, abychom byli aktivní.

Drahokamy

Tygří oko
Podporuje vnitřní i vnější zrak. Zbystří rozum a pomůže nám poznat vlastní chyby a poučit se z nich. Vezměte si jej ke zkouškám, pomůže vám odhalit chyby v testu :)

Pořiďte si jantar.Jantar
Páni podnikatelé, pořiďte si ho. V podnikání nám propůjčuje „šťastnou ruku“. Ukazuje nám cestu nových možností realizace ve vznikajících projektech.

Topas
Zbavuje nás zatěžujících pocitů a negativních myšlenek. Pomáhá nám očistit se. Je vhodný pro lidi trpící depresemi. Pokud máte problémy s trávením, rozhodně vám prospěje mít jej při sobě.

Citrín
Pomáhá nám zpracovávat nové zážitky, takže pokud se řítíme do nové zkušenosti, jako je třeba stěhování do zahraničí, může nám být ku prospěchu. Přitahuje vnitřní a vnější hojnost a podporuje vás při uskutečnění cílů. V tělesné oblasti podporuje vylučování jedovatých látek a pomáhá při cukrovce a zažívacích potížích. Očišťuje i krev a nervy.

Vůně

Levandule
Levandulový olej uklidňuje a uvolňuje hyperaktivní třetí čakru. Jeho měkké vibrace pomáhají při uvolňování a nahromaděných emocí.
Levandule je pro solar plex tou pravou vůní...

Rozmarýn
Trpce kořeněný olej z této byliny je velmi vhodný u nedostatečné funkce solar plexu. Povzbuzuje nás a pomáhá překonávat lenost. Podpoří připravenost k jednání.

Bergamot
Vibrace tohoto oleje z plodů bergamotu posiluje naši životní energii. Dodává sebedůvěru a sebejistotu. Je vhodný pro lidi s nízkým sebevědomím.

Probuďte v sobě sílu a světlo, třetí čakru. Prožívejte život plný bohatství v úrovni vnější i vnitřní. Buďte šťastní. Stačí jen málo…