cinaTentokrát si povíme něco o takzvané čakře srdce, centru srdce neboli Anahátě. Najdeme ji v oblasti tzv. trojúhelníčku mezi žebry. Často lidé říkají, že právě tady sídlí naše duše. Když nás něco trápí tak nás „bolí srdce“ právě zde. Ve středověku se s oblibou bodalo právě sem. V domnění, že duše zemře také. Avšak není to samozřejmě pravda, protože se vytratí do Universa. Naše duše s námi mluví, když nás svírá, tak něco jistě není v pořádku...

cinaMěli bychom jí věnovat více pozornosti. Proto není dobré ignorovat i místa na těle, co nás bolí, dává nám tím najevo „pomoz mi“. Když si dáme prášek bez pátrání po příčině, utišíme ji, ale nevyřešíme to. A spoustu záležitostí si tak přetahujeme ze života do dalšího života. A pokračuje to pořád dokola. Tato čakra je „centrum systému čaker“. Spojují se v ní spodní fyzická centra s horními duchovními centry. Symbol je šestiúhelník, který velmi názorně demonstruje propojení sítě energií. Souvisí s ním element vzduchu a smyslu hmatu.

Je v propojení s orgány srdce, spodní částí plic, horní část zad a hrudní dutiny a také krví a kůží. Onemocnění kůže velmi často naznačují „jsem alergický na“ a naše srdce pojmenuje trápení, které si v něm nosíme. Naznačuje nám nestálost srdce, kontakt, vytí dotyku s věcmi. Máme zde schopnost vciťovat se, soucit a naladění se na druhé. Vnímáme zde také své okolí. Jako je hudba, obrazy, slova a tóny měnící se na pocity. Její úloha spočívá ve sjednocení se skrze lásku. Touha po kontaktu nebo harmonii se zde projevuje i tehdy, když nás potká zakleté období smutků a trápení.

Čtvrtá čakra – centrum srdce

Barva: zelená, také však růžová a zlatá
Element: vzduch
Smyslová funkce: hmat
Základní funkce: odevzdanost

Amulet podpoří čakru srdceVe své očištěné formě je čakra srdce centrum opravdové a nepodmíněné lásky. Zde je centrum Boha. Nehledejme jej v kostele, ale v sobě. Když si budeme něco opravdu přát a chytneme se za srdeční čakru a budeme to chtít opravdu z celého srdce, splní se to. Andělé vždy říkají „Tvé modlitby jsou slyšeny a vyslyšeny, jen někdy ti sešleme tvé přání v trochu odlišné formě. Aby to bylo co nejúčelnější a co nejpřínosnější tvému životu.“ Zjistíme, že z této čakry vychází naše životní projevy vycházející z touhy po lásce a sjednocení, a jsou tedy jakýmsi projevem lásky vůči všem a všemu. Velice často lidé, pokud je trápí nějaká nemoc, tak myslí negativně. Tím pádem orgán přesycují negativní energií, a tak se nemá šanci uvolnit ta, co už je tak ukrytá a z které původně onemocněl. Positivní myšlení působí jako vysavač negativity.

Čakra srdce je jednou z nejdůležitějšíchKdyž si všimnete, že pohodáři jsou obklopeni lidmi s problémy, tak si uvědomíte, že člověk s narušenou čakrou tu energii prostě někde brát musí, a tak si „cucne“ od jiné osoby. Jasně zelená aura kolem této čakry naznačuje výrazné léčitelské schopnosti, zlatá prorůžovělá označuje osobu žijící v čisté oddané lásce k božství a sobě samotnému. Tato čakra hraje velkou roli i pro čakru tzv. Třetího oka, kterou vnímáme subtilnější oblasti Stvoření. To znamená, že v zásadě, pokud je v pořádku srdeční čakra, začneme vnímat (pokud chceme) esoterické a okultistické jevy. S touto čakrou vysoce souvisí ze znamení hlavně lev a váhy. Jsou velmi citliví na to, zda je naprosto v pořádku. Protože pokud ne, ztrácí se pro ně typická srdečnost, velkorysost a láska k ostatním. Ze lvů se stanou nabručené nervózy a z vah zbabělí ufňukánci.

Příroda a nebe bez mráčků je jako lék na čakru srdce...Pokud je naše čakra v dobrém rozpoložení, cítíme se klidní a spokojení. Naše pocity jsou v rovnováze. Navozujeme pocit důvěry v okolí. Rádi se nám svěřují. Ochota pomáhat je téměř samozřejmostí. Žijeme ze dne na den. Ale bez pocitu strachu z budoucnosti. Víme, že Bůh nám dá krásný a naplněný život dostatkem. Oplýváme jakousi zvláštní moudrostí. Věci prostě víme, ne si je myslíme. Ať jde o rozhodnutí, nebo odpovědi na otázky.

Disharmonická funkce se projevuje celkem různým způsobem například rádi byste dávali druhým, nejste však spojeni se zdrojem. A uvnitř možná, aniž byste si to uvědomili, očekáváte sami tu lásku a obletování, pokud se nedostaví, jste zklamaní. Nebo jsou to takoví ti siláci, co jsou oporou ostatním a oni sami u projevu náklonnosti k nim, jsou plní rozpaků. Nadutý hrudník je jistou formou obrany.

Čakra srdce, to je láska...Nedostatečné funkce nás činí lehce zranitelnými a závislými na lásce a náklonnosti ostatních. Když jsi odmítnut, cítíš se zasažen, a pak se bojíš znova otevřít. Člověk je uzavřený, smutný a deprimovaný. Sice bys rád dával lásku, ale pro strach z odmítnutí už to neuděláš.

Občas kompenzaci lásky přemrštěně kompenzuješ u přátel, ale všem měříš stejnou měrou. A jakmile chtějí „srdce na dlani“ utečeš. Je-li čakra zcela uzavřená, pozná se to podle studenosti a nezúčastněnosti vedoucí až k bezcitnosti. Abys mohl vůbec něco cítit, potřebuješ silnou stimulaci. Osoba je naprosto nevyrovnaná a depresivní.

 

Možnosti aktivace

Doteky vnímáme právě pomocí čtvrté čakry.Příroda
Každá poklidná procházka v nedotknuté přírodě harmonizuje skrz čakru naši bytost. Vhodné pro ozdravení jsou růžové květy dané ve váze v pokoji. A růžově zbarvené nebe s jemnými mráčky nás povznese. Nech se krásou a jemností barev i tvarů unést.

Zvuky
Každá klasická hudba, hudba new age nebo sakrální hudba východní a západní tradice probouzí sílu lásky ve čtvrté čakře.

Její typickou barvou je zelená.Barva
Zelená barva luhů a hájů naší planety navozuje pocit sympatie a míru. Také působí regeneračně na tělo, ducha i duši a dodává nové energie. Jemné tóny růžové uvolňují zkamenělé místa v našem srdci. Vzbuzují lásku a něhu. Povzbuzují tvůrčí činnost. Jsou dobré při práci s dětmi.

 

Drahokamy

Růžový křemen
Něžný růžový křemen podporuje něhu a lásku. Podporuje léčbu ran, hrubosti, tvrdostí a nepozorností. Tvá duše se stále více otevírá lásce. Oživuje fantazii a sílu výrazu.

Nádherný šperk a zároveň amulet stimulující čakru.Turmalín
Vyvádí nás ze zúžených pocitů struktur, otevírá srdce a rozšiřuje srdce. Spojuje tě s ženským aspektem „jemné“ lásky. Vhodné jsou pro lidi, kteří rádi tančí. Obzvlášť vhodné jsou pak turmalíny se zeleným okrajem, které se často prodávají nařezané na plátky. Obsahuje navíc léčivé zelené vibrace.

Kuncit
Je vhodný pro lidi, kteří žijí spirituálním životem. Ve spojení s fialovou, která je barvou temene hlavy, se jedná o ideální kombinaci.

Nefrit
Tento zelený kámen uvolňuje naše srdce. Zvláště vhodný je vložit si jej pod polštář, aby nám uvolnil energii. Podporuje dobré sny.

Vůně

Vůně růží, to je pro čakru srdce to pravé...Růžový olej
Tento olej už svým názvem připomíná vibrace lásky. Hojí nám vzniklé rány. Tento olej také zjemňuje smyslové radosti a podporuje transformaci osobnosti k samotnému Bohu.

V dnešní době mnoho lidí trpí problémy s touto čakrou z důvodu neuvolnění se stresu a nedostatkem času na lásku. V porovnání s důsledky nefunkčnosti jiných čaker je relativně „směšná“, ale jak můžeme být zdrávi fyzicky, když psychika nepracuje správně. Naše planeta je nastavená tak, abychom se honili za penězi a hmotnými statky. Otázkou však zůstává, jestli to stojí za to, když si sedneme do kožené sedačky zahrnuti luxusem a zjistíme, že kromě povrchních přátel jsme naprosto sami...