ČakraDnes se dozvíme něco o druhé čakře neboli sakrální čakře či centru kříže. V prvních zmínkách se jí říká Svadhisthana. Zajímavostí ohledně této čakry je, že je uváděna jako čakra sleziny. A však jde pouze o důležité vedlejší centrum. Přímo slezina souvisí až s čakrou nacházející se nad Svadhisthanou. V dávných dobách, kdy se obětovali lidé pro přízeň bohů plodnosti a úrody, panny se nebodaly dýkou do hrudi…

ČakraAvšak právě do míst, kde se nachází sakrální čakra. Z důvodu obětování energie přímo určené pro tyto úkony a funkce. Proces smrti musel být akt zdlouhavý a bolestivý. A však dnes se naštěstí od těchto praktik upustilo, a proto je pro nás důležité hlavně vědět, že sexuální čakra se nachází v oblasti nad pohlavními orgány. U žen je to v oblasti Venušina pahorku. Druhá čakra je centrem původních, nefiltrovaných emocí a sexuální energie. Jejím elementem je voda, ze které povstává vše živé a v astrologii odpovídá emocím.

Voda oplodňuje a dává možnost vzniknout novému životu. Skrze tuto čakru se nám otvírá přístup k oplodňujícím a vstřícným energiím, které pronikají celou přírodou. Jsme sami součástí nekončícího tvořivého procesu, který se skrze nás projevuje jako naše pocity a tvořivé jednání.

Druhá čakra – Sakrální

Barva: oranžová
Element: voda
Smyslová funkce: chuť
Základní funkce: tvořivé rozmnožování bytí

Sexualita se v žádném případě nemá potlačovat...Funkce čakry je většinou přiřazována pohlavním orgánům. Avšak aby nedošlo k omylu, je určena nejen jim. Velmi úzce je spojená s hýžděmi, ledvinami nebo močovým měchýřem. A to proto, že voda nejen dává život, ale i odplavuje. A to nám dává možnost prožívat své pocity opravdověji. V dnešní době plné stresu spoustu lidí pronásleduje problém zácpy. Zácpa jako taková znamená, že nám duše říká „Jsem již přesycená negací, očisti mě, pusť své staré názory a zkostnatělé vzorce. Otevři oči a hledej novou cestu.“ A doslova nám káže „Vykašli se na minulost!“. Máme tendence zabývat se věčným, co by bylo, kdybych to udělal jinak. Najednou pak zjistíme, že nám už není 22 let a jaksi život protekl mezi prsty. Je třeba si to uvědomit zavčas. K problémům s ní mají velmi často sklony třeba raci, můžeme zde zpozorovat potíže s vyjadřováním citů, ač jsou lidé s tímto znamením velmi srdeční. Váhy zase při dysfunkci centra kříže jsou věčně v krizi, co se týče partnerství. A štíři obvykle mají problém vzdát se pouze sebeukájení při sexuálních hrátkách.

Pokud je tato čakra v harmonii, tak přirozeně splýváme s proudem života a svými pocity vůči všem lidem. A zvláště vůči opačnému pohlaví naprosto otevřený a přirozený. Sexuální spojení s milovaným člověkem je pro tebe naprosto přirozený akt, který je tancem jingových a jangových energií. Pocity a jednání jsou tvůrčí.

Milování je přirozená věc a bez něj sakrální čakra nebude fungovat...Chybná funkce má docela často prvopočátek v pubertě. Probouzející se sexuální síla vytváří nejistotu, protože rodiče jako vychovatelé jsou pouze vzácně schopní, ukázat mladému člověku, jak s nimi správně zacházet. Často zde bývá i problémem nedostatek lásky a blízkosti v útlém, dětském věku.

Může zde dojít k odmítání a popírání sexuality, čímž ztrácí přirozený projev jejího tvořivého potenciálu a vybíjí energii nevhodně – třeba formou přehnané sexuální fantazie nebo potlačené žádosti, která vyvrcholí v něco nekontrolovatelného. Často pak tyto lidi označujeme za sexuální devianty, ale problém je v místě, kde bychom jej nečekaly. Či se ze sexuality stane droga a člověk se stává promiskuitním, jelikož ano vyžaduje sex, ale bojí se vztahu, protože jak jsme již obeznámeni, sakrální čakra souvisí i s city.

Vyobrazení oranžové sakrální čakryNaše cítění se stává hrubé a přednostně uspokojíme hlavně naše sexuální potřeby. V léčitelské praxi se s problémem zablokování centra kříže setkáváme dost často u bytostí, které si v minulých životech nějakým způsobem buď prošly jistým setkáním se sexuální deviací, nebo s nutností potlačení svého ženství.

Bývají to lidé, kteří se ocitli například v koncentračních táborech na straně židovské neboli „nečisté“. Ženy se zde setkaly jak s potlačením své ženskosti, kdy z důvodu nadměrné ztráty hmotnosti zcela zmizela menstruace. Tak i deviantstvím, kdy němečtí důstojníci znásilňovali mladé Židovky. A však ani blondýnky z árijské rasy nejsou výjimkou, ty v sobě uchovávají pocit, že nejsou nic víc než kojné a rodičky. Jejich život nemá žádnou cenu, pouze když neustále rodí děti.

Dále pak například, pokud budeme hledat problém v minulosti, můžeme selským rozumem určit, že církev v tomto ohledu byla také vinna. Jeptišky skládaly slib čistoty, měl za úkol potlačit funkce sakrální čakry, a tak dámy, které jej složily v tomto životě, mají prostě nechuť k sexu, neboť jej vidí jako něco nečistého. Pánové nejsou výjimkou, u farářů to bylo naprosto obdobné a nikde není řečeno, že jste v minulém životě nebyl v ženském těle.

Bůh ŠaktiTato čakra bývá také považována za sídlo boha Šakti, který dává formu rodící se síle. U muže je to oblast pohlavních orgánů, které v sobě nesou impuls stvoření života. U dam ovlivňuje čakra místo, kde je akt stvoření příjmán. A má za úkol rostoucí bytost chránit, vyživovat a zásobovat vším potřebným. Pokud ženy samovolně potrácí, nebo nejsou schopny donosit své dítě, může se zakopaný pes skrývat právě tady. Zcela nedávno přišla mladá slečna, která měla přesně tento problém. Po bližším zkoumání jsme zjistily, že ve středověku byla prokleta mužem, jehož si nechtěla vzít. Vyřknul nad ní, že nebude schopna vyživit vlastní dítě, a proto bude umírat přesně tak, jako umíralo jeho srdce tehdy. Dnes má osmiměsíční holčičku.

Další věc může být menstruační cyklus. Mnoho z nás má potíže buď z jeho zpožďování, nesnesitelnou bolestní, nebo naopak předčasnou menstruací.

Setkala jsem se s dívkou, která ve věku 17 let neměla měsíčky. Lékaři už nevěděli, co s ní. Pocitově prožívala klasické komplikace žen, jako bolesti v podbřišku, zad a hlavy. Měla nedostatečnou funkci této čakry, která vznikla nejspíše v dětství potlačováním její vlastní smyslnosti a sexuality. Chyběly jí smyslové stimulace dotyky, mazlení a něžnosti. Následek byl že zcela uzavřela vnímání. V pubertě pak veškerou napovrch deroucí se sexuální energii zcela zablokovala jako něco špatného. Co se nehodí a nemůže. Toto potlačení mělo však za následek nedostatek sebeúcty, pocit odlišnosti, neprůchodnost emocí a sexuální chladnost.

Možnost aktivace

Příroda
Měsíční světlo funguje jako stimul této čakry. Pokud se posadíme na parapet a budeme vnímat sílu úplňku, je to ideální pro sakrální čakru. A samozřejmě také voda, koukání na ni, koupání se v ní nebo jen napití se u čistého přírodního pramene očistí duši od stresu a negací. Aby proud života mohl fungovat ještě lépe.

Měsíční úplně aktivuje sakrální čakru...

Nemusíte poslouchat relaxační hudbu, ale pokud máte rádi, tak klidně i rock!Hudba
K aktivování se hodí kterákoli hudba aktivující životní radosti. Pro mě osobně znázorňuje její smyslnost a hravost třeba Welcome to my life od Simple plan, nebo jiné lehce rockové songy, které si oblíbíte pro jejich nenucenost. Ke zklidnění se hodí naslouchání zpěvu ptáků nebo zurčení potůčku. Pokud se nacházíte ve městě bez možnosti přírody, kupte si fontánku do obýváku. :)

Barvy
Tuto čakru jasně aktivuje oranžová. Která zprostředkovává oživující, obnovující energii a osvobozuje. V Ayurvédě se říká, že oranžová je vnitřní barvou vody.

Drahokamy

Karneol je tou správnou volbou...Karneol
Spojuje s krásou a tvořivou silou Země. Pomáhá v požitku z okamžiku, posiluje koncentraci.

Měsíční kámen
Otvírá tvé vlastní bohatství pocitů. Zbavuje strachů a harmonizuje naši citovou rovnováhu. V tělesné rovině podporuje čištění mízního systému a u žen vyvážení hormonálního hospodářství.

Vůně

Ylang – ylang
Tento olej získávaný ze stejnojmenného stromu je jedno z nejznámějších afrodisiak. Otvírá nám jemnosmyslové vnímání. Nasládlá vůně nám dodává pocit bezpečí.

Santal
Santalové dřevo se používá v Orientu ke zvýšení sexuální energie a povznesení sexuálního spojení s milovanou osobou. Dokáže v nás probouzet fantazii, dojde k integritě mezi bytím a duše.

Tantra

Vůně ylang ylang je typická, příjemná a pomáhá aktivovat oranžovou čakru.U sakrální čakry není od věci zmínit Tantra jógu. Která otevírá naše smyslové vnímání k ještě lepšímu požitku. Zajímavé jsou i tantra masáže, které jsou zaměňovány velmi často jako předehru lásky s kněžkami lásky. A však pokud si najdete svého guru, který tyto masáže opravdu ovládá zažijete nevšední zážitek.

Nebraňte se nevšednosti čínské medicíny. Velmi často je problém v místě, kde bychom jej nečekali. Existuje spoustu literatury, která nám ukáže směr, kudy se dát, abychom byli šťastní. Nebojme se hledat pomoc u léčitelů, vracejte se k původnímu smyslu našeho stvoření s jejich pomocí. Příroda sama nabízí tisícerá řešení, která s úspěchem přehlížíme. A však mnohokrát odpovědi starých učení jsou smyslnější než ty, které nám nabízí moderní metody…