Říká se jim také balonky štěstí. Jejich vypouštění se spojuje s událostmi od narození dítěte až po rodinné sešlosti. U nás se vypouštějí nejčastěji na Silvestra, kdy si na ně navíc můžete napsat přání, či novoroční předsevzetí. Vypouštění lampionů může znamenat úlevu od starostí, nepříjemností, a plamínek, který se nese tmou, má připomínat naději. I když jde o tak rozšířenou věc, málokdo ví, že lampiony byly vymyšleny v Číně a zde mají také svou neobyčejnou tradici.
Čína, nebo Thajsko?
Ohledně lampionů se mezi těmito zeměmi odehrává pomyslná bitva, protože Thajci tvrdí, že první lampiony vzlétly z jejich země před stovkami let. Číňané jsou si jisti, že i když by lampiony uviděly nejdříve Thajskou zem, tak to byly Čínští mniši vyznávající buddhismus, kteří balonek vymysleli, protože se tak chtěli přiblížit bohům. Ať už to bylo jakkoliv, Čína dala lampionům prostor, aby se mohly rozvíjet, a barvy a tvary, které je proslavily po celém světě.
Dříve to nebylo tak jednoduché
Dnes si lampiony zapalujeme sami a i naše přání a touhy posíláme do nebe vlastníma rukama. Dříve šlo ale o jakýsi rituál, který musel být doprovázen tradicí. Pokud měl člověk pocit, že by měl bohům něco sdělit, nebo je o něco požádat, musel jít do kláštera a lampion předat mnichům jako vzácný dar. Poté museli lidé čekat, jestli se mnichům povede lampion zapálit, pokud ano a on se vznesl do nebe, znamenalo to, že bohové si přejí jeho slova slyšet, a poté se rozhodnou, jak s osudem člověka naloží. Pokud lidé čekali, ale lampion se neukázal, znamenalo to, že bohové shledávají jeho život spokojeným a není důvod nic měnit, v horším případě si to lidé mohli vyložit tak, že bůh je z nějakého důvodu slyšet nechce a měli by se nad sebou zamyslet.
Hračka nebo zbraň?
V dnešní době jde především o pobavení, které vypouštění lampionů přináší. Na světě sice existuje pár případů, které tvrdí, že jim zapálený lampion zapálil dům, někteří lidé si lampiony na obloze pletou s UFO, ale to je asi tak všechno, čím mohou být lampiony nebezpečné. Dva tisíce let zpátky se ale jednalo o skutečnou zbraň, protože stará Čína vozila lampiony jako součást vojenské výbavy. V případě, že na tom vojsko nebylo dobře, vypustili vojevůdci lampion a čekající posily pochopily, že mají přijít na pomoc. Po skončení bitvy, kterou čínské vojsko vyhrálo, se zase zapálily všechny lampiony, aby válečníky ve zdraví doprovodily domů, a aby bylo z dálky vidět, že bitva byla pro Čínu úspěšná.
Co to vlastně je?
Lampiony se v Číně používají více než dva tisíce let a během této doby se jejich vlastnosti ani konstrukce příliš nezměnily. Každý lampion se skládá ze svíčky nebo hořáku, speciálního papíru a bambusové konstrukce, která lampionu dodává tvar. Materiál se různí, může to být speciální papír například z rýže nebo jiných přírodních materiálů. Tyto lampiony jsou schopné vystoupat až do výšky jednoho kilometru, ovšem závisí to především na počasí a meteorologických podmínkách. Lampion může letět až dvacet minut a většina výrobců garantuje, že je vyhořelý lampion šetrný k životnímu prostředí.
Největší festival lampionů
Největším festivalem lampionů je thajský Yipeng Lantern Festival, který je spojen s buddhistickými obřady. Celý festival každoročně organizuje Obec Chiang Mai a sjíždějí se sem tisíce fanoušků těchto létajících přání. Součástí tohoto festivalu jsou i závody lodí, nejrůznější vodní atrakce, kolotoče a podobně. V loňském roce se k nebi vzneslo neuvěřitelné množství dvou set tisíc lampionů.
Lampiony u nás
Lampiony měly tradici i u nás, protože v době socialismu bylo v oblibě konat průvody u pomníku padlých. Tento zvyk měli na starosti pionýři a lampiony nesly především děti ze základních škol. Nejslavnější doba pro lampionové průvody uznávání památek padlých byla samozřejmě 9. května a 7. listopadu.
Největší lampion na světě ve tvaru ryby?!
Ano, je to tak, největší lampion byl navrhnut umělcem Williamem Limem, a do Guinessovy knihy rekordů se ho povedlo zapsat v loňském roce. Mnoho lidí se pozastavuje nad tvarem, proč právě ryba? Proč ne například drak? Je to jednoduché, v Číně neznamená slovo ryba jen vodního tvora, ale také prosperitu, blahobyt a s tím spojenou sklizeň úrody.