TaiStopy lidského osídlení na hoře Tai lze datovat již od období Paleolitu. Během této doby se zde objevily dvě kultury, a to Dawenkou a Longshan. Hory tvoříly přirozenou hranici mezi státy Qi a Lu. V období „Válčících států“ (před sjednocením Číny), byla státem Qi postavena na 500 km dlouhá zeď, jenž měla bránit invazi. Trosky této zdi jsou patrné ještě v dnešní době.

Jméno blízkého města Tai´an se přičítá přísloví „Pokud je hora Tai stabilní, je stabilní celá země“.

TaiNáboženské obřady jsou zde praktikovány od doby dynastie Shang a Qing Hora Tai se stala jedním z míst, kde císař vzdával poctu Nebi (Feng) a Zemi (Shan). Tyto oběti jsou proto pojenováány jako oběť Fengshan. Během vlády dynastie Han byla tato oběť považována za nejvyšší ze všech. V Roce 219 př. n. l. první císař Číny Qin Shi prohlásil Čínu jednotnou. Tento okamžik potvrdil slavným nápisem. Vedle vrcholu Jadeitového císaře jsou zde také výrazné útvary, jako Nebeská Svíčka a Vějířový útes.

Hora Tai je téměř z 80 % pokryta vegetací a flora zde tvoří téměř tisíc druhů. Některé druhy jsou velmi staré a mají velký kulturní význam. Například cypřiše dynastie Han, zasazené císařem Wu Di, stromy Tang (staré 1300 let), pinie (500 let) a pinie císaře Qin Shi Huanga, které, ale byly vysazeny opětovně před 250 lety.

Tai je také zasvěcena některým čísnkým bohům. Hlavním bohem je Císař Pán Hory Tai, jenž je podle tradice potomkem Pangu. Další je Nebeská dívka (Tianxian Yunu) nebo také nazývaná Císařovna hory Tai (Taishan Niangniang). Podle legendy je dcerou Císaře Pána hory Tai. Je čast vyobrazována s deskami a Velkým vozem jako symbolem svého úřadu.

Yanguang Nainai je bohyní zraku a často je zobrazována jako obsluha Pána hory. Songzi Niangniang, také bohyně, tentokráte plodnosti. I ona je vylíčena jako obsluha Pána hory. Shi Gandang je duch poslaný Císařem na ochranu lidí před zlými duchy.

Tam, kde se vyskytují bohové, je třeba i nějakého chrámu. Na úpatí hory Tai ve městě Tai´an nelze přehlédnout Chrám Dai. Je to největší (96 000 m2) a nejúplnější starodávná budova v této oblasti. Chrám byl postaven za dynastie Qin. Od dob dynastie Chan (206-220 n. l.) je jeho design replikou císařského paláce. Pozor, toto privilégium mají pouze TŘI stavby v celé Číně! (další jsou Zakázané město a Konfuciův Chrám v Qufu). Chrám má pět hlavních sálů a mnoho přidružených staveb. Vrcholem je palác Nebeského požehnání (Kuang Tian) postavený v roce 1008 za vlády císaře Song Huizong. V hlavním sále se nachází 3,3 m vysoká a 62 metrů dlouhá malba Cesta boha na hoře Tai z roku 1009. Chrám Dai je obklopen 2100 let starými cypřiši Han. Také zde začíná schodiště tvořené šesti tisíci žulovými schody, jenž vede na vrchol hory Tai.

Celkem je v této oblasti 22 chrámů, 97 zřícenin, 819 kamenných desek a 1018 nápisů. Takže docela slušný výčet, pro turistu doslova ráj. Mezi nejznámější patří Chrám Jadeitového císaře, chrám Azurových Mraků, palác Qingdi a Konfuciuv Chrám. Z nápisů zde patří: 五岳 独尊 (Most ctěný pěti posvátnými horami), jenž byl napsán Aisin Giorem a v roce 1907 byl součástí 5 jüanové bankovky.

A druhý, neméně známý nápis, patří Konfuciovi 瞻 鲁 台 (Vyhlídka Lu) ze které Konfucius v pohledu na stát Lu prohlásil „Svět je malý“. Z kamenů je zde tzv. Mlčící stéla, o níž legenda praví, že císař byl natolik nespokojen s plánovaným nápisem, že se rozhodl ji jako jedinou nechat bez nápisu.

Návštevníci se na vrchol hory mohou dostat pomocí autobu a následně lanovkou. Pěšky tato cesta může trvat od 2,5 hodiny, u těch extrémně zdatných, až po cca 6 hodin (východní trasa). Trasa vede z Taishanu, během ní absolvujete 7200 schodů skrze Věž desetitisíc nesmrtelných (Doumugong), Luohanya a palác Bohyně Dou Mu. Západní trasa, kde je méně turistů, je sice také malebná, ale je zde méně památek.

A na konec pár zajímavostí s použitím názvu Tai. Čísnký idiom Hora Tai a Velký vůz (泰山北斗)je přívlastek pro člověka velkých rozdílů. Sima Qian také pravil „I když smrt postihne všechny lidi stejně, může to být vyváženější než Hora Tai, či lehčí než peří. Podobnou větu parafrásoval i Mao Ce-tung. Jméno této hory se také objevilo v textech skupin Rage Against The Machine (píseň Year of the Boomerang). Kanadská kapela Rush má ve svém albu Hold Your Fire (1987) píseň s názvem Tai Shan, a to jako odkaz na cestu svého textaře, Neila Peartyho, na tuto horu.

Herní tečka na závěr. Dai Miao si můžete postavit ve hře Civilization IV Sid Meier, pokud budete Prorokem a budete tvořit svatyně v taoistickém svatém městě.
Na hoře Tai vás čeká několik atrakcíHora TaiPohled zespodu na horu TaiTai - pohled zespoduChrám na vrcholu hory TaiVodopády pod horou Tai

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne