Co byste měli vědět, než se odstěhujete do Číny
Drazí přátelé,
tento článek bude zajímavý především pro ty z vás, kteří se rozhodli přestěhovat do Číny za prací, studiem, či z jakéhokoli jiného důvodu. Já jsem toto rozhodnutí učinila v roce 2009 a odjela do této země bez jakékoli přechozí přípravy. Nevěděla jsem o Číně prakticky nic a dnes je mi jasné, že přístup ve stylu „nějak to dopadne“, není v tomto případě zrovna ideální.
První rok pro mne rozhodně jednoduchý nebyl, a proto bych se ráda podělila o důležité informace, které mohou všem, kteří o stěhování do Číny uvažují, výrazně pomoci překonat počáteční obtíže a sžívání s místním prostředím.
Ekologie
Buďte připraveni, že ve velkých městech zapomenete, co je to blankytně modrá obloha a čerstvý vzduch. Pokud ovšem nepojedete na Hainany, což je ostrov na jihu Číny. V Pekingu je však jasné nebe velmi vzácným hostem. Rozhodně vám také nedoporučuji pít vodu z kohoutku, raději si kupujte balenou ve velkých lahvích (cena takové lahve je v průměru 15 jenů). Mnozí cizinci si také stěžují, že při pobytu v Číně se u nich projevily problémy s kůží a s vypadáváním vlasů. Já osobně to spojuji s kvalitou vody, ekologií a každodenní stravou.
Stravování
Po pravdě, nepovažuji se za milovnici čínské kuchyně, přesto existuje asi desítka jídel, která mi opravdu chutnají. Jinak upřednostňuji spíše evropské jídlo. Mohu říci, že dokonce i milovníkům čínských občerstvení se dělá těžko, pokud dlouho nepozřou něco z naší kuchyně, na kterou jsou zvyklí. Čím jižněji se nachází město nebo osídlená oblast, tím méně je v oblasti masa a tím více se tak místní jídla liší od těch našich. V Pekingu můžete natrefit a kupovat některé potraviny v ruských obchodech: tvaroh, kyselou smetanu, chléb podobný našemu, řepu, pečivo atd. Za zmínku určitě stojí, že obecně je v Číně velmi skromný sortiment mléčných produktů a maso bývá drahé a nepříliš kvalitní. Na druhou stranu je zde zase široký výběr ovoce a zeleniny.
Přelidnění
Ticho je úkaz, na který zde můžete zapomenout. Čína je ohromné mraveniště, kde se neustále pracuje a kde je velmi rušno. Nedivte se, když v pět ráno začne soused s rekonstrukcí bytu a z ulic se začnou rozléhat hlasité zvuky.
Pro lidi z evropské kultury bývá zpočátku také velkým problémem zvykat si na takřka až nestydatý zájem ze strany místního obyvatelstva. Pro ně je tento způsob společenského života naprosto normální a nikdo se jej nesnaží skrývat.
Čínský jazyk
Moji známí se nezřídka zajímají, jak rychle se lze naučit čínský jazyk. Zde mohu odpovědět, že vždy záleží na každém konkrétním jedinci. Slyšela jsem o některých lidech, kteří se za rok naučili běžně mluvit, ale museli si výuku jazyka nastavit jako hlavní prioritu. Já spíše patřím k průměru, kdy se dá slušně mluvit až za dva roky. Co se týče čtení a psaní, potřebujete na to léta, protože čínské znaky jsou skutečně příliš složité.
Nájem a bydlení
O pronájem bydlení je lepší se postarat předem. To můžete udělat přes realitní agenturu, ale v tomto případě počítejte s komisní platbou ve výši jednoho celého měsíčního nájmu předem. Spíše bych vám však doporučila najít si bydlení přes internetové weby.
Jestli jste se rozhodli pronajímat bydlení společně s jinými cizinci v Číně, buďte připraveni na rozdílné návyky. Hlavně ty hygienické se často diametrálně odlišují napříč různými kulturami. Tolikrát jsem sousedila s různými cizinci, ale nikdy nikoho ani jednou nenapadlo uklidit ve společných prostorách. Podobný přístup k úklidu měli i ve svých pokojích. Východiskem z této situace je předem stanovená domluva a najmutí placené uklízečky. V Číně je tato služba velmi dobře dostupná.
Hledání práce
Najít si práci v Číně je velice nelehké, ale nikoli nemožné. Nejlepší pozice se nabízejí lidem s výbornou čínštinou nebo angličtinou. Většina zaměstnavatelů v Číně hledá specialisty do oblasti logistiky a dopravy, učitele anglického jazyka, umělce a modely, pracovníky do kanceláře.
Navzdory všem výše popsaným překážkám musím říct, že až tak strašné, jak to mnozí lidé popisují, není. Často jen malují čerta na zeď. Pokud jste se rozhodli vyrazit do Číny, tak rozhodně neváhejte. Řiďte se však heslem „štěstí přeje připraveným“ a získejte dostatek informací.
Je drahé žít v Pekingu?
Pro lidi, kteří se chystají do Číny, nebo sem již poslali svá dítka na studia, jsou finance vážnou otázkou. Proto jsem se rozhodla sestavit přibližnou analýzu na téma: Kolik stojí bydlení v Pekingu?
Bydlení
Největší náklady jsou samozřejmě za bydlení. Nejnižší cena pronájmu za pokoj je nyní, tedy na podzim 2012 1500 jenů (v odlehlých oblastech), střední je 2000 až 2500 jenů a vysoká 3000 jenů. Ceny pronájmu nejlevnějších bytů začínají na 3000 jenech (ne centrum), střední cena je 4000 až 5000 jenů a vysoká až drahá od 6000 jenů a výše.
Stravování v Pekingu
V Pekingu a v Číně vůbec je velice rozvinutý systém veřejného stravování. Obědvat každý den mimo domov je zde proto zcela reálné. Jak jsou ženy v Čechách nuceny každý den stát u plotny, tak je v Číně zvykem stravovat se v restauracích a občerstveních v závislosti od příjmu. Mnozí studenti se stravují v jídelnách na univerzitě, což je velice levné. Například najíst se zde můžete za 15 jenů. V centru Pekingu je také dostatek restaurací se západní kuchyní. Nejlevnější oběd vás zde vyjde na 20 jenů (např. restaurace Saizeriya), ceny se pohybují okolo 30 jenů. V některých restauracích jsou ceny samozřejmě vyšší. Také jsou v Pekingu restaurace rychlého občerstvení jako McDonald, KFC, japonská síť Yoshinoya atd. V čínském KFC máte dokonce kromě kuřete i porce s rýží. Jídlo v takových restauracích vás bude stát 20 až 30 jenů. Velice dostupné a také populární je v Číně japonské sushi. Můžete ho velice levně nakoupit na mnoha místech (velké supermarkety, sítě prodejen, japonské Sushi bary. V restauracích, kde vaří pouze čínskou kuchyni, jsou ceny přívětivější. Ale já se tam každý den stravovat nemohu. Potraviny v Číně nejsou tak drahé. Něco jiného je, že Číňané mají jiné chutě než my. To co máme rádi my: chléb, mléčné výrobky a maso je v Číně dražší než v Čechách. V Pekingu je také velké mn
ožství pekáren s výborným pečivem. Čínský chléb se však zdaleka nepodobá tomu našemu. Výběr mléčných a masných výrobků není veliký. Zato si můžete dopřát velké množství ovoce a zeleniny.
Internet a mobilní operátoři
Ve větší části Pekingu spravuje internetovou síť firma China Unicom. Bezlimitní internet – 150 jenů měsíčně. Pokud máte sousedy, můžete se na měsíční poplatek s nimi složit. China Mobile a China Unicom jsou dva giganti na čínském mobilním trhu. Já osobně upřednostňuji toho prvního. Měsíčně za telefon utratíte minimálně 50 jenů a průměrně 100 jenů. Cena závisí nejen na operátorovi, ale i na výběru tarifu. Já používám tarif M-zone.
Cestování ve městě
Pokud přijedete do Pekingu na delší dobu, doporučuji vybavit se tak zvanou transportní kartou. S ní je cestování po městě mnohem jednodušší a příjemnější a autobusem dokonce i levnější. Pekingské metro je vůbec jedno z nejlevnějších na světě. Cena za jednorázovou jízdenku činí 2 jeny. Taxi je také jedna z možností přemisťování po městě.
Kosmetika a mycí prostředky
Ceny jsou docela příjemné. Nakoupit takové zboží můžete buď v supermarketech nebo v síti prodejen jako Watsons, Mannings, Sephora atd.
Zábava
Peking je obrovské město s mnohými lákadly. Pro mládež je těžké se udržet a nechodit po klubech a barech, kterých je ve městě nespočet. To s sebou samozřejmě nese i větší výdaje. Známí povídali, že něk
dy nechávají v klubu i 500 jenů za večer. Muzeí, galerií a divadel je zde rovněž velké množství.
Zdraví a sport
Studentům se zpravidla zřizuje zdravotní pojištění. Ostatní se musejí starat o své zdraví sami. Některé firmy a zaměstnavatelé zahrnují zdravotní pojištění do svého zaměstnaneckého balíčku výhod. Většina lidí ale žije podle principu, kdy věří, že se jim nic nestane. Tento lehkomyslný přístup nedoporučuji, jako varování vás seznámím s několika doslova odstrašujícími případy, které se staly mým krajanům: odstranění apendixu za 20 000 jenů nebo odmítnutí lékařské pomoci do doby, než bude předložena určitá suma.
Preparáty tradiční čínské medicíny Zdraví z přírody - volte to nejlepší!
|
||||||
Normalizace oběhu krve |
Normalizace zažívání |
Orgány močového systému |
Zvýšení imunity |
Ženská onemocnění |
Protizánětové přípravky |
Léčebné vonné tyčinky |
V Pekingu je také mnoho sportovních center a fitness klubů, a to od těch velmi prostých až po elitní. Blízko univerzit jsou tato centra dokonce více cenově dostupná než jinde v Pekingu. Je výhodnější pořídit si permanentku na 3 měsíce/půl roku/rok než platit jednotlivé vstupy. Například ceny v populárním fitness klubu Powerhouse na stanici metra Dongzhimen, jsou na půl roku 2600 jenů a na rok 4200 jenů.
Vízum do Číny
Pokud jste studentem univerzity, tak vás otázka víza nemusí zneklidňovat, vyřízením se zabývá vaše škola. Jestliže se v Číně chystáte pracovat, tak vás musím rovnou upozornit, že získat pracovní vízum typu Z, je velmi složité. Se studentským vízem X a byznys vízem F je pracovat oficiálně zakázáno, proto těm, kdo pracují nelegálně, nezbývá nic jiného než to zapírat a nikde se tím nechlubit. Udělat si takové vízum X + F ale také není lehké.
Nesmíte také zapomínat na náklady na vízum. Studentům se dělá automaticky ostatní si však své vízum musejí udělat sami, pokud se toho neujme jejich zaměstnavatel. Pro plnohodnotný život v Pekingu, jak jsem již popsala, potřebujete průměrně 5000 jenů. 2000 – bydlení (nájem), 2000 – strava, 1000 – ostatní náklady jako (internet, mobilní telefon, hromadná doprava). Minimum na přežití je 3000 jenů měsíčně (1500 – bydlení, 1500 – strava), ale to je jak se říká taková podpora. Na nic jiného už to samozřejmě stačit nebude.