cestovani...mraveniště lidí. Kouzlo Orientu. Hedvábí, bavlna, porcelán. Exotická jídla. Tradiční medicína. Anebo možná něco úplně jiného? Čína má v mysli Evropana velice specifické místo. Na jedné straně je tu dostatek informací a jistá otevřenost obyvatel i dostupnost informací. S čínskými výrobky a kuchyní se setkáváme vlastně skoro pořád a skoro všude. Na druhé straně je tu přece jen spousta neznámých, možná dokonce až tajemna...

Čína je plná přírodních krás...Proniknout do ducha čínské společnosti či sžít se s čínskými hodnotami a cítěním, to se zřejmě podaří málokomu. Na druhé straně je tu ovšem přece jen spousta neznámých, možná dokonce až tajemna. Většina z nás nezná moc zevrubně ani čínskou historii, ani současný čínský pohled na svět. Protože v kontaktu se „západem“ jsou Číňané sice velmi zdvořilí, nicméně značně rezervovaní, uzavření.A tak my, Evropané, při setkání s Čínou sledujeme většinou jen vnější projevy: Vnímáme, co se děje, jak se to děje, co předcházelo a jaké budou důsledky. Ale jaký je skutečný obraz věci, jaké prožitky, emoce a vnitřní pnutí jsou tu v činnosti, to se můžeme jen dohadovat.Čína je země s fascinující minulostí a neméně fascinující současností. Kdo se rozhodne ji navštívit, určitě nebude litovat, a je lhostejné, zda se tam vypraví jako běžný turista opečovávaný cestovní kanceláří, nebo jako samostatný cestovatel. Jaká jsou stručná fakta o této podivuhodné asijské zemi?

Čína je veliká

PekingTak tedy, v první řadě: Čína je veliká. Je to tak. A Číňané to dobře vědí. Když se začnete učit čínsky a budete používat klasickou učebnici, pak jedna z prvních frází, které se naučíte, zní právě takto: Čína je veliká. (Najdete ji dokonce ve velmi starých, například prvorepublikových učebnicích. Tam ovšem ještě pokračuje, celá zní „Čína je veliká a Japonsko je malé“.).

Dnešní Čína je nejlidnatější zemí světa, má přibližně 1,3 miliardy lidí. Číňané tak tvoří celých dvacet procent z veškerého obyvatelstva země, neboli vyjádřeno jinak každý pátý člověk na zemi je Číňan. Rozlohou ovšem Čína úplně největší není, podle velikosti je v pořadí až čtvrtá, před ni se řadí Rusko, Kanada a USA.

Čína je pestrá

Pro cestovatele je Čína velmi atraktivní zemí, a to hned z několika hledisek. Tím prvním může být geografie. Geografie Číny je velmi různorodá, najdete tu prakticky všechno: Na východě zaujmou malebné kopce, nedozírné roviny a úchvatné říční delty, na západě zas tajuplné pouště, rozlehlé náhorní plošiny a majestátné hory. Stejně pestré je i podnebí, od tropického na jihu po subarktické na severovýchodě.

Čína je oduševnělá

Kromě krajinných krás však budou cestovatele zajímat také lidé. Naprostá většina dnešních Číňanů se „etnicky“ označuje jako „lidé Han“. Co to znamená? Před 2200 lety Čína vzkvétala pod vládou dynastie Han, a právě k ní se dnešní lidé stále hlásí. I v tomto je vidět, jak jiná je „čínská duše“. Vždyť zkusme si představit, jaké má většina z nás, Evropanů, povědomí o historii svých předků v době před 2200 lety! Zkusme také odhadnout, pro kolik z nás je naše vlastní historie natolik živá, že bychom ji po tisíciletích považovali za součást sebe sama. A kolik z nás má ke svým dávným předkům vztah prostě jako k příbuzným, kteří pro nás mnoho udělali, které jsme měli rádi a na které často myslíme?

ŠanghajJe pravda, že Číňané mají být na co pyšní. Co se týká historie, má Čína nejeden slavný světový primát. Některé si pamatujeme z hodin dějepisu, některé tušíme, o některých ani pořádně nevíme. Kromě všech těch různých vynálezů a objevů se v souvislosti s Čínou mluví také o nejdelší nepřetržitě existující civilizaci na světě: čtyři tisíce let! Fascinující je tu nejen časový rozsah, ale také nevídaně vysoká úroveň této civilizace. Během více než čtyřiceti století její lidé vytvořili kulturu, která proslula bohatstvím a nádherou, ale také dala vznik silným filozofiím, tradicím a systémům hodnot. Jedním z nejzářivějších údobí celé čínské historie byl právě věk dynastie Han, která využila svou obrovskou vojenskou moc k tomu, aby vytvořila onen nezapomenutelný Zlatý věk v umění, politice a technice.

A tak dnešní Číňané jsou na jedné straně vskutku moderní lidé zaměření na prosperitu a budoucnost, ale na druhé straně jsou pořád stejní jako jejich předkové, jsou to jejich děti, pokračovatelé, jsou to prostě další „lidé Han“.

Čína je bezpečná

Pro návštěvníky je dobrou zprávou, že Čína je stabilní země. Současná vláda přijala politiku „harmonie“: mezi lidmi, mezi člověkem a přírodou, harmonie mezi ústřední vládou a místními úřady a tak dále. Pro zahraniční cestovatele je Čína také poměrně bezpečnou zemí. Je samozřejmé, že jako cizinec musíte jednat v souladu s čínskými zákony a respektovat místní kulturu a zvyky, tak, jak je to žádoucí v každé zemi na světě. Jen tak si cestování, v tomto případě cestování po Číně, můžete opravdu vychutnat. (Nemusíte se rozhodně obávat nepřátelství vůči cizincům, s něčím takovým se tu pravděpodobně vůbec nesetkáte. V naprosté většině jsou čínští lidé přátelští a ochotní pomoci, jak je to jen možné.)

Čína je – jaká vlastně?

Kromě krajiny a milých lidí vás v Číně čeká tolik zajímavých míst a událostí, že velmi pravděpodobně budete muset přijet několikrát, abyste mohli říci: „Seznámil jsem se s Čínou.“ A stejně pravděpodobně pak ovšem dodáte: „A chtěl bych tu zemi někdy opravdu poznat.“

Jmenujme si tedy pro začátek ty naprosto základní cestovatelské cíle, které byste při návštěvě Číny neměli minout, protože k základnímu poznání této země prostě patří:

Peking

PekingPeking je hlavní město Čínské lidové republiky, je to politické i kulturní centrum země. Peking je moderní metropole plná života, ačkoli byl hlavním městem Číny už za dynastie Jin (1115 – 1234 n. l.), Jüan (1279 – 1368 n. l.), Ming (1368 ‒ 1644 n. l.) a Qin (1644 – 1911 n. l.). Tradičně bývá Peking řazen mezi šest nejproslulejších starověkých čínských měst (dále do této skupiny patří Si-an, Luoyang, Kaifeng, Nanjing a Chang-čou).

Co na cestovatele v Pekingu čeká?

Náměstí Nebeského klidu, Zakázané město, Chrám nebes, Letní palác, Velká čínská zeď, Ming Tomb, hútongy (uličky v tradiční zástavbě), Tibetský chrám, Konfuciův chrám, muzeum hlavního města, zoo s největším akváriem na světě. A mnoho dalšího.

Si-an

Terakotová armádaSi-an čili Xian se někdy také nazývá Čchang-an, což znamená „dlouhotrvající mír“. Je to největší město v severozápadní Číně. Si-an byl hlavním městem za vlády třinácti dynastií po více než 1000 let, největšího rozmachu dosahoval zřejmě v 7. – 10. století, kdy byl bezkonkurenčně nejvyspělejším městem na světě. Tehdy v něm bydlely dva miliony obyvatel, mnohdy původem cizinců. Si-an a vlastně celá tehdejší Čína byly totiž naprosto tolerantní, ať šlo o národnost, nebo o náboženství. Veškeré technické novinky, umělecké směry, vědecké poznatky a tradiční moudrosti jiných národů tu byly vítány, byly přijaty a přetaveny do patřičné podoby, aby mohly svým dílem přispět k velkému, zářivému úspěchu a rozvoji čínské říše.

Co na cestovatele v Si-anu čeká?

Terakotová armáda, Zvonice (Zhóng Lóu), Bubnová věž (Gu Lóu), Městské hradby (Chéngqiáng), Velká pagoda divoké husy (Dayan Ta, Yanta Lu), Malá pagoda divoké husy (Xiaoyan Ta, Youyi Xilu), Velká mešita (Daqingzhen Si, Huajue Xiang), Muzeum historie Shaanxi (Shaanxi Lishi Bówuguan, Xiozhai Donglu), Les stél (Forest of Steles Museum, Beilín Bówuguan, Shuyuanmen), Chrám osmi nesmrtelných (Baxian An, Yongle Lu). A také mnoho dalšího.

Šanghaj

ŠanghajŠanghaj je největším čínským městem. Leží ve středu východní části Číny, která se táhne až k pobřeží Východočínského moře. Na dohled od moře leží Šanghaj. Šanghaj se dělí na dvě základní části: Pudong (na východ od řeky Chuang-pchu) a Puxi (na západ od řeky Chuang-pchu). Šanghaj má dvě letiště - mezinárodní letiště Shanghai Pudong (PVG) a letiště Shanghai Hongqiao určené pr vnitrostátní lety.

Co na cestovatele v Šanghaji čeká?

Zahrada Starobylé krásy, chrám jadelitového Buddhy, zahrada Příjemného odpočinku, šanghajské muzeum, chrám Longhua, televizní věž, nábřeží řeky Chuang-pchu. A – jak jinak – mnoho a mnoho dalšího.

Zajímá vás, za kterými čínskými cestovatelskými cíli se vypravíme příště? Možná opustíme velká města a vydáme se za přírodními krásami a divy. Možná nás bude zajímat poušť Taklamakan, možná řeka Jang c'tiang, možná Tibet či Sněžná hora. Možná se budeme věnovat ještě jiným turistickým cílům, třeba nejvýše položené silnici světa Karakoram Highway, možná provincii S'-čchuan, možná Hedvábné stezce. Možná…

Rozloha: 9 596 960 kilometrů čtverečních

Hlavní město: Peking (10 849 000 obyvatel)

Počet obyvatel: 1 303 701 000

Jazyk: Mandarínská čínština, kantonská čínština, jiné dialekty a menšinové jazyky

Náboženství: Taoismus, buddhismus, islám

Měna: Yuan označovaný také jako renminbi

Eva Musilová