Xia Zhou Bi Feng se sbírá velmi brzy z jara, a to v březnu, nejpozději však začátkem dubna, aby si lístky uchovaly svou křehkost a svěžest. Základ čaje tvoří mladé, ručně sbírané čajové lístky a pupeny. Po sklizni se čaj zpracovává tradičně. Suší se, válcuje, a to vše s láskou a péčí. Vznikají tak malé, ploché, tenké a mírně zakřivené lístky tmavé barvy, vonící po ovoci a vzhledem připomínající jehličky borovic. Nálev světle zelené až žluté barvy má svěží chuť s jemnými podtóny ořechů, dlouhotrvající dozvuk je mírně nasládlý. Obsahuje stejně jako většina čínských zelených čajů aminokyseliny a vitamín C, díky kterým pomáhá detoxikovat naše tělo.
Má také vyšší koncentraci katechinů, které v těle odstraňují volné radikály a vyšší obsah fluoridů, působících jako prevence před vznikem zubních
Má ochlazující vliv na lidský organismus, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu i zažívací problémy. Nezanedbatelné nejsou ani jeho účinky na lidskou mysl, protože navozuje pocit pohody a pomáhá zvýšit soustředěnost a bdělost.
Účinně bojuje i s nadváhou, která způsobuje mnoho zdravotních problémů. Díky tomu lze o Xia Zhou Bi Feng, že jde o čaj ovlivňující kvalitu života a podporující dlouhověkost.
Příprava: Pro přípravu 150 mililitrů nálevu budete potřebovat jednu malou lžíci čaje Xia Zhou Bi Feng. Voda, kterou jej přelijete, by měla být odstátá a mít teplotu okolo 70 až 80 °C. Doba louhování pro první nálev by měla být 2 až 3 minuty. S dalšími nálevy se čas pro louhování prodlužuje přibližně o jednu minutu. Celkem lze připravit až 3 nálevy lahodné chuti.
Tip: Chuť čaje nejlépe vynikne, pokud před jeho popíjením sníte kousek chleba, který neutralizuje chutě v ústech. Chcete-li potěšit nejen chuťové pohárky, ale také zrak, doporučujeme připravovat tento čaj v předem vyhřáté skleněné konvičce.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit