Tai Mu Long Zhu (Tchien-mu lung ču) neboli Dračí perly, případně Dračí oči, zaujme nejen svým tvarem čajových lístků a pupenů ručně svinutých do tvaru malých kuliček připomínajících dračí oči nebo perly, ale také velmi jemným, svěžím a sladkým nálevem, který lze z nich připravit.
Dozvuk je dlouhotrvající, hořkosladké chuti. Domovem tohoto čaje je překrásná čínská provincie Fujian, konkrétně pak oblast zvaná Fu Zhou, pohoří Tian Mu.
Základ zeleného čaje Tai Mu Long Zhu (tzn. jednu perlu o velikosti 5 až 6 milimetrů) tvoří pupen a dva horní lístky ze sklizně prováděné brzy na jaře. Po sběru jsou lístky i pupeny sušeny a ručně svinovány do tvaru malých, na povrchu jemně ochmýřených kuliček. Díky tradičnímu zpracování se z Tai Mu Long Zhu stává kvalitní zelený čaj s četným obsahem tipsů. Často se při výrobě tohoto čaje používá květ jasmínu, díky kterému má svěže zelený až stříbřitý nálev charakteristickou, silně parfémovanou až balzamickou vůni.
Pro zajímavost: I když se Dračí perly řadí mezi špičkové čínské zelené čaje, jsou díky své jemné chuti často označovány i jako čaj bílý.
Ze zdravotního hlediska jsou dračí perly pomocníkem, který uvolňuje nervové napětí, snižuje stres a zvyšuje soustředěnost a bdělost. Mimo jiné má vliv na dobrou náladu. Také snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při redukci hmotnosti a zlepšuje cirkulaci krve v těle. Má silně povzbuzující účinky, není jej proto vhodné pít ve večerních hodinách.
Stejně jako ostatní čínské zelené čaje, má i Tai Mu Long Zhu antioxidační a detoxikační účinky na lidský organismus, díky tomu podporuje dlouhověkost. Obsahuje velké množství flouridu, proto je vhodnou prevencí před vznikem zubních kazů.
Příprava: Nálev z dračích perel si připravíte tak, že 3 gramy čaje (cca 20 malých perel) zalijete cca 150 mililitry převařené vody, zchladlé na 70 až 80 °C. Vodu, kterou pro nálev použijete, nechte přes noc odstát – docílíte tak ještě lepší chuti čaje. První nálev louhujte po dobu 3 až 4 minut. S dalšími nálevy se čas pro louhování prodlužuje přibližně o jednu minutu. Celkem lze připravit až 3 nálevy lahodné chuti.
Chcete-li potěšit nejen své chuťové pohárky, ale také oči krásou rozvíjejících se kuliček, pozvolna padajících ke dnu, připravujte tento exotický čaj v předem vyhřáté skleněné konvici. Lze jej pít v jakémkoliv ročním období, vhodnou denní dobou je ráno a brzké dopoledne.
Jít na článek: Zákulisí čínských čajů aneb jak se v nich neztratit