Jehněčí po čínskuV Číně žije asi 0,3 % Mongolů. Jejich hlavním pokrmem v dobách, kdy kočovali, bylo skopové maso a brambory. Na výběr toho o mnoho víc neměli. Typickým jídlem pro tuto skupinu byl guláš ze skopového masa. Dnes si ke skopovému můžete jako přílohu objednat či doma si dopřát, kromě obligátních brambor, na co máte chuť. Knedlíky, pečivo i rýži. Zajímavý je v čínské kuchyni způsob přípravy rýže. Když se nám doma rozvaří a je slepená, říkáme, že se nám nepovedla.

U Číňanů je tomu naopak. Čím rozvařenější, tudíž patlavější, tím lepší. To proto, že se v takovém stavu dá pohodlně nabírat hůlkami.

Ingredience:
750g jehněčí kýty (pro 5 – 6 osob)
1 konzerva žampiónů sterilovaných v přírodním nálevu
2 stroužky česneku
2 lžíce krupicového cukru
1 lžička zázvoru
2 lžíce sójové omáčky
1 lžička Vegety nebo ½ lžičky Glutasolu
3 lžíce oleje


Postup přípravy:
V kastrolu umíchejte z cukru a oleje karamel dohněda (pozor, ať není černý – pak je hořký). Přidejte maso nakrájené na větší kousky. Maso míchejte na silném ohni (pozor, šťáva z masa vystřikuje!) do té doby, než se voda, kterou pustilo, zcela vysmaží. Následně přidejte žampióny, zázvor, sójovou omáčku, a vše zalijte horkou vodou, aby bylo maso zcela zatopeno.

Rychle přiveďte do varu, pak oheň zmírněte a kastrol přikryjte pokličkou. Zvolna duste na litinové plotýnce doměkka. Pokud bude třeba, přilijte během dušení další vodu. Až bude maso měkké, dle chuti šťávu dosolte a dochuťte Vegetou. Úplně na konec přidejte lisovaný česnek, omáčku promíchejte a hned s ní na stůl. Nazapomeňte na něco k pití. Bodlo by pivo. Nebo čaj?

Dobrou chuť.

Dušené jehněčíJehněčí po čínskuDušené jehněčí