Moderní anebo také západní medicína si taktéž má své názory na téma hubnutí. Jedním z těchto názorů bývá, že v případě, když člověk trpí nadváhou či obezitou, rozhodně se nejedná o žádné onemocnění. Samozřejmě až na některé výjimky, jako je např. porucha štítné žlázy či cukrovka. Existuje celá řada tzv. prášků na hubnutí a rozhodně hotové kvantum diet, které mají naše problémy s váhou regulovat a dostat ji tak do normálního stavu. Bohužel, nejen lidé, kteří mají jak s dietami na hubnutí, tak i s prášky, zkušenosti, moc dobře vědí, že ne vždy a na každého všechno zabere. Největší problém možná není hubnutí samotné, ale následné nastolení jo-jo efektu, který velice rád lidi, co zhubli, navštěvuje.
Pár věcí o hubnutí ale ze strany západní medicíny zůstává záhadou. Většina obézních lidí totiž skoro nejí a hubení jedí naopak hodně a velice často. To poukazuje jednak na rozličnost metabolismů, ale i na to, že každý, ač je to dáno čímkoliv, má jinou schopnost uchovávat svůj tělesný tuk ,,při sobě“ a jiný ho zase naopak bez veškerých problémů dokáže zpracovat.
Jak je to s lipomy?
Lipomy také můžeme označit jako malé tukové nezhoubné nádory z tukové tkáně, kterých si často můžeme všimnout na těle v podobě bulek. Existují i takové typy lidí, u kterých se lipomy s chutí přemisťují z místa na místo, což nám jasně dává odpověď na nevyřčenou otázku. Lipomy nejsou připojeny k žádným tkáním v našem těle, což znamená, že nejsou žádnou součástkou připojenou k našemu tělo a nejsou ani žádný další orgán. Dalo by se o nich říci, že v podstatě akorát vyplňují místo mezi oněmi orgány a tkáněmi. Rozhodně ale nemůže vyloučit teorii o tom, že jejich výstelka není vyživována. Pravděpodobně obsahuje jisté živiny, ale mezi živiny lipomů nepatří nic extrémně zdravého, ba právě naopak. Dost vážně se uvažuje nad tím, že výstelka lipomů se neživí ničím jiným než odpadem, kterého se naše tělo nedokáže zbavit.
Jak je to s tekutinami v našem těle?
Studie meridiánů přece jen něco prokázala. Kdo by nevěděl, co jsou to meridiány, jedná se o tzv. energetické kanály, které dokázaly, že nejen krev v tepnách a žílách se dokáže pohybovat. V našem těle se pohybují i ostatní tekutiny, což znamená, že se jedná o další systém pohybu v našem těle. Energetické kanály zajišťují příjem živin do buněk a také následné vylučování produktů buněčného metabolismu. Pokud se meridiány zablokují, nedochází tak k následnému vylučování, což vedu k onu výše zmíněnému ukládání odpadu v podobě lipomů.
Hubnutí má mnoho podob
Existuje řada různých metod, kterými se dá regulovat naše tělesná hmotnost. Je mnoho nízkokalorických produktů, vysoce zátěžových sportů anebo samotných cvičebních programů, jak se zbavit přebytečného tuku. Již několik let jsou v módě i samotné operační zákroky, mezi kterými samozřejmě nesmíme vynechat velice známou a u celebrit oblíbenou liposukci (odsávání usazeného podkožního tuku z určitých partií) anebo dokonce plastické operace stehen a břicha. Bohužel operace jsou finančně náročné a výše zmiňované metody hubnutí naopak náročné fyzicky a v některých případech i psychicky. Nejnovější studie ale bohužel ukázaly, že ani jedna ze zmiňovaných metod hubnutí či zbavení se tuku není ani zdaleka tak účinná, jak se zdá. Celá řada lidí jedla nízkokalorické jídlo a nezhubla ani o deko. Spousty lidí si pokoušeli sedřít kůži z těla namáhavým cvičením v posilovnách, ale přesto jejich obvod pasu zůstal i nadále stejný. Pro celou řadu takových lidí je téměř nemožné snížit svou tělesnou hmotnost anebo dokonce přestat přibývat na váze. Aktuálně žije většina lidí na rozcestí mezi nejrůznějšími teoriemi o hubnutí a přibírání, ale sami problémy se svým vzhledem, postavou či dokonce hmotností, nemají. Těžko říci, zda nevědí, k jakému názoru se obrátit nebo zdali už si zvykli na své ojedinělé tělesné proporce, protože každý člověk je ojedinělá a individuální lidská bytost či naopak patří právě k těm, kteří nemají zapotřebí řešit jediný milimetr své postavy.
Co se výzkumů o nejrůznějších způsobech hubnutí týče, o nadváze, podváze či obezitě, je zde patrný závan ironie, a to právě proto, že ony výzkumy a teorie se především vyvíjejí ve Spojených státech amerických, které nejvíce bojují s obezitou, ale především hlavně proti ní. Na tamějších trzích jsou nejrůznější prostředky, zásady anebo dokonce pravidla, jak se přebytečné tělesné hmotnosti zbavit. Sumy za takové hubnoucí prostředky jsou někdy nevyčíslitelné. Mohou se pohybovat až v řádech tisíců amerických dolarů, ale bohužel i přes veškerou snahu Ameriky shodit kila, je jí cca za 10 let předurčeno vlastnit 80% občanů velikosti XXXL, což znamená více jak 200 000 lidí s velice těžkou obezitou.
V průběhu svého života si můžete sami na sobě anebo také na lidech kolem vás všimnout faktu, že většinou s narůstajícím věkem ke stáří se neobjevuje jen čím dál více vrásek, ale i přebytku na těle. Vše by se dalo přirovnat k prachu na nábytku. Čím déle bude stůl stát v rohu, tím více se na něm usadí prachu, který bude postupem času jen přibývat a kynout. Proč to tak ale je? Cítí naše tělo, že stárne, a právě proto se rozhoduje ukládat tuky k pozdější přeměně na energii? A budeme vůbec potřebovat tak velký energetický výdej, jaký si naše tělo představuje a žádá? Zajímavá otázka, odbornici většinou odpovídají: jednoznačné, anebo pokud chcete, alespoň pravděpodobné: ,,Ne“. Naše tělo pravděpodobně, co se přebytku tuku týče, pozbývá rozumu, jelikož by mnohem lépe fungovala bez zbytečně ukládajícího se tuku.
Obezita nemusí být jen jedna
Odhadem by se dalo říct, že v dnešní době asi 50% lidí, kteří se pokouší zhubnout, uvádějí, že mohou naprosto vynechat jídlo a pít denně třeba i hektolitry vody, ale stejně na váze přiberou, přestože důkladně a razantně omezili příjem cukrů, tuků a bílkovin. Dalo by se říct, že tito lidé provádí tzv. sisyfovskou práci, čili práci marnou a hlavně bez jakéhokoliv úspěchu. Naopak tu ale existují i lidé, kteří nikdy problémy s nadváhou či obezitou neměli. Ba právě naopak. Jedí, co chtějí a směle konzumují všechny kalorické bomby, které si my, širší lidé, utrhujeme od úst. Některé případy těchto hubených jedlíků jsou dokonce tak extrémní, že nejen, že nepřibírají, ale naopak se jim ani všemi možnými silami přibrat nedaří.
Co z toho plyne? Potraviny, které konzumujeme, nejsou až tak široce spojeny s nadváhou či obezitou. Západní specialisti velice dlouho zkoumali tento jev, stejně jako problém přebytečné energie v těle a ve finální fázi došli ke konečnému závěru a nové teorii, která polemizuje především o nedostatku tělesné energie k odstranění vnitřních nečistost.
Základní lidská jednotka a samozřejmě také základní stavební jednotka lidských tkání není nic jiného než buňka. Každá buňka v našem těle sama o sobě musí být schopna pojmout veškeré živiny, které jsou jí tělem nabízeny, ale zároveň taktéž musí umět vyloučit odpad. Vylučování buněk by proto mělo fungovat naprosto jednoduše, a to následovně: dedikovaný odpad buňky vylučují do krevního objevu, tím pádem se odpadní látky dostanou přes kapiláry do žil. Následně odpad projde filtrem až do jater a ve finální fázi do ledvin. Později je následně vyloučen jako součást moči z našeho organismu. V tom koloběhu zbavení se odpadních látek nesmí selhat ani jeden ze článků, kterými se má odpad dostat do ledvin. Pokud dojde k selhání řetězce, odpad nebude vyloučen ven z těla, ale právě naopak do našeho organismu, kde se bude nadále usazovat v mezibuněčných prostorách.
Na začátku je množství toho odpadu pochopitelně malé, jeho velikost by byla viděna pouze speciálním mikroskopem. Nejprve se navíc ukládá do tělních tekutin, tudíž odpadní látky prozatím existují pouze v tekuté formě. Tato tekutá forma pro naše tělo není příliš nebezpečná. Ale horší je, co bude dál. Čím více odpadních látek se dostane do organismu a ne ven, tím více postupně začneme přibývat na váze a odpad se začne z kapalné formy měnit v pevnou a odolnou látku. Někteří pacienti, kteří se léčí s obezitou, dokonce prohlašují, že pociťují, jako by jejich tělo bylo pevnější.
Pokud chce člověk zhubnout, nejprve musí povzbudit své tělo a dodat energii řetězci článků tak, aby správně fungovaly. Pokud se pořádně zamyslíme nad tímto problémem, dosáhneme výsledku. Je naprosto jasné, že naše tělo trpí nedostatkem dobré energie a naopak se bojí a přebytek si snaží uschovat na, laicky řečeno, horší časy. V takovém případě je v našem těle snížená aktivita určitých funkcí, které potřebujeme ke správnému vyživení buňky, ale i ke správnému vyloučení odpadních látek. Pokud je ovšem přítomnost odpadu v našem těle jen čistě výjimečná, nemusíme se bát, že by na našem těle byly ze strany odpadních látek způsobeny nějaké škody.
Netloustneme kvůli přejídaní se!
Tradiční čínská medicína má na obezity odlišný názor než ta západní. Hlavní teorií čínské medicíny o obezitě je, že je v našem těle snížená pozitivní energie Čchi a zároveň také zaostává stálé obnovování krve, což je podle tradiční čínské medicíny důsledkem obezity a častého vylučování odpadních látek nikoli ven, ale do našeho organismu.
Pro čtení dále je nutná registrace...