Ryba po čínskuUž léta letoucí nás nabádají lékaři, dietologové a ostatní znalci správné výživy, abychom jedli více ryb, mořských i sladkovodních, protože jsou našemu zdraví velice prospěšné. Jenže časy, kdy byly ryby na jídelníčku, zejména čeládky, každou chvíli, protože nejen mlynář, ale i kdekterý hospodář měl svůj rybník či úsek potoka, přiléhajícím k jeho polnostem, jsou ty tam. Popravdě řečeno, čeládka nad nimi ohrnovala nos a vymínila si, že nebudou na stole častěji než dvakrát v týdnu.

V poslední době se ale situace přece jen začíná měnit a ryby, bohudík, jíme častěji než jen na Vánoce. Většinou to bývá tradiční smažený kapr v trojobalu. I studený je výborný. Receptů na úpravu ryb je nespočet. Jen takového kapra můžete připravit nejméně na 69 způsobů! Pokud jde o ingredience, tak na česneku, cibuli, rajčatech, slanině, houbách, sardeli, žampionech, smetaně, mandlích, šunce, kari... Pokud jde o etnikum, známe kapra po česku, bretaňsku, cikánsku, čínsku, italsku, kavkazsku, milánsku, moskevsku, ukrajinsku, novohradsku, plzeňsku, židovsku...

Možná, že teď už jste připraveni nějakou tu rybu, sladkovodní či mořskou, pozřít a udělat něco pro své zdraví. Co třeba takovou chuťovkou, jakou je ryba na čínský způsob?

Ingredience pro 2 osoby:
2 filátka (od hřbetu seříznuté maso bez kostí)
2 lžíce sojové omáčky
2 stroužky česneku
kousek zázvoru
olej na smažení
200 g listové zeleniny (kapusta, zelí, špenát)
Jako příloha se hodí rýže nebo čínské nudle




Postup přípravy:
Rybu pokapeme sojovkou, potřeme prolisovaným česnekem a na jemno nastrouhaným kousíčkem zázvoru. Marinujeme asi tak deset minut. Mezitím si pokrájíme zeleninku. Poté rozpálíme olej v pánvi, přidáme filátka a restujeme z každé strany cca 3 min. Chcete-li, rozdělte je pak vidličkou na kousky, přidejte zeleninu, trošku vody a asi tak 5 minut poduste. Nakonec přidejte hotové uvařené čínské nudle a dochuťte sojovkou dle libosti. Dobrou chuť!