Sladkokyselá polévka na čínský způsobSladokyselé polévky najdeme v kuchařkách téměž všech národů. Velmi často se s nimi setkáme v asijské kuchyni, čínskou nevyjímaje. Na rozdíl od tuzemkých zvyklostí však neobsahují mléko či smetanu, jako třeba naše houbačka (zalitačka). Tato čínská polévka vám třeba přijde vhod za vedra jako osvěžující pokrm. Navíc je velmi chutná a ocení ji především ti, kteří mají rádi spojení různých chutí v jednom pokrmu. Její příprava je nenáročná, polévka je zdravá, složená jen ze samých výborných ingrediencí. Zkuste si ji uvařit.

Sladkokyselá polévka na čínský způsobIngredience:
2 kuřecí prsa
3 stroužky česneku
50 g bambusových výhonků
kuřecí bujón
kostka tofu
hustá sójová omáčka na vaření
4 – 6 čínských černých hub
zelená cibulka
čínské zelí
2 střední mrkve
olivový olej
kvalitní ocet (rýžový)
rýžové víno nebo suché sherry
drcené nakládané chili papričky
škrob (maizena)
2 vejce 
sůl


Postup přípravy:

Uvaříme asi 2 litry silného kuřecího vývaru s česnekem. Do druhého hrnce dáme jemně nakrájíme: mrkev, zelenou cibulku, vymačkané, alespoň hodinu předem namočené černé čínské houby (nožky odstraníme), tofu, 50 g bambusových výhonků – plátků, čínské zelí a uvařená, na malé kousky nakrájená kuřecí prsa.

Vše přes síto zalijeme připraveným vývarem, přidáme 2 velké lžíce olivového oleje, 1 lžíci světlé sójové omáčky, 1 lžíci čínského rýžového vína nebo suchého sherry, 5 lžic octa, 4 malé lžičky drcených chili papriček a vše povaříme asi 10 – 15 minut. Na závěr do polévky pomalu vlijeme 2 vidličkou našlehaná vejce, zahustíme škrobem (maizenou), který jsme si rozpustili v trošce vody a vše dovaříme během dalších 5 minut. Dle chuti osolíme.

Doporučení – polévka má být hustá, sladkokyselá a pikantní, až pálivá. Pokud její chuť znáte z dobré asijské restaurace, nebude pro vás složité si ji v závěrečné fázi vaření dochutit.

Sladkokyselá polévkaSladkokyselá polévkaSladkokyselá polévka