feng shui barvyProtože se jedná o dualistický systém, jsou i prvky společně s příslušnými barvami rozděleny do dvou skupin. Odtud i název Feng Shui (Vítr a Voda).

Rozlišujícím kritériem je chci, jenž je buďto pozitivní či negativní.

feng shui barvyJak na nás působí barvy v systému Feng Shui

Učení Feng Shui má své kořeny v tradičním čínském pohledu na vesmír, který je založen na působení základních prvků (ohně, kovu, země, dřeva a vody). Protože se jedná o dualistický systém, jsou i prvky společně s příslušnými barvami rozděleny do dvou skupin. Odtud i název Feng Shui (Vítr a Voda). 

Element Dřevo:

Dřevu přináleží barva     zelená a světle až středně     modrá.

feng shui modra

Zelená barva by nás měla zklidňovat a pomáhat odstraňovat stres. Protože je zelená jednoznačně barvou přírody, podporuje růst a regeneraci. Také symbolizuje lidskou víru. Zelená je tedy ideální pro vytvoření prostoru k odpočinku, plánování nových věcí a relaxaci. V uzavřených prostorech bychom se však zelené měli spíše vyhýbat!

Modré odstíny uklidňují a vyrovnávají naši energii, odstíny „vody" prospívají tvořivosti a novým nápadům.

Element Oheň:

feng shui červenáOhni je charakteristická barva     červená ve všech svých odtínech, nejvíce však jasně červená. Samozřejmně, že svůj vliv mají i další derivace červené, např. oranžová, či     pomerančová, či růžová.

Červená je barvou štěstí a oslav, působí tak, že nás stimuluje k chuti a zrychluje náš metabolizmus. Také často evokuje radost, ale i nebezpečí. Umí upoutat pozornost a vzbudit pocit tepla. Nezpomínejme, že dokáže v člověku vzbudit agresivitu. Vyloženě se nehodí do místností, kde bývají staří a nemocní lidé. Proto vždy dbáme na opravdu vyvážený poměr s ostatními barvami. V případě červené mějme na paměti, že méně je někdy více. Prosotrovou schopností je vizuálně zmenšit pokoj, ale červené předměty udělat výraznějšími a většími.

Pomerančová symbolizuje styk s vesmírem, proto si ji vybrali budhističtí mniši pro svá roucha. Pokud ji sesvětlíme na úroveň lososové, meruňkové nebo růžové dosáhneme útulné prostředí plné teplých tónů. Obecně se spokuje s partnerstvím a láskou. Je ideální pro jakoukoliv místnost.

Oranžová je barvou pro muže spíše nagativní a nedoporučuje se tam, kde je za potřebí vyšší koncentrace.
Purpurová vyjadřuje individualitu, jedinečnost a nezpochybnitelnou autoritu. Proto ji používá do pokojů dospívajících, pro podporu jejich individualní jedinečnosti. Není vhodná do obývacích pokojů, jídelen a heren.

    Růžová je tradičně spojováná s ženstvím, optimismem a romantikou. Na některé jedince, však může působit opačně, falešně a směšně. Vhodná je do místností určených k relaxaci.

Element Země:

feng šuej žlutáZemskou barvou je     žlutá.

Chcete-li se více otevřít světu je zde pro Vás barva žlutá (či Wi-fi), nejlépe tedy Wi-fi ve žlutém provedení. Žlutá barva totiž pomáhá utužovat a podněcovat kontakty s okolím a uzavřeným jedincům pomáhá nalézt cestu k ostatním. Žlutá barva znamená přebytek, toleranci a trpělivost. Umí i podněcovat zvědavost. Je tedy vhodná pro pracovny či studovny. Pokud máme dostatek světla, pak žlutá podněcuje náš nervový systém, V tmavších prostorech nahrazuje nedostatek osvětlení. Ideální je pro kuchyně a dětské pokoje. Pozor, nehodí se ale do místností s miminky! Negativně také může působit na starší osoby. V prostorech malých a v ložnicích se ji vyhýbáme!

K zemským barvám řadíme i odstíny     hnědé (dřevěná, barva kůry), kukuřičnou či žlutobéžovou. Tyto odstíny nás pomáhaji stabilizovat a pojit se zemí. Pokud je jich však nadbytek, mohou se jevit nudné a způsobovat v nás pocit úzkosti. Oproti klasickým žlutým odstínům jsou vhodné do ložnicí a společných prostor. Pro svůj uklidňující vliv jsou ideální pro osoby lehce podrážděné, naproti utlumují tvůrčí myšlenky.

Element Kovu:

feng-shui-stribrnaBarvami Kovu jsou metalické odstíny, tedy bílá, stříbrná, šedá a     béžová.
Bílá barva nevinnosti, čistoty a náboženství. Používáme ji k zdůraznění těchto vlastností. Obecně je bílá nevhodná v chladném klimatu, v uzavřených prosotrech a pracovnách. Také ji můžeme použít v dětských pokojích, ne však u malých dětí!
Šedá a stříbrná pomáhá navodit pocit formality a důstojnosti. V kombinací s modrými odstíny bychom ji měli používat v kancelářích a studovnách, neboť je také velmi uklidňující pro oči. Naopka se snažíme vyhýbat kombinacím se zelenými a červenými odstíny.

Element Vody:

Při představě živlu Vody nás jistě hned napadne     modrá, nejedná se však překvapivě o „letně" veselé odstíny, ale o tmavě modrý odstín, tzv. hlubinnou či námořnickou modř. Modrá je v Číně spojována s nesmrtelností a nebem, které např. V ložnicích symbolizuje. Také absorbuje světlo a místnosti tak ztmavují a vytvářejí v nich pocit chladu. Pomáhá také „vypínat" city a je tak ideální na místa spojené s prací či obchodem. V kombinaci s červenou přináší úspěch, moc a slávu. V obývacích pokojích doporučujeme, spíše používat modré doplňky či koberec, než mít modré stěny.

feng šuej fialováDalší barva je     černá. Záhadnost a touhu po poznání v nás symbolizuje černá. Vyjadřuej i pevnost a stálost, ale i kouzla a intriky. Nevhodná je v dětských pokojích, společenských místnostech, v pokojích s nemocnými a studujícími. Občas lze využít v pokojích s dospívajícími dětmi.

Vodní barvou je i     fialová a její odstíny. Vhodná je pro místa schůzek. Nevhodná je v místech s deprimovanými lidmi, v divadlech a v jídelnách.

Co se barev týče, měli bychom spíše využívat promyšlené kombinace, tak aby na nás ve výsledku účinkovaly co nejlépe, než se ztratit v záplavě různých odstínů, jenž mohou působit jedna proti druhé a my bychom si tak ve svém domově vytvořili spíše chaos, než místo relaxace, harmonie a pohody.

Samozřejmně je každý člověk individualitou, ale i přesto uvedené popisy a vlastnosti barev působí v plné či menší míře na každého. A stejně jako v životě platí, že všeho s mírou, proto i s barvami klademe důraz na přiměřené využití doplňků.